Yükleniyor...

McDonald’s’ın, Kış Olimpiyatları Öncesinde Çin’in CBDC’sini Kabul Etmesi Konusunda Baskı Gördüğü İddia Edildi

Çin'in ABD şirketlerine ülkenin dijital para birimini kabul etmeleri konusunda baskı yaptığı bildirildi.

cin cbdc

Çin’in ABD şirketlerine ülkenin dijital para birimini kabul etmeleri konusunda baskı yaptığı bildirildi.

Financial Times’ın haberine göre, Çin, McDonald’s’a merkez bankası dijital para birimini (CBDC) kabul etmesi için baskı yapıyor. Fast food devi, Şanghay’da dijital renminbi’yi test etmeye başladı bile. Bununla birlikte, Çin hükümeti, McDonald’s’ın, Şubat başında başlayacak olan Pekin’deki Kış Olimpiyatları öncesinde ülke genelindeki tüm konumlarında CBDC ile ödeme yapmayı mümkün kılmasını istiyor.

Habere göre, Nike ve Visa gibi diğer bazı büyük ABD şirketleri de benzer baskıyla karşı karşıya. Bu markaların dahil edilmesi, Çin’in gizlilik endişeleri nedeniyle çok sayıda eleştiriyle karşı karşıya kalan tartışmalı dijital para biriminin benimsenmesini desteklemesine yardımcı olacak.

Bitcoin’den farklı olarak, dijital yuan tamamen hükümet tarafından kontrol ediliyor. Yani hükümet istediği zaman işlemleri bloke edebilir ve hatta onları ortadan dahi kaldırabilir. İnsan Hakları Vakfı’nın baş strateji sorumlusu Alex Gladstein, dijital yuanın gözetimi artırmak için bir araç olarak kullanılacağına inanıyor:

“Nakit paranın sonu ve finansal işlemlerin anlık analizi, gözetimi, devlet kontrolünü ve nihayetinde, asla mümkün olmayan bir ölçekte toplum mühendisliğini mümkün kılıyor.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x