Yükleniyor...

Kripto Para Borsaları İçin Takasbank Formülü

Bloomberg HT'de yer alan habere göre Türkiye, Takasbank benzeri bir kurumsal yapı oluşturmak ve bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin kripto para saklama ve transfer yetkilerini sınırlandırmak istiyor.

borsa 1

Bloomberg HT’de yer alan habere göre Türkiye, Takasbank benzeri bir kurumsal yapı oluşturmak ve bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin kripto para saklama ve transfer yetkilerini sınırlandırmak istiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bilindiği üzere Türkiye’de son birkaç gündür kripto para borsalarıyla alakalı sıkıntılar yaşanıyor. Bu kapsamda çalışma başlatan Türkiye, Takasbank benzeri bir yapı oluşturarak bu alanda faaliyet gösteren firmaların kripto para saklama ve transfer yetkilerini sınırlandırmayı planlıyor. Habere göre sözü geçen firmalar için sermaye şartları ve bankalarla çalışma şartları gibi düzenlemeler de diğer formüller arasında yer alıyor.

Yaşanan Thodex olayının ardından Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin kripto paralarla alakalı çalışmalarının kısa sürede tamamlanacağını ifade edilmişti. Bloomberg’in haberine göre süreçte izlenecek planlar ve formüller de yavaş yavaş netleşmeye başladı. Üst düzey bir yetkiliye göre, Türkiye’nin birkaç hafta içerisinde konuyla ilgili çalışmasını sonlandırması bekleniyor. Bunun sonrasında ise Türkiye regülasyonlarla yapan ilk ülkelerden birisi olacak.

Masada 3 Farklı Formül Var

Üst düzey bir yetkiliye göre masada üç farklı formül bulunuyor. Bu formüller şu şekilde:

Yetki sınırlaması: İlk formüle göre, firmaların kripto para saklama ya da transfer yetkilerinin sınırlandırılması. Bunun için de Takasbank benzeri bir yapı oluşturulabileceği üzerinde duruluyor. Yani pazarda faaliyet gösteren firmalar sadece alım satımlara aracılık yapabilecek fakat müşterilerinin paraları konusunda herhangi bir tasarrufta bulunma yetkisine sahip olmayacak.

Sermaye: Hükümetin üzerinde durduğu diğer formül ise sermaye konusu. Düşük sermayelerle kripto para borsalarının kurulmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Sahiplerin taşıması gereken ölçütler: Üçüncü formül ise kripto para borsala sahiplerinin vasıfları taşıması gereken ölçütlerle alakalı. Yetkili bu konuda Thodex CEO’sunun lise terk olmasına vurgu yapıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x