Yükleniyor...

“Kamu Ekonomiye Müdahale Ettikçe Enflasyon Artacak, Altın Parlayacak”

Kanada'daki en büyük bankalardan biri olarak bilinen Kanada İmparatorluk Ticaret Bankası (CIBC) analistleri, şu anda fırtına öncesi sessizlik olsa da; enflasyon fırtınası geldiğinde altının parlayacağını açıkladılar.

gold as a hedge asset

Kanada’daki en büyük bankalardan biri olarak bilinen Kanada İmparatorluk Ticaret Bankası (CIBC) analistleri, şu anda fırtına öncesi sessizlik olsa da; enflasyon fırtınası geldiğinde altının parlayacağını açıkladılar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ekonomi analistleri, mevcut faiz oranlarıyla altın fiyatının yükseldiğini ve merkez bankası para politikasının finansal piyasalar üzerindeki etkisinin göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti.

Analistler, “hükümetlerin ve merkez bankalarının daha önce hiç bu kadar küresel ekonomiye dahil olduklarını hiç görmediklerini” de sözlerine eklediler:

“Devletlerin COVID-19 virüsüyle başa çıkmak için uyguladığı ‘evde kal’ direktiflerine açıkça ihtiyaç duyulsa da, kamu sektörünün ekonomiye katılımı ve bu katılım sona erdiğinde yaşanacak bozulma, muhtemelen işleri berbat edecek.”

Analistlere göre, COVID-19 pandemisi küresel tedarik zincirlerini etkileyecek ve sonuç olarak değerli metaller için olumlu bir şekilde, artan enflasyon oranlarına yol açacaktır. Analistler merkez bankalarının “enflasyonda erken bir artışı” kabul edeceklerini ancak enflasyonist senaryoya yavaş tepki vereceklerini de belirttiler.

Analistler bu tepkinin daha yüksek faiz oranları belirlemek olacağını söylediler. CIBC analistleri ayrıca, koronavirüs pandemisinin küçük bir küresel tedarik zincirine yol açacağını iddia ederek; bunun da şirketler yerli üretim ve onlara daha yakın kaynak malzemeleri geliştirdikçe daha yüksek fiyatlara yol açabileceğini aktardılar.

CBIC analistleri, hükümet müdahaleleri ve koronavirüsün etkileriyle ilgili bilinmeyen faktörlerin miktarı göz önüne alındığında, “altın tutmanın mantıklı” olduğu sonucuna vardılar. Sonuç olarak:

“Bu ortama karşı, her şeyin yolunda gitmesi ihtimali de kesinlikle mümkün denilebilir. Altın ve diğer riskten kaçan varlıklar için daha fazla borç, daha fazla oynaklık ve sağlam bir ortam olacağına inanmak dışında, pek fazla bir şey diyemiyoruz.”

Kanadalı yatırım bankası ve finansal hizmetler sağlayıcısı TD Securities geçtiğimiz günlerde altın fiyatının önümüzdeki üç ay içinde ons başına 1.900 dolara ulaşmasını beklediğini bildirmişti. CIBC analistleri bir fiyat hedefi söyleyerek riske girmediler.

Bank of America (BofA) ise “Fed Altın Bastıramıyor” başlıklı bir rapor yayınladı. Banka, kıymetli maden için 18 aylık fiyat hedefini ons başına 3.000 dolar olarak belirledi.