Yükleniyor...

Kıyamet Gelince Bitcoin’i Nasıl Kullanacağız?

Bir sabah içinizde tuhaf bir hisle uyanıyorsunuz, kalkıp pencereden dışarı baktığınızda bir gariplik olduğunu sezinliyorsunuz.

Kiyamet geldiginde Bitcoin btc nasil kullanacagiz

Bir sabah içinizde tuhaf bir hisle uyanıyorsunuz, kalkıp pencereden dışarı baktığınızda bir gariplik olduğunu sezinliyorsunuz. Ceketinizi alıp dışarı çıkıyor, sokakların boş, dükkanların ise kapalı olduğunu görüyorsunuz. Hatta birkaç ev yanmış, araçlar ters dönmüş, sokakta bırakın insanı başka hiçbir canlı bulunmuyor; SİZ HARİÇ.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisinin tüm dünyayı etkisi altına aldığı şu günlerde hepimizin aklında farklı kıyamet senaryoları dönüp duruyor. Birçoğumuz koronavirüsten ziyade zombi istilasının daha iyi olabileceğini dahi düşündük. Şu an global bir krizin içerisindeyiz, 2020 yılı dünya ekonomisi için pek de iyi gitmiyor, hatta gitmeyecek! Bu durum da doğal olarak aklımıza hep farklı apokaliptik senaryoları getiriyor. Olası bir kıyamet durumunda hepimiz arkadaşlarımızı, sevdiklerimizi, yiyeceğimizi ve tabi ki de değerli eşyalarımızı yanımızda bulundurmak isteriz. Böyle bir durum söz konusu olduğu zaman paranın işlevselliği sorgulanacaktır elbette. Bu nedenle de olası bir alışveriş ihtiyacı durumunda neler yapılabileceği hep düşünülür. (Yağma eylemlerini hariç tutuyorum.)

kiyamet apocalypse bitcoin btc

Bilindiği gibi Bitcoin, ortaya çıktığı ilk günden bu yana toplumun aykırı kesimlerinin ilgisini çekti. Anarşistler, özgürlük savaşçıları, isyancılar, liberalistler… Bu bireylerin birçoğu yakın zamanda küresel bir çöküşün geleceğine inanıyor ve bu küresel çöküş, bildiğimiz finansal sistemin de sonunu getirecek. Ortaya çıkacak bu post apokaliptik dünyada ise zekasını, silahını, istifledikleri yemeklerini kullanabilecek olanlar hayatta kalacak.

Peki Bitcoin bu dünyada hangi noktada yer alacak?

Dünyanın sonunun hangi şekilde geldiğine bağlı olarak (Nükleer savaş, zombiler, virüs ya da bir göktaşı) bugün hali hazırda yaptığımız dijital aktiviteleri yapmamız imkansız bir hale gelebilir. Kendimizi dünyanın sonuna hazırlarken Bitcoin biriktirmek tek yöntem olmamalı. Çünkü işler gerçekten boktan bir hal aldığında bu kripto para birimini nasıl kullanacağımızı da çözmemiz gerekiyor.

BitcoinApocalypse

Kıyamet sonrası internetin olduğu bir dünyada Bitcoin hayatta kalacaktır. Hatta fiat para birimlerinden çok daha güvenilir bir yöntem olarak. Peki ya internet yoksa? Bitcoin.com tarafından yazılan bir makalede bu problemin nasıl çözüleceğine dair kapsamlı bir açıklama yapılıyor. Bitcoin, internet olmayan bir dünyada amatör radyolar kullanılarak gönderilip, alınabiliyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz sene şubat ayında çok sayıda başarısız denemenin ardından Kanada’nın Toronto şehrinden ABD’nin Michigan eyaletine kısa dalga radyo sinyalleri ile Bitcoin gönderildi. Bu transfer aynı altyapıyı kullanan kullanıcılar arasında adyo sinyalleri ile yüksek telsiz frekansı üzerinden metin mesajları iletmeye imkan veren, JS8Call olarak adlandırılan ücretsiz bir protokol aracılığıyla yapıldı.

Bu nasıl mümkün oldu?

Bitcoin’i göndere taraf, alıcıya, içinde 0.0001 BTC olan adresin özel anahtarına ulaşmasını sağlayan anahtar kelimeyi radyo sinyalleri aracılığı ile transfer etti. Alıcı da bu metin ile özel anahtara ulaşarak, Bitcoin adresinde bulunan 0.0001 Bitcoin’i kendi Bitcoin cüzdanına aktardı.

Peki Ya Bitcoin’i Nasıl Harcayacağız?

Herhangi bir kıyamet senaryosunda, Bitcoin’i uzun mesafeler arasında göndermek zorlu bir süreç olabilir. Peki şahsen BTC harcayarak ihtiyaçlarımızı nasıl alabiliriz? İşlem yaparken internete bağlanmak zorunlu değil ancak diğer tarafın gönderilen miktarı alabilmesi için web’in bir noktada devreye girmesi gerekir. İşte burada da bir çıkmaz yolumuzu tıkayacaktır.

bitcoin nasil

Bu tip harcamalarda dolandırıcılık gibi bir sorunun olması pek olası değil çünkü uygarlık sonrası bir toplumda, kar elde etmenin sahte yollarla Bitcoin harcamaktan daha kolay yolları olacaktır. Silahlar ve kolluk kuvvetlerinin bulunmaması, fiziksel suçların dijitalden çok daha etkili olacağı anlamına gelir.

Dünyanın feodal bir topluma dönmesi durumunda güven her zamankinden daha önemli olacaktır. İnsanlar kendi türlerine bağlı kalarak ticaret yapacaklardır. Bu nedenle, herhangi biri mal karşılığında kripto para biriminizi kabul etmeye hazırsa, onu zaten bilen ve kullanan birisi olacaktır.

Bir Bitcoin maksimalisti ve küresel bir minimalist iseniz, kripto para biriminizi nasıl sakladığınız çok önemlidir. Borsa gibi çözümlerin, küresel kriz durumlarında faydalı olmayacağını söylememize gerek yok. Etrafta zombiler kol gezerken, kimse borsanın müşteri hizmetlerine ulaşmak için çabalamayacaktır.

bitcoin kiyamet

Bu nedenle ideal olarak kripto para birimlerinin donanım cüzdanlarda saklanması tavsiye edilmektedir. Fakat olası bir kıyamet durumunda kripto paralarınızı donanım cüzdanından daha harcanabilir bir formatta tercih edersiniz. Birkaç Bitcoin kağıt cüzdanını önceden hazırlamak, sizi kıyamette koruyabilecek bir yöntemdir.

Küresel bir kıyamet gerçeği muhtemelen zombilerden daha sıradan olacak. Hali hazırda zaten şu an bu krizi Kovid-19 sebebiyle yaşıyoruz. Yine de daha büyüğüne hazırlıklı olmakta fayda var. Çünkü bundan 8-9 ay önce hiçbirimiz böyle bir dünyaya gözlerimizi açacağımızı düşünmezdik.

Peki sizce bulunduğumuz durumdan daha büyük bir küresel kriz halinde kripto para birimleri kullanılacak mı?

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner