Yükleniyor...

Coinpunk, Apple’ın Engelleyemeyeceği Bitcoin Cüzdanı Geliştirdi

Açık kaynaklı bir proje olan Coinpunk, Indiegogo kampında yeni geliştirdiği ve iOS işletim sistemini tercih edenler tarafından da JailBreak yapmadan kullanılabilecek bir Bitcoin cüzdanı için yatırım toplamaya başladı.

Açık kaynaklı bir proje olan Coinpunk, Indiegogo kampında yeni geliştirdiği ve iOS işletim sistemini tercih edenler tarafından da JailBreak yapmadan kullanılabilecek bir Bitcoin cüzdanı için yatırım toplamaya başladı.

Apple geçtiğimiz günlerde, Bitcoin ile ilişkili uygulamalara erişimi App Store’dan (şuan 1 milyonun üzerinde uygulama barındırıyor) engellemişti. Fakat burada Coinpunk’ın geliştirdiği Bitcoin cüzdanı bir mobil uygulama değil, aslında web uygulaması.

Bu web uygulaması, kullanıcıların tarayıcı üzerinden cüzdan yaratabileceği ve yine tarayıcı üzerinden Bitcoin cüzdanlarından işlem yapabilecekleri bir platform sunuyor. Ayrıca bu web uygulaması sayesinde Apple’ın, Bitcoin hakkındaki yasakları da kullanıcılara engel tanımamış oluyor.

Coinpunk’ın Bitcoin cüzdanı için geliştirdiği bu web platformu, HTML5 tabanlı olup, iOS işletim sisteminin tarayıcısı Safari tarafından erişilebilir konumda bulunuyor. Bu web uygulaması HTML5 tabanlı olduğundan, Windows, Android, Mac OS X gibi bir çok platformda da kullanılabiliyor.

%100 Açık Kaynaklı

Coinpunk geliştiricileri, bağımsız bir tarayıcı mağazası (tarayıcı üzerinden satın almalar yapılabilecek) yaratmak istediklerini, tarayıcıda daha çok ticari araç bulundurarak, Bitcoin alım satımlarını kolaylaştırmak istediklerini belirttiler. Altcoinler ile ilgili desteğin de geleceğini, fakat Coinpunk takımının önceliğinin Bitcoin üzerinde olduğunu da öğrendik.

Tabi tüm bu geliştirmeleri yapabilmeleri için, Coinpunk takımının nakit para kaynaklarına ihtiyacı var. Coinpunk’ın Indiegogo kampında beklediği yatırım 55.000 dolar ve bu Coinpunk’ın ne kadar hırslı olduğunu da gösteriyor. Buradan alınacak yatırım ile web site geliştirmeleri, güvenlik denetimleri, server ve geliştirme ödemeleri yapılacak.

Kampın bitmesine 60 gün daha var ve Coinpunk; Bitcoin, Litecoin ve Dogecoin ile yapılan destekleri kabul ediyor. Coinpunk.com beta sürümünü sundu. Yapılan harcamalar dışında şu anda Coinpunk Bitcoin hesabında 108 dolar civarında kaynak bulunmakta.

Çoğu kriptopara birimi fanları Apple’in Bitcoin engellemelerini azaltması konusunda görüş öne sürse de, bu öneriler pek de dikkate alınacak gibi gözükmüyor. Google’ın aksine Apple’ın daha katı politikaları bulunuyor.

Geçen sene, CoinBase iOS uygulaması, -Bitcoin alım-satımı ve gönderimi yapılabilen bir uygulama- App Store’da yayınlandıktan bir ay sonra kaldırıldı. Fakat ZeroBlock ve BlockChain.info gibi Bitcoin uygulamaları hala App Store’da bulunmaktadır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner