Kripto para piyasası ne zaman canlanacak? • Coinkolik
Yükleniyor...

Kripto para piyasası ne zaman canlanacak?

Kripto para piyasasında bir şekilde yatırımı olan herkesin kafasında tek bir soru var.

ercan sak bitcoin fed analiz

Kripto para piyasasında bir şekilde yatırımı olan herkesin kafasında tek bir soru var. Bir zamanlar neredeyse her gün yeşile bürünen kripto para piyasası neden bu kadar durgun? Her şeyden öte ne zaman tekrar yeşil grafiklerin havada uçuştuğu günlere uyanacağız.

Hazırsanız zamanda bir yolculuk yapalım. Sizleri biraz geriye Covid-19 salgının başladığı ve beraberinde getirdiği pandemi sürecine gidelim.

Ekran Resmi 2023 07 31 09.25.20
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Görselde gördüğünüz grafik ABD Merkez Bankasının Tüm Varlıklarını gösterir ki grafikte gördüğünüz yükselişler ABD’nin para bastığını (Bilanço Genişletme), düşüşler ise ABD’nin piyasada dönen parayı azalttığını (Bilanço Daraltma) gösterir.

2019 Eylül itibariyle para basmaya başlayan ABD Mart 2020 tarihine geldiğinde Pandemi sürecinin başlamasıyla olası bir çöküşün önüne geçmek için çok ciddi şekilde para bastı. Haliyle piyasada bu kadar hızlı ve çok para olunca ABD’de enflasyon tavan yaptı. Mart 2022 tarihinden sonra da enflasyonu düşürmek için bir yandan faiz yükseltip bir yandan piyasadaki paraları azaltmaya başladılar.

Hadi gelin piyasada dolaşan toplam para miktarı ile Bitcoin fiyatı arasındaki bağlantıya bir göz atalım.

Ekran Resmi 2023 07 31 09.27.16

Grafikte gördüğünüz mavi çizgiler 3 büyük merkez bankasının likiditesi, sarı çizgi ise BTC fiyatını gösteriyor.

Tüm bunlardan anlaşılacağı üzere dünyada ne kadar çok para olursa piyasalarda o kadar çok yükseliş olur. Çünkü herhangi bir kripto para alabilmemiz için bize en temelde para gerekiyor.

Piyasaların tekrar can kazanabilmesi için merkez banklarının faiz indirmeleri ve para basmaya başlamaları gerekiyor. Elbette ki bu yarın para basmaya başlarlarsa aynı gün piyasalar uçar kaçar yada öncesinde hiç bir şey olmaz anlamına gelmiyor.

Global ekonomiyi yakından takip edip bahsi geçen bolluk dönemine geçiş öncesinde kendinize ait strateji ve risk anlayışınıza göre çeşitli yatırımlar yapmak mantıklı olacaktır ki FED’in faizleri sabit tutmaya başladığı dönemde olduğumuzu hatırlatmakta fayda var.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x