Yükleniyor...

Kripto Paralarda Satış Baskısı, FTX Krizi, ABD Ara Seçimleri

Kritik haftada kripto para piyasaları bir kez daha satış baskısına girdi.

Kritik haftada kripto para piyasaları bir kez daha satış baskısına girdi. Bu hafta içerisinde ABD enflasyon verisinin açıklanacak olması, FTX krizi ve ABD’de gerçekleştirilecek ara seçim piyasaları olumsuz yönde etkiliyor. 

FTX Gerginliği Sürüyor

Dün yaşanan gelişmelerde Binance CEO’su Changpeng Zhao, FTX’in yerel tokeni FTT’deki tüm pozisyonları likide edeceğini söylemişti. FTT’nin yaşadığı sert düşüşler sonrası gözler Binance’e çevrilirken Zhao, konuyla ilgili yaptığı açıklamada FTT satışından sorumlu olmadıklarını söyledi ve suçlamaları reddetti. 

FTX’in iştiraki olan Alameda şirketinin bilançosundaki olumsuzlukla başlayan kriz, piyasada panik satışlarının artmasıyla devam ediyor. Dün Alameda, FTT fiyatını 22 doların üzerinde tutmak için, Binance’e elindeki varlıkları 22 dolar birim fiyata alma teklifinde bulunmuştu. Satışların hız kazanmasıyla dün 15 dolara kadar gerileyen FTT şu anda 18 dolar seviyesinde bulunuyor. Yaşanan bu durum, piyasada Terra çöküşüne benzer bir olumsuzluğun yaşanabileceğine dair endişeleri artırıyor. 

Kripto para piyasalarının genelini etkileyen FTX olayı ve enflasyon verilerinin açıklanacak olması, kripto para piyasasının 1 trilyon dolarlık sınırın altına kaymasına neden oldu. Kripto para piyasasının toplam değeri 983 milyar dolar civarında bulunurken lider kripto para birimi Bitcoin’ de 20 bin doların altına sarktı ve 19 bin 700 dolar seviyelerinde fiyatlanıyor. Ethereum tarafına baktığımızda o da son 24 saatte %7 değer kaybıyla 1.493 dolar seviyesinde yer alıyor. 

Bybit ve Alameda Arasında Gerginlik Yaşandı

Binance ve FTX arasındaki sorunlar devam ederken Bybit ile Alameda arasında da gerginlik yaşandı. Bybit, kurucu ortağı Ben Zhou, Alameda şirketini BitDAO tokenlerini satmakla suçladı. İki şirket, karşılıklı olarak varlıklarını 3 yıl süreyle satmama taahhüdü vermişti. Bu süreçte BitDAO (BIT) son 24 saatte %20’ye yakın değer kaybetti. Alameda, BIT token satmadığına dair bir kanıt sunmazsa, Bybit’in elinde bulunan 3 milyon 362 bin 315 FTT tokeni satabileceğine dair söylentiler dolaşıyor. 

Ara Seçim Sonrası Kriptolar Ne Olur? 

Tüm dünyada gözler ABD’de yapılacak ara seçimlere çevrildi. Bugün yapılacak olan ara seçimlerin kripto para birimlerini nasıl etkileyeceği ise birçok yatırımcı tarafından merak ediliyor. Prof.Dr. Özgür Demirtaş, ABD ara seçimleri hakkında resmi Twitter üzerinden bazı açıklamalarda bulundu. Dolar endeksinin düşmeden önce bir rekor denemesi daha yapabileceğini ve 120’li seviyeleri göreceğini söyleyen Demirtaş: “ABD seçimlerini Cumhuriyetçilerin kazanması durumunda dolar endeks tahmininim değişebilir. Rekor ihtimali sıfırlanmaz ama zayıflar” ifadelerini kullandı. Özgür Demirtaş açıklamalarına şöyle devam etti: “ Demokratların düşük gelirli oy verenleri işçiler ve siyahiler. Enflasyondan en fazla etkilenen grup. O yüzden demokratların enflasyonla mücadelede daha şahin olacakları kesin.”

Demirtaş’ın açıklamalarından yola çıkarak, Cumhuriyetçiler ara seçimi kazanırsa, Bitcoin başta olmak üzere tüm riskli varlıklardaki alım iştahı ivme kazanabilir. 

Son anketlere bakıldığında ABD’de Demokrat Parti’nin kongre’nin iki kanadında çoğunluğu elinde tutma şansını zorlaştırdığını ortaya koyuyor. Anket verilerine göre, Biden’ın başkanlığını onaylayanların oranı son bir ayda 6 puan gerileyerek %49’dan %43’e düştü.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner