Yükleniyor...

Madencilik (Mining) Nedir?

Madencilik (mining), donanım ve yazılımlar aracılığıyla kripto para üretiminin yanı sıra kripto para transferlerinin kaydının ve onayının yapılmasıdır.

madencilik(mining)

Madencilik (mining), donanım ve yazılımlar aracılığıyla kripto para üretiminin yanı sıra kripto para transferlerinin kaydının ve onayının yapılmasıdır. 

Kriptografi, bir diğer adıyla şifreleme bilimi kullanılarak üretilen dijital varlıklara kripto para denir. Bu paraların üretiminde ise Blockchain teknolojisi kullanılır. Bu kripto paraların üretiminde kullanılan bir diğer yöntem ise kripto para madenciliği yani mining yöntemidir. Mining, Türkçe anlamı ile madencilik demektir. Mining yaparak kripto para elde eden kullanıcılara da madenci denmektedir. Teoride, bir bilgisayara ve ‌internete sahip olan herkes madencilik yapabilmektedir.

Cüzdanlar arasında yapılan transferler, çoğu blokzincirinde onaylanmadan önce bir işlem havuzuna (mempool) aktarılır. Ardından bu işlemler bir araya getirilerek bir blok oluşturulur. Bu bloklar, ağa bağlı cihazlar tarafından doğrulanarak onaylandıktan sonra blokzincirine yazılır.

Kriptopara madencileri, transfer işlemlerini doğrular, onaylar ve blokzincirinin bir kopyasını saklar.

Madencilik (Mining) Nasıl Yapılır?

Madencilik birden fazla yöntemle yapılabilir, bunlar; CPU, GPU, ASIC ve bulut madenciliğidir.

  • CPU madenciliği: Donanımlı ve işlemcisi yüksek bilgisayarlarla yapılabilen, en eski madencilik yöntemidir. Fazla enerji tüketir, makinelerin ömrüyle orantılı olarak risk taşır.
  • GPU madenciliği: CPU’nun daha geliştirilmiş, verimli ve ekonomik versiyonudur ve en çok tercih edilen madencilik türüdür. Birden fazla ekran kartı, donanımlı bir işlemci gibi teçhizatlarla uygulanır.
  • Bulut madenciliği: madencilikte gelinen son teknoloji olarak tanımlanabilir. Bu yöntemde, GPU madenciliği yapan kişi ya da kuruluşlarla anlaşma sağlanarak, onların madencilik işlevlerini kiralanır. Belirlenen zaman dilimi kadar kiralanan madencilik sisteminde, süre sonunda yapılan işlemin masrafları düşürülerek, belli miktarda kripto para kazanılır.
  • ASIC madenciliği: en güçlü madencilik yöntemidir. Bu yöntemi uygulayan herkes çok yüksek miktarda kripto para üretebilir ve bunun sonucunda merkezsizlik ilkesi zarar görebilir. Bu yüzden tercih edilmiyor hatta yasaklanması öne sürülüyor.

Kriptopara Madenciliği Ne Kadar Kazandırır?

Seçilecek madencilik türüne, kripto para birimine ve fiyatlara bağlı olmakla birlikte kripto para madenciliğinden kar elde etmek zaman almaktadır. Bir donanım satın alıp maliyetini amorti etmesini veya bulut madenciliği için ödenen ücretlerin karşılığını vermesi için beklemek gerekmektedir. İşlemci gücü arttıkça gelir elde ihtimali artsa da, elektrik tüketimi artmakta, daha fazla cihazı bir arada çalıştırmak ve bu cihazları soğutmak zorlaşmaktadır. Cihaz sayısı arttıkça cihazları işletmek, kontrol etmek ve bakımlarını yapmak için harcanan zaman da artmaktadır.

Kripto para madenciliğinden kazanç elde edebilmek için yeterli donanıma ve altyapıya, cihazları barındıracak ve soğutulabilecek alana ve cihazları işletebilecek teknik bilgiye sahip olmak gerekmektedir. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner