Yükleniyor...

Kripto Para Cüzdan Güvenliği için Bilinmesi Gerekenler

Cüzdanım Hacklendi!

Kripto Para Cüzdanı

Cüzdanım Hacklendi! Yardım Edin!

Hack işleminin gerçekleşmesinden dolayı yapabileceğiniz fazla bir şey yok.

Cüzdanınıza girdiğinizi ve tanımadığınız adreslere para gönderdiğiniz düşünün. Bu muhtemelen saldırıya uğradığınız anlamına gelir.

Kripto para biriminin anonim niteliği nedeniyle “sahiplik” tutan kişi tarafından belirlenir. Yani eğer gitmişse -çoğu durumda- giden gitmiştir. Son işlemdeki cüzdanın adresini takip edebilirsin ama bu sana hiçbir şey vermez. Bir sorun olduğundan eminseniz cüzdanınızı ve PC / akıllı telefon güvenliğini gözden geçirin.

Eğer paranızı bir kripto para borsasının cüzdanında tutmuş olsaydınız ve bu değişim hacklendiyse bir çeşit tazminat talebinde bulunma ihtimaliniz bulunmaktadır. Cüzdanınızı korumak için yapabileceğiniz en iyi şey olası tehditlerden haberdar olduğunuzdan ve cüzdanınızı doğru şekilde kullandığınızdan emin olmaktır.

Bilgisayar Korsanları Kripto Paralarınızı Nasıl Çalabilir?

Bilgisayar korsanları basit insan zayıflıklarını ve varsa sistem zaafiyetlerini kullanırlar.

En popüler dolandırıcılık türü kimlik avıdır. Bilgisayar korsanları, cüzdan hizmetiniz adına sahte bir e-posta gönderebilir ve bu e-postada sahte bir URL bulunabilir. Bu, cüzdan hizmetinizin gerçek URL’sinden bir veya birkaç harfle farklılık gösterebilir ya da bilgisayar korsanları çevrimiçi cüzdana girdiğinizde doğru olan URL’yi sahte URL’ye yönlendirebilir. En sonki büyük kimlik avı dolandırıcılığı 24 Nisan 2018’de bir DNS saldırısı sonucu gerçekleşti ve toplam 150.000 ABD Doları değerindeki Ethereum cüzdanları boşaltıldı.

Kimlik avının yanı sıra bilgisayar korsanları, kişisel anahtarların e-postada saklanması, anahtarların herkese açık olarak gösterilmesi gibi basit insan hatalarını kullanırlar. Korsanların tüm bilgileri yakalamasına ve şifreyi bulmasına olanak veren korumasız ağları kullanır.

Cüzdan Anahtarlarını Nerede Tutmalıyım?

Buradaki en kısa cevap, çevrimdışı olmanın çevrimiçi olmaktan daha iyi olduğu.

En sık yapılan yanlış şifreli cüzdan anahtarlarını e-postada, Google Drive’da veya Dropbox’ta veya akıllı telefonunuzdaki herhangi bir not uygulamasında tutmaktır. Bunlar genellikle bilgisayar korsanlarının girmeye çalıştıkları ilk yerlerdir. Kripto paralarınızı saklamak için daha az belirgin olan depolara anahtar taşıyabilirsiniz. Bunu bir USB’ye kaydedebilir ya da yazabilir ve çekmecenizde tutabilirsiniz.

Anahtarlarımı Kaybedersem?

Bu durum kullandığınız cüzdanın türüne göre değişir.

En popüler yazılım cüzdanları için yalnızca yedekleme ifadenizi, 12 kelimeden oluşan bir anımsatıcı kelime öbeğini bilmek yeterlidir. Pininizi unutursanız, uygulamayı silmeniz, yedek ifadeyi kullanarak tekrar yüklemeniz ve yeni bir pin oluşturmanız gerekir.

Pin kodları yerine Touch / Face ID ile erişim sağlayan cüzdanlar vardır. Örneğin, Lumi uygulamasında, uygulama ayarlarında Touch / Face ID’yi açmanız gerekir. Lumi gibi uygulamalar için bilmeniz gereken tek şey bir yedek ifade olmasıdır. Kötü olan şey ise yedekleme ifadesini kaybettikten sonra cüzdanınıza bir erişimi kaybedersiniz. Bu durumda teknoloji çaresizdir.

Her Girişimde Cüzdanımın Yeni Bir Adres Oluşturduğunu Fark Ettim, Bu Bir Sorun mu?

Evet, bu cüzdan güvenliğiniz içindir.

Bu yönteme HD-safe veya “hiyerarşik deterministik” denir ve her para gönderdiğinizde veya aldığınızda cüzdanınız için yeni bir adres üretileceği anlamına gelir. Bu son derece yararlı bir şeydir, çünkü işlemlerinizi zorlaştırır ve korsanların cüzdanınızda tuttuğunuz para miktarını hesaplaması imkansızdır. Unutmayın, büyük miktarlarda para transfer etmeniz gerekiyorsa birkaç işleme bölün.

En İyi Güvenlik Seviyesine Sahip İdeal Cüzdan Tipi Hangisi?

Hayır. Tüm cüzdanlar çevrimiçi ve çevrimdışı olmak üzere iki tiptedir ve güvenlik mekanizmaları farklıdır.

Mevcut çevrimiçi bulut cüzdanların çoğu veya “sıcak” cüzdanlar olarak adlandırılanlar bilgisayar korsanlarının e-postanızı girmeye çalışması durumunda iki faktörlü kimlik doğrulamasını kullanır. “Sıcak” cüzdanlar, bilgisayarınıza bir yazılım olarak yüklediğiniz veya akıllı telefon uygulamasında bir uygulama olarak 12 kelimelik yedekleme ifadesini ve pin kodlarını kullanın.

“Soğuk” cüzdanlar, bir USB veya özel bir aygıtta bulunan donanımlardır. Şu ana kadarki en güvenli yol cüzdan olarak bunlar görünüyor, ancak yakın tarihli bir rapora göre donanım cüzdanları bile kusursuz değiller. Düzenli güncellemeler ve dikkatli anahtar yönetimi hala hayati önem taşımaktadır. Kullandığınız her çeşit cüzdanda dizüstü veya akıllı telefonunuzun kötü amaçlı yazılım içermediğinden emin olmalısınız.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner