Yükleniyor...

Kripto Para Dünyasının Önemli İsimlerinden John McAfee Kimdir?

Kendi adını taşıyan antivirüs yazılımı firmasının kurucusu ve kripto para girişimcisi olan John David McAfee, filmlere konu olabilecek hayat hikayesi ile dikkat çekiyordu.

john mcafee

Kendi adını taşıyan antivirüs yazılımı firmasının kurucusu ve kripto para girişimcisi olan John David McAfee, filmlere konu olabilecek hayat hikayesi ile dikkat çekiyordu. Ölümü ile de şaşırtan McAfee, İspanyol mahkemesinin vergi kaçakçılığı suçlamasıyla ABD’ye iade edilebileceğini söylemesinin ardından 23 Haziran’da Barselona’da bulunduğu hapishanede intihar etti.

Peki kimdir McAfee? Neden böyle önemli bir isim haline gelmiştir? Kripto para dünyasına yeni girmiş herkes için açıklayıcı bir yazı hazırladık.

“Çocukluk Dönemi”

ABD askeri üssünde hizmet veren Amerikalı bir baba ve İngiliz bir annenin çocuğu olarak 15 Eylül 1945’te dünyaya gelen John David McAfee bir süre sonra ailesi ile beraber Virginia’ya taşındı. Çocukluk döneminde babasının alkol bağımlılığı nedeniyle zor günler yaşadı. McAfee 15 yaşındayken babası intihar etti. Bu durum hayatını daha da zorlaştırdı. Babası öldükten sonra eğitim hayatına devam etmek için Roanoke Kolejine gitti. Hem zeki hem de girişken olan McAfee, dergi satmaya ve bu şekilde para kazanmaya başladı.

“Öne çıkan yaptığı işler”

1960’ların sonunda delikli kart sistemlerini kodlayan bir şirkette çalışmaya başlayan McAfee, bu işin ona, erken programlama dilinin temellerini öğretti ve Missiouri Pacific Railroad’da bir işe girdi. Burada yeni IBM bilgisayar sistemini kullandı. McAfee, bu şirkette çalışırken uyuşturucu kullanmaya başladı. McAfee, 70’li yıllarda Silikon Vadisi’ne gitti ve orada Nasa’nın Uzay Araştırmaları Enstitüsü’de dâhil olmak üzere birçok teknoloji şirketinde iş yaptı. Bu yıllarda ise alkol ve uyuşturucu bağımlılığı git gide arttı.

“McAfee Associates”

McAfee, 1980’li yılların başında Lockheed’de çalışıyordu. McAfee bu sırada zararlı yazılımları inceledi ve bunun üzerine kendi şirketini kurmaya karar verdi. McAfee, antivirüs ürünleri McAfee Associates’i oluşturmak ve dağıtmak için kendi şirketini kurdu. 80’li yılların sonunda firma oldukça popüler bir hale gelmişti. Şirket yılda yaklaşık 5 milyon dolar kazanç sağlıyordu. Migelengelo virüsünün ortaya çıkmasıyla birlikte insanların antivirüs programlarına ilgisinin artması mücadeleyi daha da popülerleştirdi.

McAfee daha sonra şirketten 1994 yılında istifa etti. 2 yıl sonra ise şirketteki hisselerini sattı ve 100 milyon dolarlık bir gelir elde etti. McAfee, istifasından sonra kendi projeleri üzerine çalıştı, genç girişimcilere tavsiyeler verdi. Son olarak da kripto para sektörüne giriş yaptı.

John Mcafee ve Kripto Para Sektörü

McAfee, Bitcoin’in kurucusu Satoshi’nin kimliğini bildiğini iddia etmişti. McAfee ayrıca 2017 yılında sosyal medya üzerinden ICO tekliflerinin tanıtımlarını yapmasıyla kripto para topluluğu arasında epey ünlendi. Bu süreçte kripto paralar ile yakından ilgilenen McAfee, kendi gizlilik odaklı kripto para birimini geliştireceğini açıklamıştı.

McAfee, 11 Nisan 2020’de Proof-of-Stake algoritmasını kullanan Ghost adında gizlilik odaklı bir kripto para birimi geliştirmeye başladığını duyurmuştu. Fakat proje hayata geçtikten kısa bir süre sonra John McAfee projeden ayrıldığını açıkladı. McAfee, 6 Ekim 2020 tarihinde ICO tekliflerinin yanıltıcı reklamlarını sosyal medya üzerinden yaptığı iddiasıyla İspanya’da tutuklanmıştı. 

McAfee, kripto para biriminden elde edilen geliri açıklamadığı iddiası ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu onu 23 milyon dolardan fazla kripto para gelirini gizlemekle suçladı.

Her ne kadar tartışmalı bir isim olsa da kripto para topluluğu arasında oldukça popülerdi. McAfee, 2019 yılında kendisini öldürmeyeceğini ifade eden bir tweet atmış ve bununla alakalı bir de dövme yaptırmıştı. Bu nedenle ünlü ismin öldürüldüğü dahi düşünülüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner