Yükleniyor...

Maker (MKR) Nedir ve Nasıl Satın Alınır?

Bu rehberimizde sizlere Maker nedir, Maker ne işe yarar, MKR ne demektir sorularının yanıtlarını sunacağız.

Maker MKR Nedir ve Nasıl Satın Alınır

Bu rehberimizde sizlere Maker nedir, Maker ne işe yarar, MKR ne demektir sorularının yanıtlarını sunacağız.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Maker, Dai’nin bünyesinde çalışan bir kripto para birimidir. Ayrıca, Ethereum Blockchain zincirinde konumlanmıştır. 18 Aralık 2017 tarihinde faaliyete geçen paranın yaratıcısı ise, Rune Christensen’dır.

Maker Nasıl Çalışır?

Maker, DAI adı verilen tahvilin değerini, Teminatlı Borç Pozisyonları olarak bilinen CDP aracılığıyla dengelemek için vardır. Akıllı sözleşme sonlandığında Maker da sonlanır. Tam fiyat değerini gösterdiği için piyasa içinde istikrarlı bir konumdadır. Ayrıca, şeffaf bir stabilcoin sistemi sunduğundan ötürü güven teşkil eder.

MKR ekosisteminde iki adet token vardır: Dai ve Maker. Dai üretiminde tüm işlemler Maker ile ödenir; bu durum da Maker’ın hizmet tokeni olma özelliğini destekler. Ödeme yapıldığında token yakılır ve böylece toplam token sayısı azaldığı için Dai’ya olan talep, Maker’a da talep gelmesini sağlar.

MKR oldukça başarılı bir risk yönetimine sahiptir. Her teminat için özel kalemlerde oylama yapılır; Maker satın alanların oy kullanma ve oylarını geri çekme, yeni teklifte bulunma hakları vardır. En çok oy alan teklif, sisteme uyarlanır ve güvenliği sağlamak için bu uyarlanma sırasında güvenlik gecikmesi durumu yaşanır.

Var olan MKR sisteminin daha da gelişmesi üzerine çalışmalar sürüyor. Hedefler arasında; oyların başka bir vekile devredilmesi ve soğuk depoda tutulan MKR tokenleri ile güvenli oy kullanmasını sağlamak geliyor.

Maker topluluğunun oylamayla ilerlemesi durumu, talebini de arttıran bir özellik. Güvenli, yenilikçi bir sistemde olması ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Maker Ne Kadar Değerli?

Maker tokeninin 1 milyon adedi dolaşım durumunda ve tek bir tanesi, 474 dolar gibi bir fiyata tekabül eder. Piyasa değeri sıralamasında 26 numarada yer alır. Bu yazının yazıldığı tarihte de 469 – 474 dolar arasında bir grafikte seyretmiştir.

Yüksek değerlere sahip olan MKR, sahip olduğu istikrar ve büyüme çizelgesiyle dikkatleri üstüne çekiyor. Yatırımcıların merceği altında olan MKR, yakından takip edilmesi ve değerlendirilmesi gereken kripto paralardan biri olarak görünüyor. Tabi ki, kripto para dünyasında her an her şey değişebilir fakat şimdilik durum bu.

Maker (MKR) Nasıl Satın Alınır?

MKR’ı şu anda doğrudan Türk Lirası ile satın almak mümkün değil. Bu sebeple önce yerli bir borsaya Türk Lirası yatırmalı, ardından Bitcoin (BTC) satın almalı ve BTC’lerinizi Bitfinex gibi yurt dışı borsalarından birine transfer ederek BTC’lerinizi MRK satın almak için kullanmanız gerekiyor.

Türk Lirası ile Bitcoin (BTC) satın almak için Türkiye’nin en büyük kripto para borsası Paribu’yu kullanabilirsiniz. İlk olarak buraya tıklayarak Paribu’ya gidin ve yeni bir hesap oluşturun ya da varsa giriş yaparak devam edin.

Paribu Kayıt

Giriş ya da kayıt prosedürlerini tamamladıktan sonra borsa hesabınıza TL yatırmak için “Yatırma İşlemleri” menüsünü kullanmalısınız.

Paribu TL Yatırma

Paribu’ya TL yatırırken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Sadece adınıza açılmış bireysel, vadesiz, Türk Lirası hesaplarından gönderim yapılmalıdır. Farklı bir kişiye ait hesaplardan yapılan gönderimler kabul edilmeyecektir.
  • ATM kullanılarak yapılan transferler (kartlı/kartsız), gönderici bilgilerini teyit etmek mümkün olmadığı için kabul edilmeyecektir.
  • Gönderdiğiniz miktar kontrollerin ardından sistem tarafından otomatik olarak hesabınıza yansıtılacaktır.
  • Banka işlemleriniz esnasında size tahsis edilen kodu açıklama alanına yazmanız önemlidir. Açıklama belirtilmeden gerçekleştirilen transferler işlem ücreti düşülerek iade edilir.
  • Hesabınıza tanımlanan sabit yatırım kodunuz ile gerçekleştirdiğiniz tüm transferleriniz otomatik olarak Paribu bakiyenize yansıtılır. Ayrıca bir bildirimde bulunmanıza gerek yoktur.

Kolay Alış-Satış

TL yatırma işlemini tamamladıktan sonra “Market” üzerinden veya “Kolay Alış-Satış” üzerinden hızlıca Bitcoin (BTC) alabilirsiniz. Biz anlatımımızı “Kolay Alış-Satış” üzerinden yapacağız.

Paribu Bitcoin Satın Alma

Yukarıdaki ekrandaki alanları yatırdığınız paranın miktarına göre veya almak istediğiniz BTC miktarına göre ayarlayın. Satın alım işlemini tamamladıktan sonra Bitfinex’e geçiş yapacağız. Bu noktada İlk olarak sitelerinden devam ederek Bitfinex hesabı oluşturun ya da var olan hesabınıza giriş yapın.

Bitfinex Üye Olma

Hesap oluşturduktan sonra ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Wallet” menüsüne tıklayın ve “Deposit” seçeneğine tıklayın.

Bitfinex Para Yatırma

Buradan “CRYPTOCURRENCIES” başlığı altında filtreleme kısmına “BTC” yazın ve seçeneklerden Bitcoin’e ve “Exchange Wallet” altındaki “Click to generate address” düğmesine tıklayın.

Bitfinex Adres

Bu adımda size özel Bitcoin adresi üretilecek. Adresin yanındaki “Kopyala” seçeneğine tıklayın.

Şimdi yeniden Paribu’ya dönün ve menüden “Çekim İşlemleri”ne tıklayın.

Sekmelerden BTC’ye tıklayıp, çekmek istediğiniz BTC miktarını girin ve Bitfinex’ten kopyaladığınız cüzdan adresini “Cüzdan Adresi” kısmına yapıştırın. Çekim talimatı verdikten kısa bir süre sonra transferiniz başlatılacak ancak alıcı adrese ulaşması Bitcoin ağındaki yoğunluğa bağlı olarak değişmektedir.

Çekim talebiniz gerçekleştikten sonra artık Paribu ile işimiz bitiyor. Şimdi Bitfinex’e geri dönerek üst menüden “Trading”e gidin ve sol tarafta bulunan seçeneklerden “MKR”yi aratarak filtrelenen seçeneklerden “MKR’nin yanında yer alan “BTC” seçeneğine tıklayın.

MKR Alma

Kullanılabilir BTC bakiyenize göre, o anki alış fiyatına göre “PRICE BTC” kısmına BTC bazında fiyatı girip “Exchange Buy” düğmesine tıklayın.

MKR Alma - 2

Bu işlem sonrasında artık kripto cüzdanınızda Maker (MKR) var demektir. Dilediğiniz kadar bu parayı saklayabilir, istediğiniz an bozdurabilirsiniz.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x