Yükleniyor...

Kripto Para Borsaları Thodex ve Vebitcoin’de Son Durum Ne?

Türkiye, son birkaç gündür yerli kripto para borsalarının skandallarıyla çalkalanıyor.

son duurum ne

Türkiye, son birkaç gündür yerli kripto para borsalarının skandallarıyla çalkalanıyor. Kripto para borsası Thodex ile başlayan süreç Vebitcoin’le devam etti. Son olarak şirketin CEO’su İlker Baş gözaltına alındı.

Kripto para borsaları Thodex ve Vebitcoin’de yaşanan skandalların ardından gözler yerli kripto para borsalarına çevrildi. Hal böyle olunca da diğer borsalar da arka arkaya açıklama yapmaya başladı. Öncelikle neler yaşandığına bakalım.

Thodex CEO’su’nun yurtdışına kaçma haberinin ardından kripto para topluluğunda büyük bir hareketlilik yaşandı. Daha sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü geçtiğimiz sabah Thodex’e operasyon düzenledi. Operasyon kapsamında 62 kişi gözaltına alındı. Bunun ardından ise Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında kırmızı bülten çıkarılması için hazırlanan evrakların bakanlığa iletildiği bilgisi geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Thodex’in CEO’su Faruk Fatih Özer’in bankalarda bulunan 31 milyon lirasına el konulduğunu açıkladı.

Bu arada Faruk Fatih Özer’in Arnavutluk’ta kaldığı yerin tespit edildiği fakat otelden kaçtığı için yakalanamadığı belirtildi. Arnavutluk sınırları içerisinde olduğu ve güvenlik önlemlerinin arttırıldığı ifade edildi.

Son olarak gün içinde Başsavcılık bir açıklama yaparak 65 kişinin gözaltına alındığını duyurdu ve “Soruşturma kapsamında maddi gerçeğin her yönüyle açığa çıkarılmasını ve tüm sorumlular hakkında yasal işlemlerin yapılmasını temin amacıyla gereken tüm işlemler aralıksız olarak ve titizlikle sürdürülmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur”  ifadelerini kullandı.

Vebitcoin Açıklama Yaptı

Yaşanan bu skandalın ardından diğer yerli kripto para borsaları hakkında da şikayetler gelmeye başladı. Listenin en başında da Vebitcoin yer alıyordu. Firma daha sonra faaliyetlerini durdurduğunu açıklayan bir açıklama yayınladı. Sonrasında MASAK, Vebitcoin’in banka hesaplarına el koydu ve şirket hakkında inceleme başlattı. Sabah saatlerinde ise şirketin CEO’su İlker Baş’ın gözaltına alındığı haberi geldi.

Yerli kripto para birimlerinin bu durumu göz önüne alınınca, diğer borsalardan da açıklama bekleyen yatırımcı sayısı arttı. Yaşanan olayların ardından önce BtcTurk sonra Paribu birer açıklama yayınladı. Her iki firma da kullanıcıların tüm TL ve kripto varlıklarının teminat altında olduğunu ve istenildiği zaman çekilebileceğini ifade etti.

BtcTurk CEO’su Özgür Güneri, yaşanan olayların ardından şu ifadeleri kullandı:

“Borsamızın kullanıcıları hem TL hem de #Bitcoin bakiyelerinin tamamını çekmek isterlerse hepsini bir dakika içinde verebiliriz.”

Bitay Dedikoduları

Thodex ve Vebitcoin olaylarının ardından insanlar diğer kripto para borsalarıyla alakalı şikayetlerini de Twitter’a yansıtmaya başladı. Bunlardan birisi de Bitay oldu. Bitay, iddialara karşı Twitter üzerinden bir açıklamada bulundu ve şu ifadeleri kullandı:

“Bitay üzerinde an itibariyle kullanıcılarımız hem kripto hem de TL varlıklarını bakalar arası transfer süresince hemen çekebilmektedir. Bitay kullanıcılarına uluslararası standartlarda hizmet vermeye devam edecektir.”

Bununla beraber iddialara göre ufak tefek birçok yerli borsaya erişim ve çekimlerde sıkıntılar yaşanıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner