Yükleniyor...

Maden Havuzu AntPool’un Hatası 12.5 BTC’ye Maloldu!

Madencilik havuzu AntPool, 584.

maden havuzu antpool

Madencilik havuzu AntPool, 584.802 blok yüksekliğinde geçersiz bir blok çıkardı ve bunun sonucunda 12.5 BTC’lik blok ödülünü kaybetti. Ödül kaybı hatalı bir işleminin sonucunda meydana geldi ve bu ödül kaybı 10 Temmuz’da Bitrefill’in geliştiricisi Justin Camarena tarafından farkedildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Hatalı işlem sonucu AntPool sadece 146.000 dolarlık blok ödülünü kaybetmekle kalmadı, aynı zamanda emek ispatı (PoW) hesaplama sürecine de boşuna kaynak harcamış oldu.

Bir madencinin blok ödülünü alabilmesi için mevcut zincire başarıyla blok eklemesi gerekiyor. Madenci, yapılan işlemleri biriktiren ve bunları bloklar halinde organize eden bir node’dur. Yapılan her işlemde, madenci node’ları bu işlemi alıp doğruladıktan sonra hafıza havuzuna ekler ve bunları çoklu işlem blokları olarak birleştirmeye başlar. Bir bloğun kazım sürecinde ilk adım hafıza havuzundaki her bir işlemin hashlenmesidir.

Sürece başlamadan önce, madenci node, kendisine madencilik ödülünü göndereceği bir işlem ekler. Coinbase olarak adlandırılan bu işlem aynı zamanda Bitcoin’in yoktan var edildiği, çoğu zaman da yeni blokta yapılan ilk işlemdir.

12.5 BTC’lik ödül talebinde bulunabilmek için ise coinbase işleminin yapılması gerekmektedir. Ağ bloğu kabul ettiğinde madenci coinbase işlemini gerçekleştirmeye başlar, ancak bu işlemlerin değer karşılığı Bitcoin ağı tarafından belirlenen 12.5 BTC’ye eşit olmalıdır. Bu noktada AntPool maden havuzu hatalı blok çıkarmış ve 12.5 BTC’lik blok ödül yerine 13.26 BTC’lik bir ödül talep etmişti. Eşitsizlik yaşanmasının ardından en iyi sekiz madenci node’u bloğu geçersiz olara tanımladı ve fikir birliği sağlanarak ağ tarafından reddedildi.

Bitcoin ağında zaman zaman bu gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir. Bazen iki madenci geçerli bir bloğu aynı anda yayınlar ve ağ rakip iki blokla karşı karşıya kalır. Madenciler ellerine ilk ulaşan blok üzerinden bir sonraki bloğu kazıya devam ederler. İki blok arasındaki bu rekabet bir sonraki blok kazılana kadar devam eder, hangi blok üzerinden bir sonrakine geçildiğine göre kazanan belli olur. Boşa çıkan bloğa bayat blok ya da yetim blok (orphan block) adı verilir. Bu bloğun madencileri, kazanan bloğun zincirine dönerek kazıya devam eder.

Maden Havuzu Nedir?

Blok ödülü geçerli bir hashi bulan ilk madenciye verilse de, geçerli bir hash bulma olasılığı ağın toplam kazı gücüyle doğru orantılıdır. Düşük yüzdeli bir kazı gücüne sahip madencilerin kendi başlarına bir sonraki bloğu bulma şansları oldukça düşüktür. Bu sorunu çözmek için madencilik havuzları yaratılmıştır. Havuzlarda işleme güçlerini bir ağda paylaşan madencilerin kaynakları bir araya getirilir ve  ödüller bir blok bulma olasılığına yönelik yaptıkları katkı payıyla orantılı olarak havuzdaki herkesle eşit miktarda paylaşılır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x