Yükleniyor...

Juan Benet Kimdir?

Juan Benet, Filecoin platformu ile tanınan bir bilgisayar bilimcisidir.

juan benet

Juan Benet, Filecoin platformu ile tanınan bir bilgisayar bilimcisidir. Ünlü girişimci, aynı zamanda Protocol Labs’ın da kurucusudur.

Juan Benet Hayatı

Juan Benet, işlemleri kolaylaştırmak için aynı adı taşıyan bir kripto para birimi kullanan merkezi olmayan bir depolama ağı olan Filecoin üzerindeki çalışmalarıyla tanınan bir bilgisayar bilimcisi ve girişimcidir.

1988 yılında doğan Benet, 2023 itibarıyla yaklaşık 35 yaşındadır. Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini California, Palo Alto’daki Stanford Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri alanında yapmıştır. Filecoin’i geliştiren şirket olan Protocol Labs’ın kurucusu ve CEO’sudur ve uzun yıllardır kripto para birimi ve blokzincir topluluklarında aktif olarak yer almaktadır. Ayrıca internette dosyaları paylaşmak ve dağıtmak için açık kaynaklı bir protokol olan InterPlanetary File System’in (IPFS) yaratıcısıdır.

Benet’in dağıtık sistemler, veri yönetimi ve kriptografi geçmişi vardır. Dağıtık sistemler ve veri yönetimine odaklandığı Stanford Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri bölümünden lisans derecesini almıştır. Mezun olduktan sonra, Gezegenler Arası Dosya Sistemi (IPFS) dahil olmak üzere dağıtık sistemler ve veri yönetimi ile ilgili çeşitli projelerde çalışmıştır.

2014 yılında Benet, Protocol Labs’ı kurmuş ve Filecoin üzerinde çalışmaya başlamıştır. Filecoin fikri, Benet’in IPFS üzerindeki çalışmasından çıkmıştır. IPFS üzerinde çalışırken Benet, büyük miktarda veriyi güvenilir ve güvenli bir şekilde depolamak ve paylaşmak için kullanılabilecek merkezi olmayan bir depolama sistemine ihtiyaç olduğunu fark etmiştir.

juan benet 1

Filecoin, verileri depolamak ve almak için dağıtılmış bir depolama sağlayıcıları ağı kullanarak bu ihtiyacı karşılamak üzere tasarlanmış ve Filecoin kripto para birimi, depolama sağlayıcılarının ağa katılması için bir teşvik işlevi görmüştür.

Teşvik yapısı, katılımcıları ağa depolama kapasitesi sağlamaya teşvik etmeyi ve katkılarından dolayı onları token’larla ödüllendirmeyi amaçlamaktadır. Ağ merkezi değildir, yani herhangi bir tek varlık tarafından kontrol edilmez ve verileri depolamak ve almak için bağımsız düğümlerden oluşan bir ağa dayanır.

Filecoin, lansmanından bu yana önemli bir takipçi kitlesi kazanmış ve kripto para birimi ve blokzincir topluluklarında yenilikçi ve yıkıcı bir teknoloji olarak geniş çapta kabul görmüştür. Benet ve Protocol Labs ekibi, interneti iyileştirmeyi ve onu daha merkezi olmayan ve açık bir platform haline getirmeyi amaçlayan Filecoin ve diğer projeler üzerinde çalışmaya devam etmektedirler.

Filecoin Nedir?

Filecoin, güvenli ve güvenilir bir depolama ve kurtarma ağının oluşturulmasını teşvik etmek için yerel kripto para birimi olan FIL’i kullanan merkeziyetsiz bir veri depolama ağıdır. Kullanıcılar, dosyalarını ağı kolaylaştırmaktan sorumlu bilgisayarlar olan depolama madencilerinde depolamak için FIL öderler. Bu sistem geleneksel yedeklemelerle uğraşmanın zorlu kurulumuyla uğraşmaktan kaçınmak isteyenler veya hükümet sansürlerini atlatmak isteyenler tarafından kullanılabilir.

Filecoin mantık olarak Dropbox gibidir, ancak blok zincirleri tarafından desteklenmektedir. Filecoin ağında bazı verileri depolamak isteyen kullanıcıların bunu yapmak için bir madenci ödemesi yapması gerekir. Kullanıcıların ne kadar ödeme yapacakları, madencilerin depolama için en düşük fiyatı sunmak için birbirleriyle rekabet ettikleri açık bir piyasa tarafından belirlenir. Filecoin, bu pazarın “hiper rekabetçi” olacağını ve bu nedenle Amazon Web Hizmetleri gibi merkezi veri depolamadan daha ucuz olacağını iddia etmektedir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner