Yükleniyor...

Kripto Para Nedir, Ne İşe Yarar? Kripto Para Nereden Alınır?

Bu rehberimizde kripto para nedir, kripto para ne işe yarar ve kripto paralar nereden satın alınır gibi soruların cevaplarını sizlere sunacağız

Kripto Para Nedir Ne İşe Yarar

Bu rehberimizde kripto para nedir, kripto para ne işe yarar ve kripto paralar nereden satın alınır gibi soruların cevaplarını sizlere sunacağız.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İnsanlığın uzun yıllardır attığı en büyük adımların sebebi olan, çoğu zaman çağ açıp çağ kapatan teknolojinin günümüzde ulaştığı nokta belki de hayal edilenden de ileride bir seviyede. Bu zamana kadar bizlere ne kadarı duyuruldu bilinmez fakat gelinen noktada başrolde Blockchain teknolojisinin ve kripto paraların olduğunu söylemek hiç de yersiz olmasa gerek.

Kripto Para Nedir?

İşlemlerini güvence altına alabilmek adına kriptoloji (özel şifreleme yöntemleri) kullanan, çalışma şekliyle nakit paraya alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık, bir sanal unsura kripto para denilmektedir. Daha derin ama basit bir anlatımla kripto paranın işleyiş biçimi şu şekilde aktarılabilir.

Kendinden önceki her işlemi kaydeden bir teknolojiye sahip olan kripto para, yaptığınız işlemi sahip olduğu dijital ağ üzerinde kontrol eder ve ağda bulunan her kullanıcı açık bir şekilde işleminizi onaylar. Onaylanan işleminiz asla kaybolmaz, değiştirilemez ve sahip olunan tüm hesapların bilgileri mutlaka bir sonraki bloga aktarılır. Burada blokların her birini bir kayıt defteri olarak düşünebilirsiniz. Kayıt defterinin sayfalarının bittiğini hayal edecek olursanız yeni deftere geçtiğinizde, eski defterdeki tüm bilgiler şahitleriyle beraber güvence altına alınarak korunmuş olur. Asla hiçbir işlem yok olmaz. Bu yüzdendir ki kripto paralar (varlıklar) hem herkese açık, hem de bir o kadar güvenlidirler.

Her kripto varlık faaliyete başlama sürecinde bir road map (yol haritası) oluşturarak en basit ifadeyle toplam arz miktarının ne olacağını belirtir. Söz konusu kripto para biriminden kaç adet kripto paranın olacağı, ne zaman çıkartılacağı -sahip olunan teknolojiye göre- bellidir. Kripto paralarda yapılan işlemleri kontrol eden ve yeni paraları çıkartan madenciler bu harcadıkları iş gücü için dahil oldukları ağlardan ücretlerini alırlar. Her madenci yeni çıkarttığı ve kabul gören bloga göre ödülünü toplamış olur.

Bu durum (madencilik) merkeziyetsizliğin önemli ölçüdeki ispatı olsa da, oldukça karmaşık protokollere sahiptir. Bu karmaşık protokoller sayesinde kripto paraların arzları kripto paraların sahip olunan değerleri merkezi olmayan bir şekilde kontrol edilir. Bir banka ya da merkezi bir yere bağlı olmamak hesaplarınıza müdehale olamayacağı anlamına gelir. Yani öyle bir sitem düşünün ki bu sisteme ait tüm kullanıcıların yaptığı aktiviteler, aynı şekilde sistemde var olan diğer kullanıcılar tarafından kontrol ediliyor hatta ve hatta güvenilirliği sağlanıyor ve dahası, el değiştirdiğinde bu herkesin bilgisi dahilinde oluyor.

Merkeziyetsizlik ve ölçeklenebilirliğin günümüzdeki ispatı olan kripto paraların altında yatan blockchain teknolojisinin özetle çalışma prensibi budur. Elbetteki bu teknoloji sadece kripto paralar ile sınırlı da değildir.

Kripto Para Ne İşe Yarar?

Konu, meslek yahut oluşum ne olursa olsun her yerde olduğu gibi burada da kötü niyetli yaklaşımlar mutlaka vardır. Kripto paranın kötü tarafı denebilir mi bilinmez ama bu teknolojiyi kötü amaçlı kullananların varlığı da göz ardı edilemez. Örnek olarak takip edilemeyen ve yasadışı işler için yapılan ödemeler, darkweb (karanlık ağ) diye bilinen suç dünyasının hakim olduğu sanal alemdeki kripto paraların kullanımları. Yasa dışı olarak çok uzak ülkeler arası kripto paraların taşımacılığı bunlara örnek gösterilebilir. Fakat unutulmamalıdır ki çoğu blockchain (blok zinciri) ağı, bu gibi durumları en aza indirgeyebilmek için önlemler almakta ve sistemlerinin geliştirmektedir. Hatta birçok kripto çıkış protokollerinde bu konuyla alakalı açıklamalara ve önlemlere yer vermektedir. Amaç kara para aklamanın önüne geçmektir.

