Yükleniyor...

Orbit Chain’e saldıran hacker aylar sonra ortaya çıktı

Yılbaşı gecesi 82 ​​milyon dolarlık Orbit Chain saldırısının arkasındaki hacker beş aylık sessizliğin ardından 47,7 milyon dolarlık kripto varlığını, mikser Tornado Cash'e aktardı.

kripto hacker

Yılbaşı gecesi 82 ​​milyon dolarlık Orbit Chain saldırısının arkasındaki hacker beş aylık sessizliğin ardından 47,7 milyon dolarlık kripto varlığını, mikser Tornado Cash’e aktardı.

Blokzincir analiz firması Arkham Intelligence’a göre, 47,7 milyon dolar değerindeki toplam 12.932 Ether (ETH), 8 Haziran’da yedi işlemle yeni bir adrese taşınarak Tornado Cash’e gönderdi. Bu saldırının 82 milyon dolar zarara neden olduğu bildirildi ancak Arkham’ın son gönderileri bunun 100 milyon dolara yakın olduğunu gösteriyor.

kripto hack saldırı arkham

Kripto saldırganı ETH transferleriyle dikkat çekti

Transferi fark eden ilk firmalardan biri olan Arkham, 8 Haziran X gönderisinde “Beş ay önce Orbit Chain’den 100 milyon dolardan fazla ETH ve DAI çaldılar ve o zamandan beri sessizdiler” dedi. Etherscan verileri, Tornado Cash aracılığıyla gönderilen 47,7 milyon dolarlık Ether’in çoğunlukla 100 ETH’lik gruplar halinde olduğunu gösteriyor.

Bilgisayar korsanı, çalınan 20 milyon dolarlık Dai’yi (DAI) veya zincirler arası köprüden çıkarılan diğer kripto varlıkları hareket ettirmedi. Bakiyesi şu anda 71,2 milyon dolar seviyesinde bulunuyor: 51,1 milyon dolar Ether ve az miktarda Bitcoin (wBTC), Ether (wETH), Orbit Chain (ORC) ve USD Coin (USDC).

Söz konusu hack saldırısı 2023 yılının son saatlerinde gerçekleşmişti. Orbit Chain, ertesi gün siber saldırıyı doğruladı ve uluslararası kolluk kuvvetleriyle “aktif olarak etkileşimde bulunduğunu” söyledi. Orbit Chain’in X hesabı 11 Ocak’ta şunları söyledi: “Saldırganın kimliğinin belirlenmesine veya çalınan varlıkların kurtarılmasına yol açacak kesin bilgi verenler ödüllendirilecek. Ödülümüzü en üst seviyeye çıkararak 8 milyon dolar teklif ediyoruz.”

DefiLlama’ya göre Orbit Chain’de toplam değerin yaklaşık 37 milyon dolar kilitli olduğu belirtiliyor. Fakat bu rakam 31 Aralık saldırısından birkaç saat önce protokolde kilitlenen 149,25 dolarlık değerden yüzde 75 daha düşük.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner