Yükleniyor...

Kripto Paralar Yükseliyor! İşte Son Yükselişin Nedeni

CoinMarketCap'in verilerine göre Bitcoin son 24 saatte yüzde 8'den fazla değer artışı ile 11.

Kripto Paralar Bitcoin

CoinMarketCap’in verilerine göre Bitcoin son 24 saatte yüzde 8’den fazla değer artışı ile 11.500 doları kırdı. Bitcoin’deki yükseliş kripto para piyasasının genelinde hakim durumda. Yine son 24 saatte piyasaya 19 milyar dolardan fazla para girişi oldu. Peki kripto paralarda son yükselişin nedeni ne?

ABD Başkanı Donald Trump’ın ek tarife açıklamasıyla ABD-Çin ticaret savaşı yeniden alevlendi. 1 Eylül’den itibaren 300 milyar dolarlık Çin ürününe yüzde 10 ilave vergi konulacak. Bu durum asya piyasalarındaki güvenli liman arayışına yol açtı. Analistlere göre Bitcoin ve diğer kripto para birimlerindeki artışın ana nedeni Çin’de yaşanan sermaye çıkışından kaynaklanıyor.

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının yeniden alevlenmesi Çin yuanı karşısında doların değer kazanmasına neden oldu. Dolar bugün itibariyle Çin yuanı karşısında yüzde 1,28’den fazla değer kazandı. Şanghay Borsası Bileşik Endeksi sadece bugün yüzde 1,62 değer kaybetti. Mumabi Borsası’ndaki bugünkü düşüş yüzde 1,6’yı bulurken Hong Kong Borsası şehirdeki devam eden protestoların da etkisiyle yüzde 2.7 geriledi.

Blockchain yatırım firması Kenetic Capital’den Jehan Chu, piyasalardaki kargaşa sebebiyle dijital altına yönelmek o kadar da kötü bir fikir gibi gelmemeye başladı değerlendirmesinde bulundu. Chu ayrıca “Bitcoin artan bir şekilde sadece geleceğe yatırım olarak değil bugün için de bir sığınak olarak görülmeye başladı”  ifadelerini kullandı.

Hong Kong merkezli dijital varlık yönetimi firması Genesis Block’un baş trader’ı Charles Yang “Bitcoin’in yakında 12.000 doları test etmesini bekliyorum. Tabii bunu makro sorunların Bitcoin’de yükselişe sebep olduğu varsayımıyla söylüyorum” dedi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x