Yükleniyor...

Maker (MKR) Nedir ve Nasıl Satın Alınır?

Maker, Dai'nin bünyesinde çalışan bir kripto para birimidir.

Maker MKR Nedir ve Nasıl Satın Alınır

Maker, Dai’nin bünyesinde çalışan bir kripto para birimidir. Ayrıca, Ethereum blokzincirinde konumlanmıştır. 18 Aralık 2017 tarihinde faaliyete geçen paranın yaratıcısı ise, Rune Christensen’dır.

Maker Nasıl Çalışır?

Maker, DAI adı verilen tahvilin değerini, Teminatlı Borç Pozisyonları olarak bilinen CDP aracılığıyla dengelemek için vardır. Akıllı sözleşme sonlandığında Maker da sonlanır. Tam fiyat değerini gösterdiği için piyasa içinde istikrarlı bir konumdadır. Ayrıca, şeffaf bir stabilcoin sistemi sunduğundan ötürü güven teşkil eder.

MKR ekosisteminde iki adet token vardır: Dai ve Maker. Dai üretiminde tüm işlemler Maker ile ödenir; bu durum da Maker’ın hizmet tokeni olma özelliğini destekler. Ödeme yapıldığında token yakılır ve böylece toplam token sayısı azaldığı için Dai’ya olan talep, Maker’a da talep gelmesini sağlar.

MKR oldukça başarılı bir risk yönetimine sahiptir. Her teminat için özel kalemlerde oylama yapılır; Maker satın alanların oy kullanma ve oylarını geri çekme, yeni teklifte bulunma hakları vardır. En çok oy alan teklif, sisteme uyarlanır ve güvenliği sağlamak için bu uyarlanma sırasında güvenlik gecikmesi durumu yaşanır.

Var olan MKR sisteminin daha da gelişmesi üzerine çalışmalar sürüyor. Hedefler arasında; oyların başka bir vekile devredilmesi ve soğuk depoda tutulan MKR tokenleri ile güvenli oy kullanmasını sağlamak gelir.

Maker topluluğunun oylamayla ilerlemesi durumu, talebini de arttıran bir özellik. Güvenli, yenilikçi bir sistemde olması ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Maker Önemi Nedir?

Maker tokeninin 1 milyon adedi dolaşım durumunda ve tek bir tanesi, 474 dolar gibi bir fiyata tekabül eder. Piyasa değeri sıralamasında 26 numarada yer alır. Bu yazının yazıldığı tarihte de 469 – 474 dolar arasında bir grafikte seyretmiştir.

Yüksek değerlere sahip olan MKR, sahip olduğu istikrar ve büyüme çizelgesiyle dikkatleri üstüne çekiyor. Yatırımcıların merceği altında olan MKR, yakından takip edilmesi ve değerlendirilmesi gereken kripto paralardan biri olarak görünüyor. Tabi ki, kripto para dünyasında her an her şey değişebilir fakat şimdilik durum budur.

MKR Nasıl Satın Alınır?

MKR coin satın almak için öncelikle bu kripto para biriminin listelendiği borsaları bilmek gerekir. Ardından bu borsalardan birinde hesap oluşturmalı ve hesaba giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra hesap cüzdanına bakiye yüklemelisiniz. Bakiye yüklemek için kredi veya banka kartı kullanabileceğiniz gibi, banka havalesi yöntemiyle de işlem gerçekleştirebilirsiniz. Bakiye yükledikten sonra istenilen miktarda MKR coin satın alabilir, sıcak veya soğuk cüzdanda muhafaza edebilirsiniz.

MKR Coin Hangi Borsalarda?

MKR coin satın alınabilecek popüler kripto para borsalarından bazıları şunlardır:

  • Binance
  • Coinbase Exchange
  • KuCoin
  • Kraken
  • Bithumb
  • Bitfinex
  • Bitstamp

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner