Yükleniyor...

Circle CEO’su Jeremy Allaire Kimdir?

Jeremy Allaire, kripto para birimlerinin popüler şirketleri arasında yer alan Circle'ın CEO'sudur.

jeremy allaire

Jeremy Allaire, kripto para birimlerinin popüler şirketleri arasında yer alan Circle’ın CEO’sudur. ABD’de tanınmış bir teknoloji uzmanı olan Allaire, Macromedia’nın CTO görevini de üstlenmiştir.

Jeremy Allaire Kimdir?

Jeremy D. Allaire, Amerikalı bir teknoloji uzmanı ve internet girişimcisidir. 13 Mayıs 1971 yılında dünyaya gelen Allaire, dijital para birimi şirketi Circle’ın CEO’su, kurucusu ve Brightcove yönetim kurulu başkanıdır. Kardeşi JJ Allaire ile birlikte 1995 yılında Allaire Corporation’ı kurdu. Allaire Corp., Ocak 1999’da başarılı bir halka arz gerçekleştirdi ve 2001 yılında Macromedia tarafından satın alındı. Allaire, satın almanın ardından Macromedia’nın CTO’su olarak görev yaptı ve Macromedia’nın geliştirilmesine yardımcı oldu. MX platformu (Flash Player kullanılarak sunulan zengin uygulamaları etkinleştirmeyi amaçlayan bir yazılım araçları ve sunucular paketi).

Allaire, risk sermayesi şirketi General Catalyst’e teknoloji uzmanı ve yerleşik yönetici olarak katılmak için Şubat 2003’te Macromedia’dan ayrıldı. 2004 yılında Allaire, dünya çapında birçok medya ve pazarlama kuruluşu tarafından kullanılan çevrimiçi bir video platformu olan Brightcove’u kurdu. 2012’nin başlarında başarılı bir halka arzın ardından Allaire, 2013’te CEO olarak görevinden ayrıldı ve şimdi yönetim kurulu başkanı olarak görev yapıyor.

Ekim 2013’te Allaire, Bitcoin gibi dijital paranın gücünü ve faydalarını ana akım tüketicilere ulaştırmayı amaçlayan internet tabanlı bir tüketici finansmanı şirketi olan Circle’ın lansmanını duyurdu.

jeremy allaire 1

Jeremy Allaire, “İçimde kendi kendini yönetmeye, bağımsız düşünmeye, akran işbirliğine ve sorumluluğa dair bir inanç oluşturduğunu” söylediği Montessori geleneğinde eğitim gördü.

1993 yılında, Macalester College’dan siyaset bilimi ve felsefe derecesi ile ekonomi alanında yoğunlaşarak mezun oldu. Macalester’da, üniversitedeki oda arkadaşı ve kampüs BT grubu için çalışan lise arkadaşı, yurt odalarına yüksek hızlı bir İnternet bağlantısı kurarak Allaire’in ilk günlerinde internete erişmesine ve interneti denemesine izin verdi.

Allaire, 1990’dan mezun olana kadar internete ve bunun iletişim ve medya sistemlerini dönüştürmek için nasıl uygulanabileceğine ve ayrıca bunun ifade özgürlüğü gibi temel insan hakları üzerindeki etkisine takıntılı hale geldi . Electronic Frontier Foundation’ın ilk takipçilerinden biriydi ve daha sonra EFF’nin kurucusu Mitch Kapor’u Allaire Corporation’ın yönetim kuruluna atadı.

1992’de Allaire, Ulusal Araştırma ve Eğitim Ağı’na (NREN, ticari İnternet’in öncüsü) dayalı bir Ulusal Bilgi Ağı’nın oluşturulması için bir politika önerisi yazdı ve IP hizmetlerine erişimi ticarileştirmeye yönelik yöntemler önerdi. Bildiri, daha sonra Al Gore’un başkanlık ettiği Senato Bilim ve Teknoloji Alt Komitesi’ne sunuldu.

1992 ve 1993’te Allaire, bir üniversite arkadaşıyla birlikte, İnternet’teki bağımsız medya kaynaklarından gelen haber beslemelerini ve posta listesi içeriğini bir araya getiren ve bağımsız erişim için tam metin dizine alınmış, göz atılabilir ve aranabilir bir arayüz sağlayan “Dünya Haberleri Raporu” adlı bir uygulama geliştirdi.

circle
Representation of cryptocurrency and Circle logo displayed on a screen in the background are seen in this illustration photo taken in Krakow, Poland on June 10, 2022. (Photo by Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)

Ayrıca Allaire, üniversitedeyken, Orta Batı’daki Kızılderili kabile okulları için merkezi olmayan bir iletişim ve iş birliği platformu oluşturan ve dağıtılmış iletişim için erken bir internet protokolü olan UUCP’nin üzerine inşa edilen NativeNet’i yarattı.

Macalester’da Allaire, ABD dış politikasına ve Sovyetler Birliği’nin çöküşünün etkisi, doğuda otoriter kapitalist rejimlerin yükselişi ve Balkan Savaşları dahil olmak üzere küresel insan hakları meselelerine özel bir ilgi bularak siyasi olarak daha aktif hale geldi.

Jeremy Allaire, Macalester’dan mezun olduktan sonra internetin hayatındaki “temel tutku” olduğunu keşfetti. 1993 sonbaharında, medya yayıncılarının ve pazarlamacıların yeni oluşan World Wide Web’i anlamasına ve üzerinde bir varlık oluşturmasına yardımcı olmayı amaçlayan Global Internet Horizons adlı bir İnternet danışmanlık firması kurdu.

1994-1996’da Allaire, Chomsky’nin siyasi çalışmalarının ilk kapsamlı çevrimiçi arşivini geliştirmek için Noam Chomsky ve eşi Carol ile işbirliği yaptı. Chomsky’nin liberter sosyalist ve küreselci görüşleri Allaire’de yankı buldu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner