Yükleniyor...

Konsorsiyum Blockchain Nedir?

Konsorsiyum Blockchain, bloktaki yeni çocuğa sıfırdan başlamak yerine kurulu yapıya katılmasını ve bilgi paylaşmasını sağlar.

Blockchain.

Konsorsiyum Blockchain, bloktaki yeni çocuğa sıfırdan başlamak yerine kurulu yapıya katılmasını ve bilgi paylaşmasını sağlar. Peki tam olarak Konsorsiyum Blockchain nedir, ne işe yarar?

Konsorsiyum Blockchain Nedir?

Consortium Blockchain yani “Konsorsiyum Blockchain” terimi, her biri mevcut iş akışlarını, şeffaflığı ve hesap verebilirliği geliştirmek için bilgi paylaşmak üzere bir araya gelen bireysel kurumlara ait olan bir grup özel blok zincirini ifade eder.

Blok zinciri teknolojisi, karma algoritmalarla birbirine bağlanan ve her bloktaki verilerin güvenliğini artıran bir dijital blok zincirinde veri ve bilgilerin depolanmasıdır. Blok zinciri teknolojisinin en yaygın olarak bilinen kullanımı, bir blok zinciri boyunca dağıtılan işlemlerin dijital bir defteri olan kripto para birimindedir. Temel olarak, halka açık, özel ve konsorsiyum blok zincirleri şeklinde mevcut üç tür blok zinciri teknolojisi vardır.

Genel blok zincirleri, internete erişebilen herkes tarafından açıkça erişilebilirken, özel blok zincirler, kurumsal yazılım çözümleri geliştirerek iş kullanımını desteklemek için bireysel işletmeler tarafından kullanılır. Bir konsorsiyum blockchain, yalnızca bireysel bir organizasyonun değil, farklı organizasyonlara ait bir kümenin blok zincirini içerdiğinden, genel ve özel blok zinciri arasında ortadadır. Yine de halka açık bir dağıtılmış defterin aksine, kontrollü bir kullanıcı grubu içinde hala var.

Bir Konsorsiyum Blockchain’in Oluşumu

Bir konsorsiyum blockchain, farklı kuruluşlara ait birden fazla özel blok zincirinin bir kombinasyonudur; burada her biri, ittifakta bir paydaş olarak zincir üzerinde bir düğüm (node) oluşturur ve yalnızca paydaşların yetkisi ile ağdan ayrılabilir veya ağdan ayrılabilir. Her kuruluş kendi düğümünü veya blok zincirini yönetirken, içindeki verilere konsorsiyum içindeki kuruluşlar tarafından erişilebilir, paylaşılabilir ve dağıtılabilir. Bunu yaparken, mevcut iş akışlarını, hesap verebilirliği ve şeffaflığı iyileştirmek için organizasyonlar arası ve teknolojiler arası çözümler geliştirilebilir, böylece bireysel blok zincirlerinin karşılaştığı sorunları ve zorlukları ele alabilir.

Genel olarak, yalnızca ortak hedeflere ve tamamlayıcı blok zinciri teknolojilerine sahip kuruluşlar, bir konsorsiyum blok zinciri oluşturmak için katılmada başarılıdır.

Blockchain

Konsorsiyum Blockchain’in Faydaları

Bir konsorsiyum blok zinciri oluşturmanın amacı, bir grup tamamlayıcı blok zinciri arasında iş birliğini kolaylaştırmaktır. Bu, her birinin karşılaştıkları zorlukları bireysel olarak ele almasına ve tüm konsorsiyuma uygulanabilecek çözümler geliştirmesine yardımcı olur. Her blok zincirinde yerleşik yapılar üzerine inşa edilerek, paylaşılan kaynaklarla daha kısa sürede çözümler geliştirilebilir. Bu şekilde, ölçek ekonomileri yoluyla daha az geliştirme maliyeti gerekir.

Ayrıca bir konsorsiyum blok zinciri içindeki işlemler için herhangi bir hizmet veya işlem ücreti yoktur. Küçük kuruluşlar, bir konsorsiyum blok zincirine katılmaktan en büyük faydaları elde edecek. Tedarik zinciri konsorsiyumu blok zincirine bir örnek, bir lojistik şirketi ile bir üretici arasındaki, kuruluşların herhangi birindeki sorunları çözmenin her ikisi için sonuçları iyileştirmeye yardımcı olabileceği durumdur.

Zamandan, maliyetlerden ve kaynaklardan tasarruf etmenin yanı sıra, bir konsorsiyum blok zinciri, fikir birliğinin merkezi olarak kontrol edildiği özel bir blok zincirinden daha fazlasını aşılar. Bir konsorsiyum blok zinciri birden fazla kuruluş tarafından oluşturulduğundan, her birinin karar verme sürecinde bir payı olacak ve blok zincirinin tek bir varlık tarafından yönetilmemesini sağlayacak. Bu, denetimin katılımcı kuruluşlar arasında paylaşılmasına ve yayılmasına yardımcı olur ve yolsuzluk olasılığını azaltan kontroller ve dengeler sağlanır.

Merkeziyetsizliği sağlamak için kullanıcı tabanını en üst düzeye çıkaran genel blok zincirlerinden farklı olarak, benzer amaç ve hedefleri paylaşan bir grup üye kuruluşta bir konsorsiyum blok zinciri bulunur. Bu, paydaşlar arasında bir fikir birliğine varmayı ve işlem hızını hızlandırmayı ve böylece ölçeklenebilirliğini artırmayı çok daha kolay hale getirir. Bir konsorsiyum blok zincirindeki daha az düğümle, katılımcı kuruluşların çoğunluğu tarafından bir fikir birliğine varıldığında verileri engellemek için değişiklik yapmak da daha kolaydır.

Ek olarak, konsorsiyum blok zincirindeki bilgiler yalnızca katılımcı kuruluşlar arasında paylaşıldığından ve kamu erişiminden kısıtlandığından, kuruluşların müşterilerine güven aşılayacak bir güvenlik düzeyi sağlar.

Bu nedenle, bir konsorsiyum blok zincirindeki özel kuruluşlar arasındaki işbirliğinin, ortak zorlukların çözülmesinden zamandan ve operasyonel maliyetlerden tasarruf etmeye kadar sayısız faydası vardır. Bu, gizliliği korurken daha hızlı işlem hızına ve daha yüksek ölçeklenebilirliğe yol açar. Finans, bankacılık, sağlık ve tedarik zinciri lojistiği gibi sektörler bu tür ortaklıklardan yararlanabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner