Yükleniyor...

Kripto Para Borsası Coinbase Kendi Kripto Parasını mı Çıkaracak?

ABD merkezli Bitcoin (BTC) ve kripto para borsası Coinbase, halka açılma planının bir parçası olarak kendi token'ını piyasaya sürme ihtimalinden bahsetti.

coinbase kendi kripto para birimi 1

ABD merkezli Bitcoin (BTC) ve kripto para borsası Coinbase, halka açılma planının bir parçası olarak kendi token’ını piyasaya sürme ihtimalinden bahsetti.

Daily Hodl haberine göre İlk halka arz (IPO) için onay almak üzere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) resmi başvurusunda Coinbase, sermaye artırma stratejisinin bir kısmının, bir kamu şirketi olarak firmanın finansal sağlığını desteklemek için kendi blok zinciri token’larının ihraç edilmesini içerebileceğini söylüyor.

Belge esas olarak borsanın yaklaşmakta olan hisse senedi arzını tartışsa da, aynı zamanda yerel bir kripto para birimi olasılığını da göz önünde bulunduruyor. Coinbase, birkaç bölümde yerel bir blockchain token’ından bahsediyor. Daha açık bir şekilde, firma “müşteri ödül veya sadakat programları ile bağlantılı olarak blok zinciri token’ları da dahil olmak üzere ek sermaye hisse senetleri ihraç edebileceğini” öne sürüyor:

“Ayrıca, halka açık bir şirket olmanın ve geçerli kural ve düzenlemelere uymanın, yönetici ve çalışan sorumluluk sigortası almamızı daha pahalı hale getireceğini düşünüyoruz ve aynı veya benzer teminatı elde etmek ve sürdürmek için önemli ölçüde daha yüksek maliyetler ödememiz gerekebilir. Bu faktörler aynı zamanda, yönetim kurulumuzun nitelikli üyelerini ve nitelikli icra memurlarını çekmemizi ve elde tutmamızı daha da zorlaştırabilir. İşletmenin büyümesini desteklemek için ek sermayeye ihtiyaç duyabiliriz ve bu sermaye mevcut olmayabilir.”

Coinbase, daha fazla sermaye oluşturmak ve borcun bastırılmasına yardımcı olmak için, yönetim kurulunun blockchain token’ları şeklinde boş çek tercihli hisse senedi çıkarmasına ve token’ları borsadaki müşterilerin kullanımına sunmasına izin vermeyi öneriyor. Boş çek imtiyazlı hisse senedi ihraç etmek genellikle bir şirketin en büyük hissedarları tarafından ayrı hissedarlardan onay almak zorunda kalmadan yeni sermaye toplamak için kullanılır.

Coinbase Gerçekten Token Çıkarır mı?

Dosyalama, token ihraç edilmesini potansiyel bir risk faktörü olarak kabul ediyor ve token’lara akan sermayenin Coinbase hisselerinin değerini etkileyebileceğini vurguluyor.

“Müşteri ödülleri, sadakat programları ve diğer teşvikler uyarınca zaman zaman bir finansman, satın alma, yatırımlar ile bağlantılı olarak blok zinciri token’ları da dahil olmak üzere sermaye stoğumuzu dönüştürülebilir menkul kıymetlerimizi de çıkarabiliriz. Böyle bir ihraç, mevcut hissedarlarımızın önemli ölçüde azalmasına ve A Sınıfı adi hisselerimizin halka açık fiyatının düşmesine neden olabilir.”

Bazı yorumlara göre bu düşünceler Coinbase’in kendi token’ını yaratmayı planladığını göstermiyor. Aksine, bunu yapmanın sonuçlarını düşündüğünü gösteriyor. Üstteki ifadelerde de göründüğü üzere Coinbase, bir token çıkarmanın hisse senedinin fiyatını etkileyeceğine inanıyor. Firma, bir token çıkarırsa, bu kararın mevcut hissedarlar için önemli ölçüde sorun yaratabileceğini ve diğer sıkıntıların yanı sıra hisse senedi fiyatlarının düşmesine veya dalgalanmasına neden olabileceğini belirtiyor.

Coinbase’in düşüncelerine rağmen, borsanın kendi kripto para birimini tanıtabileceği fikri tamamen söz konusu değil. Bilindiği üzere Binance, Huobi, KuCoin, OKEx Gemini ve FTX gibi birçok önde gelen borsanın kendi kripto para birimi var. Aslında üzerine düşününce Coinbase’in de USD Coin (USDC) stablecoin’ine sahip olduğunu görebiliyoruz. Yorumlara göre bu düşünceler ışığında, perakende amaçlı yeni bir Coinbase kripto para birimi yakın vadede pek de olası görünmüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner