Yükleniyor...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Dijital Para ve Blockchain’i İçeren Artagan Projesini Açıkladı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dün "Artagan" isimli projelerini açıkladı.

artagan meral eksener blockchain dijital para

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dün “Artagan” isimli projelerini açıkladı. Artagan’ın öz Türkçede “bolluk ve bereket” anlamına geldiğini ifade eden Akşener, “Türkiye’nin zenginleşme reçetesi Artagan, nakitsiz topluma dayalı yeni bir ekosistemdir, adil ve kayıpsız bir ekosistemdir. Artagan, Gelir İdaresi Başkanlığının 21. yüzyıldaki adıdır” ifadelerini kullandı.

Akşener, ekonomide dijital dönüşümün gerçekleştirilmesini planlayan “Artagan Projesi”nin detaylarını anlattı. İYİ Parti Genel Başkanı, proje ile beraber bankacılık sisteminin büyümenin fitilini ateşleyecek kurumlara dönüşeceğini, kredi faizlerinin gerileyeceğini, üretimin artacağını ifade etti. Akşener, şunları söyledi:

“Türkiye’nin zenginleşme reçetesi Artagan, nakitsiz topluma dayalı yeni bir ekosistemdir, adil ve kayıpsız bir ekosistemdir. Artagan, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 21. yüzyıldaki adıdır. Artagan, tüm mali kayıt ve denetimin yapay zeka aracılığıyla yapılmasını sağlayan özerk bir mali denetim ağıdır. Artagan, içinde binlerce yazılım ve vergi uzmanının bulunduğu korunaklı bir kampüste yer alır. Kampüsün altındaysa ülkemizdeki tüm para trafiğini derleyen bir sunucu tarlası bulunur.”

Artagan Nasıl Çalışacak?

Proje ile finansal kurumlar ve Artagan arasında kurulacak veri paylaşım ağı olacak. Bu ağ ile kredi kartı işlemleri, para transferleri, döviz alım satım işlemleri, menkul yatırım hareketleri, yurt dışı para transferleri, çek-senet gibi vadeli alacak/vereceklerin verileri Artagan’a ulaşacak ve kapalı devre bir blok zinciri ile kayıt altına alınacak. Artagan bu verilerle 83 milyon kişinin ve milyonlarca işletmenin anlık olarak mali tablolarını oluşturacak. Akşener, şunları söyledi:

“Artagan hayata geçtikten sonra ise herkes geliri üzerinden adil bir şekilde vergi ödeyecek. Ne var ki Artagan’ın bunları sağlayabilmesi için tüm para hareketlerinin dijital ortamda gerçekleşmesi gerekiyor. Bu sebeple, Artagan’ın ilk aşaması, Türkiye’deki tüm para akışını dijital sistemlere taşıyarak nakitsiz toplum sürecine hazırlanmak olacak. Milletimizden yetkiyi aldığımızda bu hazırlıkları, eş zamanlı adımlarla süratle hayata geçireceğiz.”

Akıllı Sözleşme Vurgusu

Akşener’in ifadelerine göre Artagan hayata geçtikten sonra oluşacak ekosistemde tüm harcamalar, kayıt altına alıncak. Seyyar satıcılar, market alışverişi, otopark, otobüs, dolmuş, taksi gibi mikro harcamalar, konut, otomobil alımı gibi, makro harcamalar, borç verme, harçlık verme, hizmet ödemesi gibi tüm para transferleri, altın, gümüş, döviz, hisse senedi, kripto para gibi, yatırım enstrümanlarının alım satımı, dijital ortama taşınacak.

Akşener ayrıca çek senet gibi ileri tarihli ödemeler için kullanılan değerli kağıtların akıllı sözleşmelere dönüşeceğini dile getirdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner