Yükleniyor...

İran’ın Altın Destekli Kripto Parası Yakında Piyasaya Sürülüyor

İran'ın yere haber organlarından Mehr Haber Ajansı’nın haberine göre, İran Ticaret Odası’ndan bir yetkili ülkenin altın destekli kripto parasının yakında piyasaya sürüleceğini söyledi.

İran Kripto Parası

İran’ın yere haber organlarından Mehr Haber Ajansı’nın haberine göre, İran Ticaret Odası’ndan bir yetkili ülkenin altın destekli kripto parasının yakında piyasaya sürüleceğini söyledi.

Bilişim şirketin FANAP’ın CEO’su olan Shahab Javanmardi, kripto paranın İran Merkez Bankası ile ülkedeki özel birilişim şirketleri konsorsiyumu arasında yapılan bir anlaşmayla çıkarılacağını belirtiyor. Javanmardi, “İran’ın kripto parası, altın ile desteklenecek ve işlevi yabancı rakiplerine benzer olacak ve aynı zamanda İranlı bankaların dondurulmuş kaynaklarının kullanımını kolaylaştıracak.” değerlendirmesinde bulundu.

Yetkili, hükümeti ülkenin kripto para madencilik sektörünü de düzenlemeye çağırdı. İran son birkaç haftadır kripto para madenciliğine dönük sıkı önlemler getirmekle meşgul.

İran ve ABD arasındaki artan gerilim, ülkenin ekonomik sorunlarını derinleştiriyor. Geçtiğimiz yılın Haziran ayında İran Merkez Bankası Başkanı, İran Riyali’nin ABD Doları’na karşı zayıflaması nedeniyle ikincil para piyasası oluşturmayı planladıklarını açıklamıştı. Başkan’ın bu açıklama ile İran’a ait bir kripto parayı işaret ettiği düşünülüyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x