Yükleniyor...

Kenya Merkez Bankası, CBDC İçin Görüş Almak İstiyor

Kenya Merkez Bankası (CBK), CBDC'nin değerini vurguladı ve halktan dijital para hakkındaki görüşlerini paylaşmasını istedi.

kenya

Kenya Merkez Bankası (CBK), CBDC’nin değerini vurguladı ve halktan dijital para hakkındaki görüşlerini paylaşmasını istedi.

CBK, potansiyel bir CBDC’nin yerel finansal sistemi olumlu yönde etkileyebileceğini ifade ederken, kamuoyunun da ne düşündüğünü bilmek istiyor.

CBK’ya göre CBDC piyasaya sürmek sınır ötesi ödemelerin kolaylaştırılmasını sağlarken, ödemelerin daha verimli ve maliyetinin daha düşük olmasını sağlayabileceğini belirtti.

CBDC’ye yönelik olumlu tutuma rağmen merkez bankası, halkın bu konuda ne düşündüğünü öğrenmek için bir tartışma belgesi yayınladı. Görüşlerini belirtmek isteyen kişilerin 20 Mayıs 2022’ye kadar yorumlarını iletmeleri gerekiyor.

Kenya Merkez Bankası, CBDC’nin özel kriptolardan daha güvenli ödeme hizmetleri sağlayarak vatandaşları risklerden korunmasını sağlayabileceğini ekledi.

Bir başka Afrika ülkesi Zambiya da CBDC araştırmasını 2021 yılının sonunda tamamlayacağını duyurdu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner