Yükleniyor...

Kripto Para Nedir, Ne İşe Yarar? Kripto Para Nereden Alınır?

Bu rehberimizde sizlere “Nereden Bitcoin alırım”, “Bitcoin nasıl alınır” sorularının yanıtlarını sunacağız.

Kripto Para Nedir Ne İşe Yarar

Bu rehberimizde sizlere “Nereden Bitcoin alırım”, “Bitcoin nasıl alınır” sorularının yanıtlarını sunacağız. Bitcoin hakkında yaptığınız araştırmalar sonucu onun çevrimiçi ödeme sistemleri ve para transferlerinde ne kadar etkin rol oynadığını fark etmişsinizdir. Şimdiki adım ise “Nasıl Bitcoin alırım”, “Nasıl Bitcoin alınır?”, “Türk Lirası ile Bitcoin nasıl alınır” “Kredi kartı ile Bitcoin nasıl alınır” “Türkiye’den Bitcoin nasıl alınır” “1 Bitcoin kaç dolar” gibi sorulara cevap bulmak ve buna göre hareket ederek Bitcoin satın almanız olacak.

Rehberimizin size nasıl Bitcoin alabileceğinizle ilgili oldukça yardımcı olabileceğine inanıyoruz.

İnsanlığın uzun yıllardır attığı en büyük adımların sebebi olan, çoğu zaman çağ açıp çağ kapatan teknolojinin günümüzde ulaştığı nokta belki de hayal edilenden de ileride bir seviyede. Bu zamana kadar bizlere ne kadarı duyuruldu bilinmez fakat gelinen noktada başrolde Blockchain teknolojisinin ve kripto paraların olduğunu söylemek hiç de yersiz olmasa gerek.

Kripto Para Nedir?

İşlemlerini güvence altına alabilmek adına kriptoloji (özel şifreleme yöntemleri) kullanan, çalışma şekliyle nakit paraya alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık, bir sanal unsura kripto para denilmektedir. Daha derin ama basit bir anlatımla kripto paranın işleyiş biçimi şu şekilde aktarılabilir.

Kendinden önceki her işlemi kaydeden bir teknolojiye sahip olan kripto para, yaptığınız işlemi sahip olduğu dijital ağ üzerinde kontrol eder ve ağda bulunan her kullanıcı açık bir şekilde işleminizi onaylar. Onaylanan işleminiz asla kaybolmaz, değiştirilemez ve sahip olunan tüm hesapların bilgileri mutlaka bir sonraki bloga aktarılır. Burada blokların her birini bir kayıt defteri olarak düşünebilirsiniz. Kayıt defterinin sayfalarının bittiğini hayal edecek olursanız yeni deftere geçtiğinizde, eski defterdeki tüm bilgiler şahitleriyle beraber güvence altına alınarak korunmuş olur. Asla hiçbir işlem yok olmaz. Bu yüzdendir ki kripto paralar (varlıklar) hem herkese açık, hem de bir o kadar güvenlidirler.

kripto para 2

Her kripto varlık faaliyete başlama sürecinde bir road map (yol haritası) oluşturarak en basit ifadeyle toplam arz miktarının ne olacağını belirtir. Söz konusu kripto para biriminden kaç adet kripto paranın olacağı, ne zaman çıkartılacağı -sahip olunan teknolojiye göre- bellidir. Kripto paralarda yapılan işlemleri kontrol eden ve yeni paraları çıkartan madenciler bu harcadıkları iş gücü için dahil oldukları ağlardan ücretlerini alırlar. Her madenci yeni çıkarttığı ve kabul gören bloga göre ödülünü toplamış olur.

Bu durum (madencilik) merkeziyetsizliğin önemli ölçüdeki ispatı olsa da, oldukça karmaşık protokollere sahiptir. Bu karmaşık protokoller sayesinde kripto paraların arzları kripto paraların sahip olunan değerleri merkezi olmayan bir şekilde kontrol edilir. Bir banka ya da merkezi bir yere bağlı olmamak hesaplarınıza müdehale olamayacağı anlamına gelir. Yani öyle bir sitem düşünün ki bu sisteme ait tüm kullanıcıların yaptığı aktiviteler, aynı şekilde sistemde var olan diğer kullanıcılar tarafından kontrol ediliyor hatta ve hatta güvenilirliği sağlanıyor ve dahası, el değiştirdiğinde bu herkesin bilgisi dahilinde oluyor.

Merkeziyetsizlik ve ölçeklenebilirliğin günümüzdeki ispatı olan kripto paraların altında yatan blockchain teknolojisinin özetle çalışma prensibi budur. Elbetteki bu teknoloji sadece kripto paralar ile sınırlı da değildir.

Kripto Para Ne İşe Yarar?

Konu, meslek yahut oluşum ne olursa olsun her yerde olduğu gibi burada da kötü niyetli yaklaşımlar mutlaka vardır. Kripto paranın kötü tarafı denebilir mi bilinmez ama bu teknolojiyi kötü amaçlı kullananların varlığı da göz ardı edilemez. Örnek olarak takip edilemeyen ve yasadışı işler için yapılan ödemeler, darkweb (karanlık ağ) diye bilinen suç dünyasının hakim olduğu sanal alemdeki kripto paraların kullanımları. Yasa dışı olarak çok uzak ülkeler arası kripto paraların taşımacılığı bunlara örnek gösterilebilir. Fakat unutulmamalıdır ki çoğu blockchain (blok zinciri) ağı, bu gibi durumları en aza indirgeyebilmek için önlemler almakta ve sistemlerinin geliştirmektedir. Hatta birçok kripto çıkış protokollerinde bu konuyla alakalı açıklamalara ve önlemlere yer vermektedir. Amaç kara para aklamanın önüne geçmektir.

Bugün gelinen noktada sahip olunan kripto paralar dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir kripto para borsası aracılığıyla bozdurulabilir bir durumdadır. Kripto paralar ile ödeme alan işyerlerinin sayısı ise günden güne artmaktadır. Bu durum bu teknolojiye olan güvenin açık ispatıdır. Bir çok ulusal ve uluslararası banka, kendi Blockchain ekiplerini kurarak geç olmadan bu sahnedeki yerlerini almayı amaçlamaktadırlar.

bitcoin btc suphecisi unlu milyarder kripto paralara yatirim yaptigini itiraf etti

Genel olarak yıllar önce kredi kartı ne ise bugün kripto paralar tam olarak odur. Ayak uydurmak için geçen süre kitlelerin algılama gücü ile doğru orantılıdır. Değişime ayak uyduramayan toplumlar her zaman yok olmuşlardır. Kripto paralarda büyük bir değişimdir ve kimi uzmanlar onları “paranın geleceği” olarak tanımlamaktadır.

Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Litecoin (LTC), Tether (UTSD) gibi kripto para birimleri dünyanın en popüler kripto paraları arasında yer almaktadır. CoinMarketCap’in verilerine göre bu yazının yazıldığı gün itibariyle 7000’den fazla kripto para bulunmaktadır. Bu kripto paraların her biri farklı amaçlara hizmet etmektedir. Kimisi transfer hızıyla, kimisi düşük işlem ücretiyle öne çıkmaktadır. Her kripto biriminin kendine özgü avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Kripto Paraları Kullanmanın Avantajları Nedir?

Peki kripto birimlerini kullanmak bizlere ne gibi avantajlar sağlar? Aslında yukarıda da anlattığımız gibi kripto paraların hepsinin birbirinden ayrı farklı özellikleri bulunmaktadır. Kimi gizlilik sağlarken kimisi de hızlı transferleriyle gündeme gelmektedir. Ama yine de temel bir değerlendirme yazacak olursak madde madde sizlere kripto para birimlerinin öne çıkan avantajlarından bahsedebiliriz.

Anonimlik sunar: Birçok kullanıcı için kripto paraları kullanmanın en temel amacı anonimliktir. Kripto para birimlerinin temel özellikle anonim kalmaktır.

Özerklik: Kripto paraların kullanıcıları merkeziyetsiz bir dünya hayali kurar. Bilindiği üzere kripto para birimlerinin daha genel olarak temel ilkelerinden biri özerkliktir. Dijital para birimleri, en azından teoride, kullanıcılara kendi paraları üzerinde itibari para birimlerinden daha fazla özerklik sağlar. Kullanıcılar, banka veya hükümet gibi aracı kurumlarla uğraşmadan paralarını nasıl harcayacaklarını kontrol edebilirler.

kripto para analisti tyler swope yil sonu bitcoin btc fiyat hedefini acikladi

Eşler Arası Odak: Kripto paralarla ödeme sistemi tamamen eşler arasıdır, yani kullanıcılar herhangi bir dış kaynaktan veya otoriteden onay gerektirmeden dünyanın her yerinden herhangi birine para yollayabilir ya da para alabilir veya herhangi birinden ödeme gönderip alabilirler.

Ücretsiz Transfer: Kripto borsaları arasında “üretici” ve “alıcı” olarak adlandırılan ücretlerin yanı sıra ara sıra para yatırma ve çekme ücretlerinin tahsil edilmesi standart kabul edilirken, kripto para kullanıcıları fiat para birimleriyle ilişkili geleneksel bankacılık ücretlerine tabi değildir. Bu, hesap bakımı veya minimum bakiye ücreti olmadığı, limit aşımı olmadığı anlamına gelir.

Ulaşılabilirlik: Kullanıcılar yalnızca bir akıllı telefon veya bilgisayarla internet üzerinden kripto paraları gönderip alabildikleri için bu paralar teorik olarak geleneksel bankacılık sistemlerine erişimi olmayan kullanıcılar için çok önemlidir.

Kripto Para Nereden Alınır?

Kripto paraları satın almak için borsaları kullanmanız gerekmektedir. Borsa demişken elbetteki geleneksel borsalar söz etmiyor, kripto para borsalarından söz ediyoruz. Kripto paraları alabilmek için kullanabileceğiniz birçok yerli-yabancı kripto para borsası bulunmaktadır. Örneğin Paribu. Paribu, Türkiye’nin en yüksek hacimli kripto para borsasıdır ve Bitcoin dahil olmak üzere 22 kripto biriminin alınıp satılmasına aracılık etmektedir.

Bir borsadan kripto para alabilmek için bir hesap oluşturmalı, gerekiyorsa hesabınızın doğrulamasını yapmalı ve fiat para (itibari para – Türk Lirası, ABD Doları gibi-) yatırmalısınız. Ardından borsa üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde kripto para alabilir ve cüzdanınızda saklayabilirsiniz.

Kripto paraları alırken kullanacağınız borsanın güvenilir olması son derece önemlidir. “Kendi bankanız olun” sözüyle anılan kripto paralarda bankanızın kendiniz olduğunu unutmamalı, günlük al-sat yapmıyorsanız kripto paralarınızı borsa cüzdanından çekip kendi cüzdanınıza yatırmanız gerektiğini hatırlatalım.

Bitcoin almak için belirli bir kur üzerinden mevcut paranızla değiş tokuş (exchange) yapabilir veya direk olarak Bitcoin satan birinden satın alabilirsiniz. Bitcoin almak için ödemelerinizi nakit para veya para transferi gibi bir çok yol kullanabilirsiniz. Bu yollar sizin kimden aldığınız veya nerede yaşadığınıza bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Güvenilir Kripto Para Borsası Seçimi Nasıl Yapılır?

Kripto para borsaları, insanların başta Bitcoin olmak üzere kripto para alıp satabileceği platformlardır. Bir kripto para birimini diğeriyle takas etmek için (Bitcoin’i Ether’e dönüştürmek) veya ABD Doları veya Türk Lirası gibi normal fiat para birimlerini kullanarak kripto para satın almak için borsaları kullanabilirsiniz.

borsa

Kripto para borsaları araclığıyla kullanıcılar mevcut piyasa fiyatları üzerinden alım satım işlemlerini gerçekleştirebilir. Kullanıcılar ayrıca kripto paralarını bir borsalarda fiat para birimlerine ve sonrasında banka hesaplarına çekebilirler. Kripto para borsaları kullanıcılarına birçok seçenek sunar. Şu anda kripto para piyaasında yüzlerce farklı borsa faaliyet gösteriyor. Bu nedenle bu borsalar arasında en iyisini seçmek kullanıcılar için zor bir karar olabilir. Güvenilir kripto para borsası seçimi nasıl yapılır, işte dikkat etmeniz gereken kriterler:

 • Güvenlik ve yasalara uygunluk
 • Desteklediği para yatırma & çekme yöntemleri
 • Desteklenen kripto para birimleri
 • İşlem ücretleri
 • Kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi

Bitcoin Nasıl Alınır?

Lider kripto para birimi Bitcoin hakkında birçok merak edilen konu var. Kripto para piyasasının en çok merak ettiği şeylerin başında da Bitcoin nasıl satın alınır, Bitcoin nasıl alınır, Bitcoin nereden alınır soruları geliyor.

Öncelikle Bitcoin satın almanın birden fazla yöntemi vardır. Bu yöntemlerin de farklı farklı adımları. Bu rehberimizde sizlere detaylı bir biçimde bunu açıkladık.

Bitcoin satın almak için öncelikle bir birkaç farklı yöntem tercih edilebilir bunları şu şekilde:

1- Kripto para borsaları

2- Kripto para ATM’leri

3-P2P alım satım platformları

Bu yazımızda kripto para borsaları üzerinden nasıl Bitcoin satın alınır, tüm detaylarıyla anlatacağız. Öncelikle tercihlerinize, risk algınıza en uygun kripto para borsasını seçerek başlayabilirsiniz. Bu yazımızda Türkiye’nin başlıca kripto para borsalarından biri olan Paribu üzerinden örnekler vererek ilerleyeceğiz. Paribu’dan Bitcoin nasıl satın alınır gelin hep birlikte göz atalım.

Türk Lirası ile Nasıl Bitcoin Alırım

Türk Lirası ile Bitcoin satın almak için Paribu‘yu kullanabilirsiniz. Paribu Türkiye’nin en büyük kripto para borsasıdır.

1– Paribu’ya Kayıt Olma

Borsadan Bitcoin satın almak için öncelikle kayıt olmanız gerekiyor. Bunun için Paribu’nun ana sayfasında sağ üst köşede yer alan “Giriş Yap” menüsüne tıklayıp gelen ekranda alt kısımda yer alan “Paribu’da hesap oluştur” seçeneğine tıklayarak kayıt formunu kullanabilirsiniz. Borsada kaydınız var ise borsaya giriş yaparak devam edebilir, bu adımı atlayıp 2. adıma geçebilirsiniz.

Paribu Uye Ol

2– Paribu’da Kimlik Doğrulama

Hesabınızı oluşturup Paribu’ya giriş yaptıktan sonra yapmanız gereken ilk şey; kimliğinizi doğrulamak.

“Neden kimliğimi doğrulamam gerekiyor” dediğinizi duyar gibiyim. Bu dünyadaki tüm kripto para borsalarında uygulanan sıradan bir prosedürdür. Bu durum kullanıcı işlem güvenliği ve banka işlemlerinin yapılabilmesi için gerekli olan bir güvenlik prosedürüdür. Borsalara ilettiğiniz kişisel bilgileriniz şifrelenmiş olarak muhafaza edilir ve asla üçüncü şahıslarla paylaşılmaz. Hesabınızın onaylanması dışında başka hiçbir amaç için kullanılamaz.

Hesabınızı doğrulamak için borsa sayfasının üst köşesindeki bağlantı seçeneklerinden Adınız ve Soyadınızın yer aldığı menüye tıklamalısınız. Kimlik onaylama işlemini daha önce yaptıysanız bu adımı atlayabilir, 3. adıma geçebilirsiniz.

Paribu Kimlik Onayi 1

Ardından “Kimlik Onayı” seçeneğine tıklamalı ve kimlik bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girmelisiniz.

Paribu Kimlik Onayi 2

Kimlik onayını yapabilmeniz için bir müddet beklemeniz gerekecek. Genelde bu işlem 1 saat içinde tamamlanmaktadır.

3– Paribu Hesabına Türk Lirası Yatırma

Kimlik onayının ardından artık Bitcoin satın alma aşamasına geçebiliriz. Elbetteki satın alım yapmak için borsa hesabımıza Türk Lirası yüklememiz gerekiyor. Yükleme işlemini yapabilmek için ise kullanabileceğimiz iki seçeniğimiz var;

 • Havale veya EFT
 • Papara

Havale-EFT ile Türk Lirası Yatırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • EFT transferlerinde Lehdar/Alıcı kısmına Paribu Teknoloji A.Ş. yazılması gerekmektedir.
 • Sadece adınıza açılmış bireysel, vadesiz, Türk Lirası hesaplarından gönderim yapılmalıdır. Farklı bir kişiye ait hesaplardan yapılan gönderimler kabul edilmeyecektir.
 • ATM kullanılarak yapılan transferler (kartlı/kartsız), gönderici bilgilerini teyit etmek mümkün olmadığı için kabul edilmeyecektir.
 • Gönderdiğiniz miktar kontrollerin ardından sistem tarafından otomatik olarak hesabınıza yansıtılacaktır, ayrıca bir bildirimde bulunmanıza gerek yoktur.
 • Kimlik doğrulama işleminizi tamamladığınız için açıklama kısmına sabit yatırma kodu girmeniz gerekmemektedir.

Papara ile Türk Lirası Yatırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Sadece adınıza kayıtlı Papara hesabınızdan yatırma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Farklı bir kullanıcı hesabından yatırım işlemi yapılamaz.
 • Bu işlem için talep ettiğiniz tutarın %1’i + KDV tutarı, Papara işlem ücreti olarak tahsil edilecektir.
 • Papara ile yatırma işlemlerinizi 7 gün 24 saat gerçekleştirebilirsiniz.

Para yatırmak için borsanın üst kısmında bulunan “Cüzdan” menüsüne tıklamalı, gelen ekrandan “Nakit Varlıklarım” kısmının yanında yer alan “Türk Lirası”nın yanındaki “Yatır / Çek” seçeneklerinden “Yatır”a tıklamanız gerekmektedir.

4– Paribu’dan Bitcoin Satın Alma

Yukarıdaki seçeneklerden sizin için uygun olanı kullanarak hesabınıza para yatırdıktan sonra artık Bitcoin satın alım işlemine başlayabiliriz. Bitcoin satın alabilmek için kullanabileceğiniz iki seçenek var;

 1. Piyasalar
 2. Kolay Al/Sat

Market Üzerinden Bitcoin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Kolay Bitcoin Al, Nasıl Bitcoin Alınır?
 • Market üzerinden Bitcoin alırken birim fiyatı siz belirlersiniz. Bu birim fiyatı belirlerken güncel Bitcoin fiyatını dikkate almalısınız.
 • Birim fiyatınız güncel Bitcoin fiyatına ne kadar yakın olursa alım işleminiz o kadar hızlı gerçekleşir.
 • Birim fiyatın çok altında bir alım emri girerseniz alım işlemi için fiyatın düşmesini beklemeniz gerekir.
 • Birim fiyatın çok üstünde bir alım emri girerseniz alım anında gerçekleşir, ancak bu pek karlı bir alım olmayacaktır.

Kolay Al/Sat Üzerinden Bitcoin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Kolay Bitcoin Al, Nasıl Bitcoin Alınır?
 • Kolay Al/Sat üzerinden yapılan alış işlemi markette yer alan emirler kullanılarak yapılır.
 • Almak istediğiniz Bitcoin miktarına bağlı olarak en düşük fiyatı teklif eden satıcılardan itibaren eşleşme yapılır.
 • Markette işlemler anlık olarak devam ettiğinden ekranda görüntülenen değerler yakın olmakla birlikte tahmini değerlerdir.

Paribu dışında BTCTurk ve Koinim gibi kripto para borsaları aracılığıyla da Bitcoin satın alabilir ve satabilirsiniz.

Bitcoin Alındıktan Sonra Nerede Saklanır?

Nasıl Bitcoin alınır sorusuna yanıt olarak öncelikle ilk adımı anlatalım. Her şeyden önce, Bitcoin’lerinizi koyabileceğiniz bir kripto para cüzdanınız olmalı. Bitcoin dünyasında bu “wallet” olarak adlandırılsa da, siz bunu internet ortamındaki cüzdanınız (çevrimiçi cüzdan) veya bir banka hesabı olarak düşünebilirsiniz. Burada tercih edebileceğiniz iki seçenek var:

 1. Hard diskinizde Bitcoin depolayabileceğiniz bir software wallet (yazılımsal cüzdan)
 2. Çevrimiçi, web tabanlı bir wallet (cüzdan) servisi

İki seçeneğin de güvenlik açıkları bulunabilir. (güvenlik açığı deyince korkmayın, kullanıcı hatasından kaynaklanan sorunları kastediyoruz.)

Eğer Bitcoin’lerinizi hard diskinizde depoluyorsanız, hard diskinizin çökmesi ihtimaline karşılık sürekli yedekleme yapmanızı öneririz.

Çevrimiçi wallet (cüzdan) veya web tabanlı wallet sağlayan servislerdeki güvenlik protokolleri de hangisini seçtiğinize bağlı olarak çok iyi korumalı ya da düşük korumalı olabilir. Seçim tamamıyla sizin hangisine daha çok güvendiğinizle ilgilidir.

Paribu, Trbinance veKoinim borsaları Türkiye’deki Bitcoin depolayabileceğiniz web siteleri, Binance veCoinbaseise yurtdışındaki çevrimiçi cüzdan hizmetleri olarak karşımıza çıkıyor.

Bitcoin Borsası ve Çevrimiçi Cüzdan

ethereum cuzdan

Değiş-tokuş yapmanız için bulunan platformların ve borsaların sayısı sürekli artmakta, çünkü bu pazara girmek için bir çok yeni girişim gerçekleşmekte. Bazıları tüm dijital para birimleri ve fiat para birimleri (altın, gümüş gibi değerli madenler için karşılığı olmayan para) ile değiş-tokuş imkanı sunarken, bazıları sadece limitli işlem yapan, Bitcoin değiş-tokuşu yapabileceğiniz platformlardır.

Çevrimiçi cüzdanlar, Bitcoin borsasında alım-satım yapabilmek ve Bitcoin depolamak için en iyi seçenektir. Değiş-tokuş ve çevrimiçi cüzdan için en iyi seçenek nerede ikamet ettiğinize bağlı olarak değişir.

Borsalar, Cüzdanlar ve Banka Hesapları Hakkında Uyarılar!

Kimlik bilgileri gerekliliklerine rağmen, borsalar ve cüzdanlar bankalardaki gibi düzenlenmemiştir. Yani hesabınızın hackerlar tarafından ele geçirilmesine karşılık hiçbir sigortanız bulunmamaktadır. Bitcoin şu an çoğu ülkede legal bir para birimi olarak değer görmediğinden, otoriteler de bu olası hırsızlıklara karşı nasıl bir uygulama prosedür uygulanacağı tam anlamıyla belirlenmemiş durumda. Hırsızlar cüzdan şifrenizi bir kere çaldıktan sonra ve şifrenizi değiştirdikten sonra, hesabınızı geriye almak için hiçbir garantiniz yoktur.

Bazı bankalar, kripto para biriminin iş modellerine karşı olduğunu düşünmekte ve bu yüzden Bitcoin ile ilgili uygulamalarda, diğer işlere göre fark gözetmektedir. Hatta bu bankalar Bitcoin ile ilgili bağlantıları bulunan hesapları hiçbir açıklama yapmaksızın tek taraflı olarak feshetmektedir.

Yüz Yüze veya “Over-the-counter”(OTC) (Sözlü Güvencelere Dayanan) Ticaretler

Eğer anonimliğe önem veriyor ve banka işlemleri ile uğraşmak istemiyorsanız, Bitcoin elde etmenin bir yolu da yerel satıcılar ile yüz yüze yapılan ticarettir. “LocalBitcoins”, bu tarz işlemleri ayarlayan ve fiyat teklifleri veren ana site olarak karşımıza çıkıyor.

Eğer yapılacak ticaret büyük paralar içeriyorsa, sitenin bununla ilgili güvenlik hususları mevcut. Örnek olarak ticaretin yapılacağı mekan kalabalık bir halka açık mekan olmalı; özel bir mekan olmamalı. Ayrıca satıcının ve alıcının da taşıdıkları nakit miktarı karşılığında gerekli tüm önlemleri alması gerekli.

Şunu hatırlatmakta fayda var; eğer yüz yüze bir ticaret yapacaksanız, yanınızda Bitcoin cüzdanınıza erişebileceğiniz bir akıllı telefon ya da tablet bulundurmalısınız. Tabiki internet erişimi de bu ticaret için gerekli.

bitcoin

Eğer birebir görüşmeler sizin için uygun değilse, meetup.com adlı sitede Bitcoin ile ilgili buluşmaların yapıldığı bir platform bulabilirsiniz. Bu görüşmelerde Bitcoin ticaretinden, Bitcoin işlemlerinin nasıl gerçekleştirildiğini öğrenmeye kadar bir çok konuda sohbet ediliyor. Bu tür buluşmalar 2013’ ün ikinci yarısından itibaren daha da sıklaştı. Hatta bazı büyük şehirlerde, “Satoshi Squares” (Satoshi Meydanı) adlı etkinlikler düzenlenmekte ve bu etkinliklerde yürüyerek etkinlik alanına girip, Bitcoin alıp, yolunuza devam edebiliyorsunuz. Bu grup buluşmaları diğerlerine göre daha güvenli, fakat bir o kadar da anonimlikten uzak.

Nasıl Bitcoin Alırım Derken Dikkat!

Daha Kolay Alışveriş ve Gizlilik 

Satıcıya bağlı olarak, Bitcoin satın alırken %5-10 aralığında bir ek ücret ile daha kolay bir alışveriş ve daha fazla gizlilik elde edebiliyorsunuz. Çoğu saygın tüccar buluşmadan önce Bitcoin alışverişindeki fiyatı önceden belirliyor, fakat bazıları da Bitcoin’deki anlık fiyat hareketlerinden etkilenmemek için o anki Bitcoin fiyatı üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor.

Bazı satıcılar PayPal üzerinden gönderilen para ile Bitcoin alışverişi yapmayı kabul ediyor, fakat çoğu bilgilerinin gözükmediği platformları tercih ediyor.

“Mining” (Bitcoin Üretimi) Kelimesi Hakkında

Bitcoin Madenciliği

Bu “mining” olarak da bilinen kripto para madenciliği nedir? Kendi Bitcoinlerimizi üretebileceğinizi biliyor musunuz?

İnternet sitelerinde ve Bitcoin ile ilgili konuşmalar yapılan yerlerde “mining” kelimesini duyduğunuza eminim. Bu kelimenin anlamı aslında kendi bilgisayarınızla ve güçlü ekran (grafik) kartlarıyla kendi Bitcoin’inizi üretmektir. “Mining” bundan kısa bir zaman için oldukça mantıklı bir Bitcoin elde etme şekli olmasına karşın, piyasadaki oldukça fazla Bitcoin likiditesine karşılık sizin kendi bilgisayarınızda ürettiğiniz Bitcoinlerin değeri, ne yazık ki sadece bilgisayarınızın donanımına ve elektriğe harcadığınız parayı kurtarıyor.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi eğer bilgisayarınızı gözden çıkardıysanız ve elektrik faturası derdiniz de yoksa, o zaman bilgisayarı haftalarca açık bırakıp, Bitcoin üretmeye devam edebilirsiniz. Büyük ölçekte Bitcoin üretimi gerçekleştirmek, ASIC adı verilen “mining” yani madencilik yapmak için geliştirilmiş ekipmanlarla mümkün.

Kripto para madencilik faaliyetlerinin büyük bir çoğunluğu Bitcoin üretmek için bir araya gelen madencilerden oluşan madencilik havuzları (mining pool) tarafından gerçekleştiriliyor.

İnternette kendi kişisel bilgisayarlarınız ile Bitcoin üretmenizin mümkün olduğunu ve bundan kâr edeceğinizi düşündüren yazılar okuyorsanız, bunlar muhtemelen eski zamandan kalma gönderiler veya size donanım satmaya çalışan kişilerdir. Uyanık olun bunlara, aldanmayın!

Yatırım Aracı Olarak Kullanmak

1 Bitcoin fiyatı günümüzde oldukça yüksek. Eğer büyük miktarlarda Bitcoin alıp, onları kendi kendinize güvende tutmak aklınıza yatmıyorsa, paranızı Bitcoin’e yatırım aracı gibi yatırabilirsiniz. Bunun için kurulmuş olan Bitcoin Investment Trust (BIT), size bankaların da  kullandığı mevcut güvenlik protokolleri ile paranızı Bitcoin’e yatırıp, Bitcoinlerinizi güvence altında tutmanızı sağlıyor.

Bitcoin ATM’leri

Bitcoin ATM’leri yeni bir konsept ve oldukça az bulunan bir oluşum, ancak kurulduğundan itibaren oldukça popüler ve çok basit bir oluşum olduğunu kanıtladı. ATM leri, yüz yüze alışveriş yaptığınız tüccarlara benzetebilirsiniz. İnsan yerine makine ile yapacağınız bu alışverişte, nakit parayı ATM’ ye koyuyor ve karşılık olarak wallet (cüzdan) ınıza Bitcoin yükleyebileceğiniz bir kod alıyorsunuz.

bitcoin atm sayisi

Tekrar belirtmekte fayda görüyoruz, ATM’leri kullanabilmek için çevrimiçi ve yerel bir wallet’a (cüzdan) sahip olmalısınız. Nasıl Bitcoin alırım sorusunun yanıtını sizlere vermiş olduk. Bitcoin satın alabilmek için size uygun birden fazla yöntem var. Bitcoin satın almak için dilediğiniz yöntemi kullanabilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner