Yükleniyor...

Mağazalarda Ödeme Yöntemi Olarak Bitcoin Nasıl Kabul Edilir?

Online satış yapıyorsanız ve bir internet mağazanız varsa ödemeleri Bitcoin ile kabul edebilirsiniz.

Bitcoin POS

Online satış yapıyorsanız ve bir internet mağazanız varsa ödemeleri Bitcoin ile kabul edebilirsiniz. Ödemeleri Bitcoin ile kabul etmeniz için birçok nedeniniz var. Bunlardan ilki kullanımının kolay olması. Kredi kartlarından daha düşük maliyeti bulunmaktadır ve bir diğer avantajlarından birisi de yüksek işlem hızıdır. Üstelik internet mağazanızda ödemeleri Bitcoin ile kabul etmeniz medyanın da ilgisini mağazanıza çekebilir.

Bitcoin kullanıcılarının bir süredir özlemini çektiği şey de bu. Yatırımcılar Bitcoin’in online veya fiziksel mağazalarda ödeme yöntemi olarak kabul edilmesini istiyor ve bu sadece Bitcoin yatırımcıları için değil satıcılar için de oldukça cazip bir fırsattır.

Peki bir aile restoranı veya küçük bir online perakendeci mağazasında ödeme yöntemi olarak Bitcoin’i nasıl kabul edebilir?

Adım 1A: Bitcoin Adresi Oluşturma

İlk olarak bir Bitcoin cüzdanına ihtiyacınız olacak. Müşterilerin paralarını gönderecekleri adres budur ve bu işlem tıpkı e-posta gibi çalışır. Adresinizi girer, (veya büyük olasılıkla akıllı telefonlarıyla QR kodu taranır), ödenecek tutar girilir ve “Gönder” seçeneğine basılarak ödeme yapılır.

Yazar kasada olduğu gibi, muhtemelen iş gününün sonunda para almanız ve güvenli bir yerde saklamanız gerekecek. Genel olarak bilgisayar, mobil veya sunucu üzerinde günlük kullanım için sadece küçük miktarlarda Bitcoin tutmak iyi bir fikirdir. Paranızın büyük bir kısmını daha güvenli bir ortamda saklamanız daha sağlı olacaktır.

Bitcoin cüzdanını tam olarak nasıl oluşturacağınıza ilişkin rehberimizi çok yakında sizler için hazırlayacak, paylaşacak ve bu rehberimizi güncelleyeceğiz.

Adım 1B: Ödeme İşlemcisi Kullanma

Satış sürecinizi yönetmek için doğrudan Bitcoin cüzdanınıza ödeme kabul etmek sizin için biraz karmaşık gelmiş olabilir. Durum buysa bir ödeme işlemcisi kullanmayı düşünebilirsiniz. BitPay ve Coinbase en iyi bilinen iki ödeme işlemcisidir.

Ödeme işlemcileri, hizmetleri için belirli bir yüzde de pay veya aylık bir ücret alırlar. Her ne şekilde olursa olsun ödeme işlemcilerinin aldıkları işlem ücretleri bankaların ücretlendirmelerinden oldukça düşüktür.

Ayrıca ödeme işlemcileri teknolojileri birkaç ek hizmet daha sunacaktır: e-posta faturaları oluşturma, bir POS kurma (örneğin bir restoran veya kafe çalıştırıyorsanız kripto para birimleri için bir POS kesinlikle faydalı olacaktır) veya online alışveriş siteniz için bir eklenti.

Son olarak, ödemeleri müşterinin yerel para biriminde kabul edip Bitcoin olarak saklamak isterseniz bu türden işlemciler paranızı anında fiat haline getirebilir.

Adım 2: Ödeme Yöntemi Olarak Bitcoin’in Kabul Edildiğini Duyurma

Bitcoin Kabul Edilir

Müşterilerinize ödemeleri Bitcoin ile kabul ettiğinizi göstermeniz sizin için faydalı olabilir. Çevrimiçi bir mağazanız varsa “Burada Bitcoin Kabul Edilir” gibisinden bir görseli sitenize yerleştirebilirsiniz. Tıpkı MasterCard ve Visa gibi görsellere sitenizde yer vermeniz gibi.

Adım 3: Muhasebe İşlemleri ve Vergiler

Bitcoin, Litecoin veya Darkcoin kayıtlarını veya altcoin işlemlerini nasıl tutacağınızı belirlemek için muhasebecinizle görüşmelisiniz. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde uzmanlaşan bazı muhasebe şirketleri ortaya çıkmaya başladı. Bunun örneklerinden birisi de Bitcountant. Ülkemiz için de inanıyoruz ki bu işe önem veren, araştıran muhasebeciler bulunmakta.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner