Yükleniyor...

Kripto Para Platformları Kullanıcılar Adına Stopaj Uygulayabilir

Hürriyet Gazetesi'nden Neşe Karanfil'in haberine göre kripto paralarla ilgili yapılan çalışmalarda sermaye şartının yanı sıra stopajın da görüşüldüğü belirtildi.

kripto para stopaj

Hürriyet Gazetesi’nden Neşe Karanfil’in haberine göre kripto paralarla ilgili yapılan çalışmalarda sermaye şartının yanı sıra stopajın da görüşüldüğü belirtildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Daha önce verdiğimiz bir haberde yetkililerin kripto paralarla ilgili çalışmada çeşitli kurumlardan görüş istediğini sizlere duyurmuştuk. Karanfil de haberinde bu noktaya vurgu yaparak, Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonundaki çalışmaya; SPK, Gelir İdaresi, Merkez Bankası ve BDDK’nın katıldığını belirtti. Çalışmanın amacının ise yatırımcının korunması, kripto paraların alım satımında denetimin sağlanması ve gözetim mekanizmalarının güçlendirilmesi olduğu ifade ediliyor. İlk planlanan düzenlemeler arasında şunların yer aldığı belirtildi:

  • Lisans şartı
  • Asgari sermaye şartı
  • Teknik yeterlilik şartı
  • Kurumda çalışanlarda SPK lisansı şartı

Stopaj Konusu Üzerinde Duruluyor

Şu anda bilindiği üzere kripto paralarla alakalı vergi düzenlemesi de dahil olmak üzere herhangi yasal bir altyapı bulunmuyor. Çalışmalar kapsamında vergilendirmeye yönelik ülke örneklerinin incelendiği yazan haberde Türkiye’de stopaj alınması üzerinde durulduğu ifade edildi. Kıscası aracı kurum izni alan kripto para platformları kullanıcıları adına stopaj uygulayabilecek. Bu da platformların vergilendirmede aracı olmasını sağlayacak.

Ayrıca kripto para birimlerinin emtia kabul edilmesi durumunda ise alım satım yapanların mükellef olmasının da gündeme geleceği haberde yer alan önemli detaylardan.

22 Kripto Para Borsası Var

Haberde yer alan bilgilere göre Türkiye’de 22 adet kripto para borsası var. Fakat bu rakamın merdiven altı firmalarla beraber 40’ı bulduğu ifade ediliyor. Haberde ayrıca 22 borsanın, borsa şeklinde hareket ettiği, kalan 18 borsanın ise firma gibi hareket ettiği yani yatırımcıların paralarını firmalara verdiği ve firmaların yatırımcılar adına alım yaptığı bilgisi yer alıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x