Yükleniyor...

Likidite nedir?

Likidite, bir finansal ürünün nakde çevrilebilme kolaylığını ölçmek için kullanılan bir kavramdır.

likidite nedir

Likidite, bir finansal ürünün nakde çevrilebilme kolaylığını ölçmek için kullanılan bir kavramdır.

Likidite nedir?

Finans sektöründe en çok kullanılan terimlerden biri de likiditedir. Likidite, Kripto para piyasası için de oldukça önemli bir kavramdır. Özellikle kripto para ekosistemine girmek isteyenlerin bilmesi gereken kavramlar arasında yer almaktadır. Likidite, bir finansal ürün, menkul kıymet ya da gayrimenkulün her an nakde çevrilebileceği ve çevrilirken talep eksikliğiyle karşılaşmamasını, kolay alıcı bulmasını ifade etmektedir. Likidite, satış hızı ile satılabileceği fiyat arasındaki değişimin büyüklüğü ile ilgilidir.

Likit, nakde dönüşme potansiyeli olan tüm varlıklara denir. Likit ürün, değerini çok fazla kaybetmeden nakde çevrilebilir durumda olan, kolay alıcı bulan değerlere verilen addır. Tüm kripto para birimleri likit varlıklardır. Fiyatlar düşük olduğu zaman yatırımcılara yeniden yatırım yapabilmeleri için çeşitli araçlar sunulur ve aracı kurumlar üzerinden hızı bir şekilde alınıp satılabilirler.

Paraya çevrilebilecek olan tüm aktifler, likidite olarak kabul edilir ve kaynağın özel ya da tüzel kişiye ait olması likit olma özelliğini etkilememektedir. Örnek olarak, şahsa ait ev, araba gibi gayrimenkuller ya da herhangi bir şirkete ait hisse senetleri, likit ürün olarak kabul edilmektedir.

Likidite, tüzel kişiliklere sahip şirketlerde farklı bir şekilde de hesaplanabilmektedir. Bir tüzel işletme, tüm borcunu karşıladıktan sonra kalan nakit seviyesi, o şirketin likidite durumunu da belirlemektedir. Ayrıca işletmenin satışa çıkardığı kaynağın nakde çevrilme durumu ne kadar hızlı ve kolay gerçekleşirse, kaynağın o kadar likit olduğu söylenebilir.

likidite

Likidite Özellikleri Nelerdir?

Likidite, alım satım yapılmak istenen varlığın değerinin, büyük bir değişim geçirmeden nakde çevrilebilmesini ifade etmektedir. Kripto para dünyasına adım atmak isteyenlerin ya da herhangi bir menkul kıymete sahip olan kişilerin gündeme aldıkları ilk konular arasında olan likiditenin öne çıkan özellikleri:

  • Likidite, ürün satış hızıyla ilgilidir. Likit olarak değerlendirilen bir piyasada hızlı satış yapmak mümkündür ve bu ürünün satış fiyatını düşürmemektedir. Ancak, likit olmayan bir piyasada, hızlı satış yapıldığında ürünün fiyatı da düşmektedir.
  • Varlıkların değeri arttığında nakde çevrilip kar elde edilebilmesi için, varlığın likit durumda olması gerekmektedir. Likit durumda olmayan varlıklar için nakde çevrilme işlemi başarısız olmaktadır.
  • Günlük hayatta en çok kullanılan değişim aracı itibari paralardır. Paranın çok kullanılması, alımlar sırasında dönüştürülmesini zorunlu tutmaz. Bu sebeple paranın likiditesi her zaman yüksek kabul edilmektedir.
  • Çekler, devlet tahvilleri, şirket tahvilleri, hisse senetleri, dayanıklı tüketim malları ve taşınmazlar diğer likidite varlıklardır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner