Yükleniyor...

LUNA 2.0 Airdrop’u Ne Zaman? Hangi Borsalarda İşlem Görecek?

Terra ekibi, LUNA ve UST çöküşünün ardından ekosistemi yeniden canlandırmak için çözümler arıyor.

LUNA 2.0 Airdrop

Terra ekibi, LUNA ve UST çöküşünün ardından ekosistemi yeniden canlandırmak için çözümler arıyor. Son gelişmelere göre ekip, LUNA 2.0 adında yeni bir blok zinciri başlatacaklarını resmi olarak duyurdu. Peki, LUNA 2.0 airdrop tarihi ne zaman? Hangi borsalarda işlem görecek? Hangi borsalar LUNA Airdrop’unu destekliyor? İşte detaylar.

Terra Luna oylamasının başarısının ardından Luna 2.0 adlı yeni bir Terra Luna tokeni piyasaya sürülecek, ancak tam olarak nedir?

Luna, büyük Luna kripto çöküşünün ardından kendisini toparlamaya çalışırken, Do Kwon tarafından bir Luna kurtarma planı uygulamaya kondu. Bu plan, mevcut Terra blok zincirinin bir Luna çatalıyla (aslında bir çatal olmasa da) ayrıldığını görecek.

Do Kwon’un canlanma planı 200 milyonun üzerinde “evet” oyu aldı.

Luna 2.0 Nedir?

Luna 2.0, UST stabilcoin‘inin çöküşünün ardından Terra Luna ekosistemini kurtarmayı amaçlayan yeni Terra blok zincirinin yepyeni tokeni olacak.

Luna’nın yeniden doğuşu olarak adlandırılan TerraForm Labs kurucusu Do Kwon’un önerisi, mevcut Terra ağının yerini alacak yeni bir zincir görecek. Bunun yanı sıra Luna 2.0, Luna’nın mevcut sürümünün yerini alacak. İlk etapta çöküşü gören UST stabilcoin ile bağları koparacak.

Ancak eski zincir öylece yok olmayacak, birlikte var olacaklar. Eski zincir Terra Classic olarak bilinecek, Luna Classic ise mevcut Luna’nın devam ettiğini görecek.

Luna 2.0 Ne Zaman Çıkacak?

Luna 2.0 27 Mayıs’ta yayınlanacak.

Terra şimdi yeni zincir için Terra Core kodunu yayınladı, test ağı da 27 Mayıs’taki lansmanından önce yayında olacak.

Bu tarih aynı zamanda mevcut Luna kripto parasının resmi olarak Luna Classic olarak yeniden adlandırıldığını da işaretleyecektir. Şu anda bildiğimiz LUNA, bundan sonra LUNC olarak adlandırılacak. LUNA 2.0 ise LUNA ismiyle yoluna devam edecek.

Lansman sırasında tüm gözler Luna 2.0 fiyatında olacak. Yeni kripto para ağ için bir sıfırlamayı işaret ederken, sahipleri ve kripto para birimi topluluğundakiler, Luna Classic’in çöküşünü yakın zamanda unutmayacaklar.

Luna 2.0 Airdrop’u Ne Zaman?

Mevcut Luna sahiplerine, yeni Terra zincirinin lansmanında bir airdrop yoluyla Luna 2.0 tahsis edilecek.

1 milyarlık bir arz ile airdrop dağıtımı aşağıdaki gibidir:

 • Saldırı öncesi Luna sahipleri: %35
 • Saldırı sonrası Luna sahipleri: %10
 • Saldırı öncesi UST sahipleri: %10
 • Saldırı sonrası UST sahipleri: %15

Topluluk Havuzu: Luna stakerları tarafından kontrol edilen %30 (geliştiriciler için %10).

TerraForm Labs cüzdanı da Luna airdrop etkinliği için whitelistten kaldırılacaktır. Bu, Terra’nın “tamamen sahip olunan bir topluluk zinciri” olmasını sağlamayı amaçlamaktadır. LFG cüzdanı da whitelistte olmayacak.

25 Mayıs’ta yapılan açıklamada Terra, airdrop’u desteklemek için “CEX ortaklarıyla yakın çalışmaktan gurur duyuyoruz” dedi. Bunları Binance ve Bybit’de destekledi.

terra v2 airdrop detay

LUNA 2.0 Hangi Borsalarda İşlem Görecek?

Kripto para borsası Bitrue, LUNA’nın yeniden yükseleceğini dile getirerek, LUNA V2’yi destekleyen ilk kripto para borsası olacağını belirtti. Bitrue açıklamasında ayrıca bugün LUNA V1 işlemlerinin askıya alınacağını da duyurdu. Dubai merkezli kripto para borsası Bybit, Terra 2 piyasaya sürülmeden önce bugün içinde UST ve LUNA tokenlerinin yeniden isimlendirileceğini söyledi. Bu açıklama ile borsanın LUNA V2 desteği de sunacağını söyleyebiliriz. HitBTC kripto para borsası, 27 Mayıs 2022 tarihinden itibaren Terra 2 Blockchain’inde çalışacak olan LUNA V2 token’ini destekleyeceğini açıkladı. Borsa açıklamasında var olan eski Blockchain zincirinin Terra Classic olarak isimlendirileceğini ve tokenin adının da LUNA Classic (LUNC) olacağını belirtti.

Huobi, Terra 2’yi desteklemek için heyecanlı ve istekli görünen bir başka kripto para borsası olarak karşımıza çıkıyor. Borsa kullanıcılarına LUNA’nın yeniden doğuşu hakkında bir paylaşımda bulundu. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan FTX ise Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda “FTX, LUNA ve UST geçişini ve yeni LUNA Airdrop’u destekleyecektir.” İfadesini kullandı. Tweet daha sonra kaldırılırken FTX’in tweet içinde yer alan ve internet sitesinde konu hakkında yaptığı açıklamanın metni ise hala duruyor. Son olarak kripto para borsası Bitfinex, LUNA V2 desteğini açıklayan son kripto para borsası oldu.

Luna 2.0 ve Airdrop’u;

 • Binance
 • Kucoin
 • Huobi
 • Bybit
 • BtcTurk
 • Bitrue
 • FTX
 • Gateio
 • Bitfinex
 • Bitget

borsaları destekliyor.

BtcTurk LUNA 2.0 ve Airdrop Destekliyor mu?

Evet, daha öncesinde de Luna’nın işlem gördüğü BtcTurk’te Luna 2.0 yer alacak. Yapılan açıklamaya göre şu an Luna 2.0 BtcTurk’te yer alacak ancak işleme açılmayacak, kullanıcılar LUNA’yı dilerlerse transfer edebilecekler ve ağda yapılan geliştirmeleri BtcTurk destekleyecek. Ayrıca söz konusu Airdroplar da BtcTurk tarafından desteklenecek.

Paribu LUNA 2.0 ve Airdrop Destekliyor mu?

LUNA, Paribu borsasında yer alan bir kripto varlık değildir. Kullanıcıların Paribu’da LUNA varlıkları olmadığı için Paribu’da bir airdrop söz konusu değildir. İlerleyen dönemlerde Paribu’da LUNC ya da LUNA’nın listelenmesi durumunu borsaya ait sosyal medya hesaplarından ve duyurulardan takip edebilirsiniz.

Türkiye’deki yerli borsalar içerisinde Luna, sadece bir borsada yer almaktaydı ve o borsa da geliştirmeleri destekleyecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner