Yükleniyor...

Apple, Bitcoin’e Karşı Olan Duruşunu Değiştirdi ve Mobil Cüzdanlara İzin Verdi

Bitcoin kullanımı için geliştirilen dijital cüzdanların mobile entegre edilmesiyle beraber, para transferleri daha da kolay hâle gelmiş ve Bitcoin ile yapılan ödemeler çok hızlı gerçekleşmekteydi.

Bitcoin kullanımı için geliştirilen dijital cüzdanların mobile entegre edilmesiyle beraber, para transferleri daha da kolay hâle gelmiş ve Bitcoin ile yapılan ödemeler çok hızlı gerçekleşmekteydi. Android işletim sistemini kullanan mobil cihazlarda Google Play Store’dan herhangi bir Bitcoin ya da altcoin cüzdanı indirilebilirken, Apple cihazlarında bu pek mümkün değildi. Apple, herhangi bir para transferine izin verecek Bitcoin ve altcoin ile ilişkili uygulamaları App Store’dan kaldırmıştı.

Bunun üzerine Bitcoin komünitesi defalarda sesini duyurmak için Apple’a başvurdu. Bu başvurular umursanmadıkça, eylemlere ve protestolara dönüştü. En sonunda Apple, Bitcoin’e karşı olan duruşunu değiştirdi ve mobil cüzdanların App Store’da bulunmasına izin verdi.

Apple, tam olarak Bitcoin’e karşı olmasa da, kendi platformu üzerinden Bitcoin transferi sağlayan uygulamalara izin vermeme kararını almıştı, çünkü Apple, bir süredir açıkça belli olmayan hükümetin düzenlemelerinden etkilenmek istemiyordu. Fakat yine de Bitcoin ve kriptoparalarda ilgili haber ve fiyat etiketi uygulamalarının bulunmasına izin veriyordu. Bu yasak yüzünden geliştiriciler, HTML5 tabanlı Bitcoin cüzdanı bile geliştirmişlerdi.

Neyse ki Apple, App Store’un rehberinde değişiklikler yaparak yayınladığı güncellemede, geliştiricilerin Bitcoin transferi yapılabilecek mobil cüzdanlar geliştirmesine izin verdi. Bu rehberin 11.17 numaralı bölümünde, Apple şu şekilde bir duyuru yapıyor:

“Uygulamalar, onaylanmış dijital para birimlerinin transferlerinde kullanıcılarına, eyalet ve federal kanunların çerçevesinde kolaylık sağlayabilirler.”

Bu rehberin ışığında söyleyebiliriz ki, zamanında App Store’dan kaldırılan çoğu Bitcoin ve altcoin uygulaması, tekrar Apple’da kullanılabilecek duruma gelebilir. Tabiki de bu uygulamalar, Apple kullanıcısının bulunduğu ülkenin şartlarına göre değişiklik gösterebilir.

Dilerseniz, Bitcoin sever Apple kullanıcılarının, yasaktan sonra iPhone cihazlarına neler yaptıklarına bir göz atalım. İyi seyirler.

 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner