Yükleniyor...

Citi: “Dijital para birimleri, geleneksel ödeme metodlarını alt edebilir.”

Bitcoin severleri heyecanlandıracak haberler ardı ardına gelmekte ve son olarak bu haberlerin başrolünü Citi (Global Bankacılık ve Finans Şirketi ) oynuyor.

Bitcoin severleri heyecanlandıracak haberler ardı ardına gelmekte ve son olarak bu haberlerin başrolünü Citi (Global Bankacılık ve Finans Şirketi ) oynuyor. Citi’nin yayınladığı rapora göre, dijital para birimlerinin altyapısını oluşturan teknoloji, gelenekler ödeme sistemlerini alt edebilecek düzeyde. Bitcoin’in ödeme sistemlerine getirdiği değişikliklerden de bahsedilen raporda, işlemlerin karşılıklı güvene gerek kalmadan gerçekleştiğini, bunun da para transferleri ve ödemelerde yeni bir devrim getirdiğini belirtiliyor.

Bitcoin’in güvenlik riskleri ve kur dalgalanmalarının, gelişimini engelleyeceğinden de raporda bahsediliyor. Raporda, çoğu Bitcoin kullanıcısının algısı da şu şekilde belirtiliyor:

“Bitcoin’in fiyatı yükselirken, fiyat değerlendirmesi çoğu yatırımcının ortak odak noktası oldu, fakat ne zaman Bitcoin fiyatı düşmeye başladı, tüm odak noktaları ödeme sistemlerine getirdiği kolaylık ve ödeme servislerinden daha az maliyetle hizmet sağlaması oldu.”

Citi’nin değerlendirmesi aslında Bitcoin’in geçirdiği evrelerin bir özeti niteliğinde. Raporda Bitcoin’den bahsedildiği gibi; Litecoin, Dogecoin ve Blackcoin’in de işlem hacminin yüksek olduğundan söz ediliyor.

Bitcoin’de yaşanılması olası riskler arasında da şu belirtilmiş:

“İleriki zamanlarda Bitcoin kullanıcıları, kağıt üzerinde çok değerli şeylere sahip olsa da, bunların herhangi bir varlık veya eşya ile bir karşılığı olmayabilir. Çok fazla Bitcoin’iniz olabilir ve onunla yapacağınız şeyler çok kısıtlı olur.”

Adaptasyonun Önündeki Engeller ve Bitcoin’in Getireceği Fırsatlar

Bitcoin’in şu ana kadar karşılaştığı güçlükleri hepimiz biliyoruz. Çin’in müdaheleleri, hükümetlerin getirdiği düzenlemeler, kurdaki dalgalanmalar şu ana kadar Bitcoin’e çok zarar verdi. Citi de raporunda, Bitcoin’in önünde ne gibi engeller olduğunu açıklamış:

“Güvenlik, kurdaki dalgalanma, düzenleme ve Bitcoin ile işlenen suçlar karşılaşılan sorunlar arasında. (..) Bitcoin, hackerlar tarafından saldırılan bir exchange platformundan çalındı ve bu konu hâlâ tam anlamıyla aydınlatılmış değil. Bitcoinlerin korunması için kullanılan “cold storage” sistemi de, Bitcoinlerin kullanılmasını engelliyor.”

Bitcoin’in yakın zamanda PayPal ile mukayese edilmesi ve hatta PayPal’ın tahtına geçeceği iddaları, aslnıda Bitcoin’in ödeme sistemi olarak nasıl bir inovasyon sağladığını ve kullanıcılarının bu inovasyonların, mevcut sistemlerden daha kullanışlı olduğunun göstergesi. Citi de raporunda belirttiği üzere, Bitcoin’in ödeme sistemi olarak kullanılması, bir çok fırsat doğuracak.

Tüm Bitcoin kullanıcılarına raporu okumalarını öneriyorum. Bitcoin’in geçtiği evreleri, avantajlarını ve dezavantajlarını, getireceği fırsatları görmeniz açısından iyi bir okuma olacaktır. Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner