Anasayfa Altcoinler Maker (MKR) Nedir ve Nasıl Satın Alınır?

Maker (MKR) Nedir ve Nasıl Satın Alınır?

Maker, Dai madalyon bünyesinde çalışan bir kripto para birimi. Ayrıca, Ethereum Blockchain zincirinde konumlanmıştır. 18 Aralık 2017 tarihinde faaliyete geçen paranın yaratıcısı ise, Rune Christensen’dır.

Maker nasıl çalışır?

Maker, DAI adı verilen tahvilin değerini, Teminatlı Borç Pozisyonları olarak bilinen CDP aracılığıyla dengelemek için vardır. Akıllı sözleşme sonlandığında Maker da sonlanır. Tam fiyat değerini gösterdiği için piyasa içinde istikrarlı bir konumdadır. Ayrıca, şeffaf bir stabilcoin sistemi sunduğundan ötürü güven teşkil eder.

MKR ekosisteminde iki adet token vardır: Dai ve Maker. Dai üretiminde tüm işlemler Maker ile ödenir; bu durum da Maker’ın hizmet tokeni olma özelliğini destekler. Ödeme yapıldığında token yakılır ve böylece toplam token sayısı azaldığı için Dai’ya olan talep, Maker’a da talep gelmesini sağlar.

MKR oldukça başarılı bir risk yönetimine sahiptir. Her teminat için özel kalemlerde oylama yapılır; Maker satın alanların oy kullanma ve oylarını geri çekme, yeni teklifte bulunma hakları vardır. En çok oy alan teklif, sisteme uyarlanır ve güvenliği sağlamak için bu uyarlanma sırasında güvenlik gecikmesi durumu yaşanır.

Var olan MKR sisteminin daha da gelişmesi üzerine çalışmalar sürüyor. Hedefler arasında; oyların başka bir vekile devredilmesi ve soğuk depoda tutulan MKR tokenleri ile güvenli oy kullanmasını sağlamak geliyor.

Maker topluluğunun oylamayla ilerlemesi durumu, talebini de arttıran bir özellik. Güvenli, yenilikçi bir sistemde olması ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Maker ne kadar değerli?

Maker tokeninin 1 milyon adedi dolaşım durumunda ve tek bir tanesi, 474 dolar gibi bir fiyata tekabül eder. Piyasa değeri sıralamasında 26 numarada yer alır. Bu yazının yazıldığı tarihte de 469 – 474 dolar arasında bir grafikte seyretmiştir.

Yüksek değerlere sahip olan MKR, sahip olduğu istikrar ve büyüme çizelgesiyle dikkatleri üstüne çekiyor. Yatırımcıların merceği altında olan MKR, yakından takip edilmesi ve değerlendirilmesi gereken kripto paralardan biri olarak görünüyor. Tabi ki, kripto para dünyasında her an her şey değişebilir fakat şimdilik durum bu.

Maker nasıl satın alınır?

Maker satın almak için öncelikle Ethereum satın almanız gerekiyor. Eğer elinizde Ethereum varsa, direkt Maker’a çevirebilirsiniz. Bu satın alma işlemini yapabileceğiniz üç farklı borsa bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Coinbase üzerinden örnekle işlemleri anlatalım:

İlk olarak Coinbase hesabınıza giriş yapın, eğer hesabınız yoksa yeni hesap oluşturun.

Ardından hesabınızdaki parayla Ethereum satın alın, eğer cüzdanınızda Ethereum varsa onu kullanın.

Ethereum ile Maker satın almak için Kucoin borsasına geçiş yapmanız gerekecek. Bir yandan da Coinbase hesabınız açık kalmalı. Kucoin’de hesabınız varsa giriş yapın, yoksa yeni hesap açın. Buradaki hesapta iki faktörlü kimlik doğrulaması ayarı yapın ki, iki borsa arasında para değişimi işlemini rahatlıkla gerçekleştirebilesiniz. Direktifler, işlem için sizi yönlendirecektir.

Google 2 Step sekmesinden kimlik doğrulama işlemlerini tamamladıktan sonra Overview kısmına gelip, Deposit bölümüne tıklayın. Oradaki kutucuğa ETH yazıp, arattığınızda karşınıza bir cüzdan linki çıkacak. O linki kopyalayın. Bu, size daha sonra gerekli olacak.

Kopyalama işlemi ardından, paranın yüklenmesi için 20-60 dakika arası bir süre beklemeniz gerekiyor. Gerekli süre dolduğunda Kucoin cüzdanınız otomatik yenilenecek ve size bir bildirim maili de gelecek. O zaman aynı sayfada, aşağıda işaretlediğimiz bilgiyi göreceksiniz.

Bunun ardından satın alma kutusuna gelin; en iyi fiyat ve maksimum sayı seçeneklerini seçerek MKR satın alma işlemini tamamlayın. MKR coinleri, buradaki cüzdanınızda tutacağınız gibi; reel hesabınıza da aktarabilirsiniz.

Reel hesap işlemleri için üst menüden Assets sekmesine tıklayın ve Maker’ı bulup,  Withdraw’a tıklayın. Karşınıza çıkan kutucuklardan adres kısmına, daha önce ETH Wallet bölümünden kopyaladığınız linki yapıştırın. Maker’ı seçin ve Access My Wallet seçeneğine tıklayıp, parayı hesabınıza aktarma talimatını verin. İşlem tamamlandığında, size mail ile bildirim gelecektir.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Başak B. Cumalı
Başak B. Cumalı
1988 yılında İstanbul'da doğdu. Beykent Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunu. Çeşitli ajans deneyimlerinden sonra freelance olarak devam ettiği mesleğine farklı sektördeki markalar için içerik üretimi ve fotoğraf çekimleriyle devam ediyor. Kripto para dünyasına olan ilgisini yazarlıkla destekliyor.

Yorum Yapın, Görüşlerinizi Paylaşın

Bizi Takip Edin

716BeğenenlerBeğen
95TakipçilerTakip Et
10,391TakipçilerTakip Et
29AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar