Yükleniyor...

Kripto Sigortası Nedir?

Kripto sigortası, borsaların ve yatırımcıların hırsızlık veya protokol hatası durumunda kayıplarının bir kısmını geri almalarını sağlar.

kripto sigortası

Kripto sigortası, borsaların ve yatırımcıların hırsızlık veya protokol hatası durumunda kayıplarının bir kısmını geri almalarını sağlar. Merkezi olmayan kripto para sigortası genellikle akıllı sözleşme güvenlik açıklarını, devalüasyonu ve saklama riskini kapsar.

Kripto Para Sigortası Nedir?

Merkezi olmayan kripto sigortası, genellikle belirli bir zaman çerçevesi ve belirli bir miktar için teminat sunar, ancak ne kadar teminatın satın alınabileceğini belirleyen bir kapasite sınırı olabilir. Gözetim kurumları, kullanıcıların fonlarının bir kısmını hırsızlık ve siber güvenlik ihlallerinden kaynaklanan kayıplara karşı koruyan suç sigortası sunabilir. Yatırımcılar için, Nexus Mutual gibi, bireysel bir protokolün başarısızlıklarını kapsayan, faiz getiren tokenleri de-pegging olaylarına karşı koruyan ve hatta borsalarda ve saklama cüzdanlarında hack’lere ve durdurulan para çekme işlemlerine karşı koruma sağlayan merkezi olmayan sigorta platformları bulunur.

Aktif sigorta planlarınız, özellikle sağlık ve otomobil sigortanız olma ihtimali yüksektir. Sigorta şirketleri, sigortalanabilir kuruluşlar kapsamında geniş kapsamlıdır ve listelerinin büyümeye devam etmesi muhtemeldir.

Bir varlık için bir sigorta poliçesi geliştirme olasılığı, niteliğine bağlıdır. Sigorta poliçeleri, sigortalının talihsiz olaylara karışması durumunda kurtarma yolları sağlamak üzere tasarlanmıştır. Kripto alanında bir kapsama ihtiyacı olsa da, büyük ölçüde düzenleme eksikliği ve ayrıca kripto varlıklarının nispeten yeni olması nedeniyle kripto endüstrisinde sigorta poliçeleri oluşturmak zor hale gelmiştir.

kripto sigortası

Kripto Sigortası Nasıl Çalışır?

Hisse senetleri, tahviller ve nakit mevduatların aksine, kripto varlıklar gri bir alanda bulunur ve bu nedenle federal sigorta poliçelerine dahil edilmez. Örneğin, Binance ve Coinbase’in USD bakiyeleri Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) tarafından 250 bin dolara kadar sigortalıyken ve saklama hesaplarında tutulurken, kripto bakiyelerinin sigortası onların takdirine bırakılmıştır.

Bireysel kullanıcılar için merkezi olmayan sigorta platformlarından sigorta planları satın alabilirler. Planlar, Nexus Mutual söz konusu olduğunda, belirli bir teminat süresi boyunca belirli bir teminat tutarıyla belirli bir teminat için olabilir veya inSure DeFi’de olduğu gibi, birden fazla teminat için belirli bir tutarı kapsayan bir toplu ödeme planı da olabilir. Protokol, değişim veya token’a özel planlar için, her protokol için ne kadar teminat alınabileceğini belirleyen bir kapasite seti de vardır.

Kullanıcılar bu planları belirli sayıda protokolün yerel belirteçleriyle satın alabilir; örneğin, inSure DeFi’de bulunan en düşük plan 2 bin 500 SURE token gerektirirken, Nexus Mutual aracılığıyla Aave’de 1 ETH’yi sigortalamak için 0,0692 NXM gerekir.

Kripto Para Borsaları Sigortalı Olabilir mi?

Bankalar ve diğer ana akım kurumlarla karşılaştırıldığında, bir kripto borsasını sigortalamak kolay değildir. Bunun başlıca nedeni, gözetimleri altındaki varlıkların doğası ve sistemlerine güç sağlayan teknolojidir. Ne olursa olsun, merkezi kripto para borsaları çok iyi bir şekilde sigortalanabilir.

Londra merkezli sigorta şirketi Lloyd’s, Şubat 2020’de yaptığı bir basın açıklamasında, sıcak cüzdanlarda tutulan kripto varlıkları için sigorta hizmetleri sağlamak üzere kripto sigorta şirketi Coincover ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Açıklamaya göre, sigorta planı bin Euro kadar düşük cüzdan bakiyeleri için mevcuttur. Bir Lloyd’s lisanslı sigorta komisyoncusu, kripto işletmelerini fidye yazılımı saldırılarına, kasıtsız telif hakkı ihlaline ve iş kesintisine karşı sigortalayan bir kripto sigorta ürünü olan Daylight’ı da piyasaya sürdü.

Binance’in SAFU planı aynı zamanda aynalanabilir bir mevduat sigortası sistemidir. Verimliliği tam olarak test edilmemiş olmasına rağmen, şirket gelirlerinin bir kısmını müşteri mevduat koruması için ayırmak, merkezi borsalar ve diğer herhangi bir saklama kurumu için doğaçlama bir sigorta planı işlevi görebilir. Diğer mevcut seçenekler de bu anlamda keşfedilebilir ve kripto alanı geliştikçe, mevcut olanlar daha iyi hale gelirken daha fazla sigorta çözümü ortaya çıkacaktır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner