Yükleniyor...

Joe Biden’ın 2022 Bütçesinde, Kripto Para Regülasyonları Yer Aldı

ABD Başkanı Joe Biden'ın 2022 bütçesinin içerisinde uzun zamandır gündemde olan kripto para regülasyonları da yer alıyor.

joe biden ck

ABD Başkanı Joe Biden’ın 2022 bütçesinin içerisinde uzun zamandır gündemde olan kripto para regülasyonları da yer alıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Konuyla ilgili yayınlanan belgeye göre Biden’ın bütçe önerisi, kripto paraları regülasyonlarını da içeriyor.

Bütçe, Biden yönetimi tarafından bugün yayınlandı. Bütçe içerisinde Hazine Bakanlığı’na, İç Gelir İdaresi’ne (IRS) veya diğer Hazine alt departmanlarına ne tür bilgiler rapor edilmesi gerektiği konusunda ek gereklilikler yer veren iki ayrı teklif de söz konusu.

Beyaz Saray bütçesinde yer alan ilk teklif, komisyoncu bilgilendirmesinin kripto varlıklara göre genişlemesidir. Hazine Bakanlığı ise komisyoncular tarafından gerçekleştirilecek olan bilgilendirmenin kapsamının genişletileceğini belirtti.

Belgede şu ifadeler yer alıyor:

“Teklif, ABD kripto para borsaları ve cüzdan sağlayıcıları gibi kuruluşlar da dahil olmak üzere komisyoncuların bu kuruluşlar tarafından bir hesapta tutulan kripto varlıkları ile ilgili rapor verirken belirli pasif varlıklar ve önemli yabancı sahipleriyle ilgili bilgileri rapor etmelerini gerektirecektir.”

Pasif kuruluşlardaki brüt gelirler, satışlar ve önemli yabancı sahipler bu rapora dahil edilecek.

Belgeye göre bu teklif 31 Aralık 2022’den sonra yapılan iadeler için yürürlüğe girecek.

“Kripto varlıkları kullanılarak vergi kaçakçılığı yapılması hala büyüyen bir sorundur. Hazine Bakanlığı belgesi, teklifin açıklaması olarak, sektör tamamen dijital olduğu için, vergi mükellefleri Amerika Birleşik Devletleri’nden ayrılmadan, denizaşırı kripto borsaları ve cüzdan sağlayıcıları işe işlem yapabilirler.”

Vergi uyumu konusunda “kapsamlı bir finansal hesap raporlaması” yapısı sunmaya yönelik ikinci teklif, finansal kurumların, 600 dolarlık bir minimum eşiğin üzerindeki farklı transfer türlerine ilişkin bir dökümle kullanıcı hesaplarına ilişkin verileri raporlamasını gerektirecek. Buna saklama hizmetleri ve kripto para borsaları da dahil olacak.

Ayrıca, vergi mükelleflerinin bir komisyoncudan kripto varlıkları satın aldığı ve ardından kripto varlıklarını başka bir komisyoncuya aktardığı ve adil piyasa değeri 10.000 dolardan fazla olan işlemlerde kripto varlıkları alan işletmelerin bunu rapor etmesi durumunda raporlama gereklilikleri de aynı şekilde geçerli olacak.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x