Yükleniyor...

Kripto Paralar Neden Düşüyor? FED Faiz Kararının Piyasaya Etkisi Ne?

Lider kripto para birimi Bitcoin ve lider altcoin Ethereum öncülüğünde piyasa genelinde sert düşüşler yaşanıyor.

Lider kripto para birimi Bitcoin ve lider altcoin Ethereum öncülüğünde piyasa genelinde sert düşüşler yaşanıyor. En büyük ilk 10 kripto para birimine baktığımızda hepsinin kırmızıya büründüğünü görüyoruz. Bu sert düşüşlerle birlikte Bitcoin 18 bin 390 dolar seviyelerine kadar inerken lider altcoin Ethereum ise 1.287 dolara kadar düşüş gerçekleştirdi. Peki piyasanın düşmesinin arkasındaki sebep ne? Öncelikle bu hafta içerisinde Amerikan Merkez Bankası’nın ve birçok ülkenin merkez bankasının yapacağı faiz açıklamaları piyasa üzerinde bir belirsizlik oluşturmakta ve satıcı baskısının oluşmasını sağlamakta. Bu durum sadece kripto para piyasalarıyla da sınırlı değil, aynı zamanda büyük dünya endekslerinden Nasdaq, S&P500 ve Dow Jones tarafında da sert düşüşler yaşanıyor. 

FED Faiz Kararı Ne Olacak?

Piyasaların merakla beklediği ve en çok etkilendiği olaylardan biri Amerikan Merkez Bankası’nın alacağı faiz kararı. FED, faiz kararını Çarşamba günü açıklayacak ve karar sonrasında FED Başkanı Jerome Powell konuşma yapacak. FED’in yapacağı faiz açıklamasına dair uzmanlar 75 baz puana kesin gözle bakıyor fakat 100 baz puan artırma ihtimalinin de masada olduğu söylentiler arasında. Zaten Jerome Powell’ın ve FED yetkililerinin yaptıkları daha önceki konuşmalara bakacak olursak, enflasyonu düşürmek için gerekli olan tüm faiz artırımlarını uygun şekilde yapacaklarını belirtmişlerdi. Geçtiğimiz haftaya kadar FED’in 50 baz puan veya en fazla 75 baz puanlık bir artırım yapması bekleniyordu fakat beklentileri aşarak kötü gelen ABD Ağustos ayı TÜFE verilerinin ardından 100 baz puanlık faiz artırımı seçenekler arasına girdi. Kripto para piyasaları ve küresel piyasalarda bu ihtimal dahilinde fiyatlanmaya başladı. 

Piyasalar Ne Durumda?

Piyasaların kırmızıya büründüğünü söylemiştik, peki kripto paralarda son durum ne? Kripto para veri platformu CoinmarketCap’in piyasa değeri bakımından en büyük 25 kripto para listesinde son 24 saatteki yüzde 16,67 düşüşle Ethereum Classic’in öne çıktığını söyleyebiliriz. Ethereum Classic yaşadığı düşüşle birlikte 28,28 dolar seviyesinde bulunuyor. Ethereum Classic’ten sonra en fazla değer kaybeden kripto paraya bakacak olursak karşımıza 24 saatte %15 değer kaybeden Celsius çıkıyor. Celsius bu kayıpla birlikte 1,39 dolar seviyesinden fiyatlanıyor. 24 saatlik verilere göre Bitcoin %7,81 değer kaybederken Ethereum ise %10,72 değer kaybetmiş. 

BTC ve ETH Destek ve Direnç

18 bin 390 dolar seviyelerinde fiyatlanmaya devam eden Bitcoin için olası bir düşüş senaryosunda izleyeceğimiz destek noktalarından ilki 18 bin 400 dolar, ardından yaşanacak daha sert bir düşüşte ise 17 bin 600 dolar seviyesi destek olarak karşımıza çıkıyor. Daha kötü bir senaryo gerçekleşir ve Bitcoin 17 bin doların altına düşerse lider kripto para birimini karşılayacak destek noktası 16 bin 900 dolar olarak gözüküyor. Ethereum’a baktığımızda 1.287 dolar seviyesinde fiyatlandığını söylemiştik ilk destek noktamız çok yakında 1.280 dolar seviyesinde bulunuyor. Eğer Ethereum bu destek noktasına tutunamazsa sırasıyla 1.220 ve 1.180 dolar seviyelerindeki destek noktalarını görebilir. Yükseliş yaşaması durumunda ise karşılaşacağı ilk direnç seviyesi 1.330 dolarda bulunuyor ve daha iyi bir ivme yakaladığı takdirde Ethereum önce 1.400 dolar sonra ise 1.470 dolar direnç noktalarını test edebilir. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner