Yükleniyor...

Kripto Para Borsalarını Düzenleme İçin Çalışma Grubu Oluşturuldu

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) nezdinde kripto para platformlarının düzenlemesine ilişkin bir çalışma grubu oluşturuldu.

reg

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) nezdinde kripto para platformlarının düzenlemesine ilişkin bir çalışma grubu oluşturuldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bloomberg HT’nin haberine göre 15 aracı kurumdan 20 kişinin yer aldığı çalışma grubu içerisinde CTO’lar ve hukukçular bulunuyor. Çalışma grubunun başında ise TSPB Meslek Komitesi Başkanı Erhan Topaç’ın yer aldığı bildirildi. Ayrıca çalışma gurubu düzenleme taslağı oluşturarak, sektörde yer alan platformların da görüşlerine başvuracak.

Talep SPK’dan geldi

TSPB Başkanı Tevfik Eraslan’ın Pazartesi günü SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ile bir araya geldiği bildirildi. Bu buluşmada SPK Başkanı’nın TSPB bünyesinde bir çalışma grubu kurulmasını istediği ifade ediliyor. Taşkesenlioğlu’nun çalışma grubunun bu Cuma’ya kadar düzenleme ile ilgili önereceği taslağı tamamlamasını istediği de gelen bilgiler arasında.

Gelen bilgilere göre taslakta kripto para alım satım platformlarının işlem kuralları, platform sahiplerinde yer alması gereken yetkinlikler, prosedürler ve iç denetim mekanizmalarının nasıl olması gerektiği ve sermaye gibi konular yer alabilir.

Düzenlemenin amacının platformları zor durumda bırakmak olmadığı ifade edilirken, istenenin risklerin belirli seviyeye indirilmesi ve işleyişe engel olmayacak bir yapılanma oluşturulması olduğu dile getiriliyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x