Bugün gelinen noktada sahip olunan kripto paralar dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir kripto para borsası aracılığıyla bozdurulabilir bir durumdadır. Kripto paralar ile ödeme alan işyerlerinin sayısı ise günden güne artmaktadır. Bu durum bu teknolojiye olan güvenin açık ispatıdır. Bir çok ulusal ve uluslararası banka, kendi Blockchain ekiplerini kurarak geç olmadan bu sahnedeki yerlerini almayı amaçlamaktadırlar.

Genel olarak yıllar önce kredi kartı ne ise bugün kripto paralar tam olarak odur. Ayak uydurmak için geçen süre kitlelerin algılama gücü ile doğru orantılıdır. Değişime ayak uyduramayan toplumlar her zaman yok olmuşlardır. Kripto paralarda büyük bir değişimdir ve kimi uzmanlar onları “paranın geleceği” olarak tanımlamaktadır.

Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Litecoin (LTC), Tether (UTSD) gibi kripto para birimleri dünyanın en popüler kripto paraları arasında yer almaktadır. CoinMarketCap’in verilerine göre bu yazının yazıldığı gün itibariyle 7000’den fazla kripto para bulunmaktadır. Bu kripto paraların her biri farklı amaçlara hizmet etmektedir. Kimisi transfer hızıyla, kimisi düşük işlem ücretiyle öne çıkmaktadır. Her kripto biriminin kendine özgü avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Kripto Paraları Kullanmanın Avantajları Nedir?

Peki kripto birimlerini kullanmak bizlere ne gibi avantajlar sağlar? Aslında yukarıda da anlattığımız gibi kripto paraların hepsinin birbirinden ayrı farklı özellikleri bulunmaktadır. Kimi gizlilik sağlarken kimisi de hızlı transferleriyle gündeme gelmektedir. Ama yine de temel bir değerlendirme yazacak olursak madde madde sizlere kripto para birimlerinin öne çıkan avantajlarından bahsedebiliriz.

Anonimlik sunar: Birçok kullanıcı için kripto paraları kullanmanın en temel amacı anonimliktir. Kripto para birimlerinin temel özellikle anonim kalmaktır.

Özerklik: Kripto paraların kullanıcıları merkeziyetsiz bir dünya hayali kurar. Bilindiği üzere kripto para birimlerinin daha genel olarak temel ilkelerinden biri özerkliktir. Dijital para birimleri, en azından teoride, kullanıcılara kendi paraları üzerinde itibari para birimlerinden daha fazla özerklik sağlar. Kullanıcılar, banka veya hükümet gibi aracı kurumlarla uğraşmadan paralarını nasıl harcayacaklarını kontrol edebilirler.

Eşler Arası Odak: Kripto paralarla ödeme sistemi tamamen eşler arasıdır, yani kullanıcılar herhangi bir dış kaynaktan veya otoriteden onay gerektirmeden dünyanın her yerinden herhangi birine para yollayabilir ya da para alabilir veya herhangi birinden ödeme gönderip alabilirler.

Ücretsiz Transfer: Kripto borsaları arasında “üretici” ve “alıcı” olarak adlandırılan ücretlerin yanı sıra ara sıra para yatırma ve çekme ücretlerinin tahsil edilmesi standart kabul edilirken, kripto para kullanıcıları fiat para birimleriyle ilişkili geleneksel bankacılık ücretlerine tabi değildir. Bu, hesap bakımı veya minimum bakiye ücreti olmadığı, limit aşımı olmadığı anlamına gelir.

Ulaşılabilirlik: Kullanıcılar yalnızca bir akıllı telefon veya bilgisayarla internet üzerinden kripto paraları gönderip alabildikleri için bu paralar teorik olarak geleneksel bankacılık sistemlerine erişimi olmayan kullanıcılar için çok önemlidir.

Kripto Para Nereden Alınır?

Kripto paraları satın almak için borsaları kullanmanız gerekmektedir. Borsa demişken elbetteki geleneksel borsalar söz etmiyor, kripto para borsalarından söz ediyoruz. Kripto paraları alabilmek için kullanabileceğiniz birçok yerli-yabancı kripto para borsası bulunmaktadır. Örneğin Paribu. Paribu, Türkiye’nin en yüksek hacimli kripto para borsasıdır ve Bitcoin dahil olmak üzere 22 kripto biriminin alınıp satılmasına aracılık etmektedir.

Bir borsadan kripto para alabilmek için bir hesap oluşturmalı, gerekiyorsa hesabınızın doğrulamasını yapmalı ve fiat para (itibari para – Türk Lirası, ABD Doları gibi-) yatırmalısınız. Ardından borsa üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde kripto para alabilir ve cüzdanınızda saklayabilirsiniz.

Kripto paraları alırken kullanacağınız borsanın güvenilir olması son derece önemlidir. “Kendi bankanız olun” sözüyle anılan kripto paralarda bankanızın kendiniz olduğunu unutmamalı, günlük al-sat yapmıyorsanız kripto paralarınızı borsa cüzdanından çekip kendi cüzdanınıza yatırmanız gerektiğini hatırlatalım.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x