Yükleniyor...

Kendine Ait Dijital Parası Olan 5 Ülke

Bitcoin, dijital para birimlerinin bir çok formunu etkiledi ve dünya üzerinde hatrı sayılır bir etki yarattı.

Bitcoin, dijital para birimlerinin bir çok formunu etkiledi ve dünya üzerinde hatrı sayılır bir etki yarattı. Buna rağmen bazı dijital para birimleri, global özelliklere sahip olmaktan çok, ulusal kimliklerine büründüler. Bu dijital para birimlerinin ortak amacı ise, yaratıldıkları ülkenin ekonomisine yardımcı olmak ve finansal gücü artırmak oldu.

Ülkelere ait altcoinler, Bitcoin kullanım konsepti içerisinde yerel bir kullanım yaratmak için oluşturuldu. Çoğu vakada görüldüğü üzere bu ulusal altcoinler, ülke dışında bir yerde kullanılmamak üzere tasarlandı.

Ulusal Altcoinler

5.Swiftcoin

Diğer dijital para birimleri gibi, Swiftcoin ile para transferi yapmak, e-posta göndermek kadar basit bir şekilde gerçekleşiyor. Bugün bir çok ülke finansal sistemlerinin çökmesinden korkmakta, fakat Swiftcoin gibi altcoinler sayesinde finansal sistemlerini korumak ve yenilemek mümkün.

Ulusal altcoinler çoğunda gördüğümüz gibi, Swiftcoin de bilgisayarlar aracılığı ile madenciliği yapılamayan bir altcoin. Bunun yerine Swiftcoinler nakit para veya Bitcoin aracılığı ile satın alınabiliyor. Aynı zamanda Oswift.com web sayfasından satışı yapılan eşyalar ya da servisler sayesinde Swiftcoin kazanılabiliyor.

Bu dijital para Uruguay’da, First National BNAK of Swiftcoin tarafından tasarlandı. Yerel kullanıcılara hesap açmaları izin verilerek, dijital paranın satışını veya alımı sağlanıyor.

4.Isracoin

Isracoin, şu anda ulusal altcoinler arasında en başarılı dijital para olarak gösteriliyor. Isracoin 26 Mart tarihinde “public mining” yapılmak üzere duyuruldu ve 6 Mayıs tarihinde vatandaşlara dağıtıldı.

Isracoin sayesinde yerel halka, paranın harcanması için yeni yolların öğretilmesi amaçlanıyor. Isracoin’de, Bitcoin’deki gibi düşük işlem ücreti avantajı sunulmakta. Isracoin ile aynı zamanda, İsrail’deki mevcut banka sistemine alternatif sistemler üretilmeye çalışılıyor.

3.Spaincoin

Spaincoin, İspanyolların hükümet tarafından gördükleri baskıdan sıyrılmaları için faydalı bir dijital para birimi. Spaincoin, 12 Mart tarihinde başlatıldı.

Spaincoin ile İspanya, 46 milyonluk popülasyonu ile, ulusal altcoin sahibi olan en büyük ülke oldu. İspanya’nın ekonomisi son yıllarda zor zamanlar geçiriyordu ve Spaincoin ile, ülke için daha aydınlık bir geleceğin olma şansı yüksek.

2.Scotcoin

İskoçyalıların Scotcoin’i, halka sadece yeni bir finansal enstrüman kazandırmayıp, aynı zamanda İskoçyalıların Britanya’dan ve Pound’dan sıyrılmasına da yardımcı olmakta.

Scotcoin’in karşılaştığı risk, geleneksel marketlerin Scotcoin’i entegre etmemesinden doğan sıkıntılarla artmakta. Bu altcoinin amacı, mevcut ekonomik sistemin çökmesi halinde bir B planı olarak işlev yapabilecek olması olarak görülüyor.

Derek Nisbet tarafından tasarlanan Scotcoin hakkında, İskoçyalı işletmeler beğeni duymaya başladı bile. Nesbit ise Scotcoin’in kullanımının artması için oldukça ümitli.

1.Auroracoin

İzlanda bazlı Auroracoin, ülke ekonomisini kurtarmak için gönderilen bir elçi gibi görülmekte. Bu sanal para birimi Litecoin’in teknolojisi kullanılarak, Baldur Friggjar Odinsson tarafından tasarlandı.

Odinsson, Satoshi Nakamoto gibi tasarımın sahibinin gerçek kimliğini temsil etmiyor, fakat bu altcoin İzlanda halkı tarafından oldukça önemli görülüyor. İzlanda halkına göre Auroracoin, finansal çöküntüyü durduracak. Auroracoin’in büyük bir başarıya ulaşabilmesi için, İzlanda halkının biraz sabırlı olması ve nakit para için sahip oldukları coinleri satmamaları gerekiyor.

Dünyada yaşanan finansal sıkıntılara çözüm olarak görülen dijital paralar, gün geçtikçe dünyada etkisini artırmaya devam ediyor. Dünya, herşeyin dijitalleştiği bir ortama doğru hızla ilerlemekte. Kriptoparaların, mevcut finansal sıkıntılara getirdiği çözümlerin yavana atılmaması ve bu dijital paraların kullanımının artması gerekiyor.

Kaynak: Coinreport

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner