Yükleniyor...

Mempool Nedir?

Mempool, henüz onaylanmamış ve blokzincir node'larında bekleyen işlemlerin karşılandığı yerdir.

mempool

Mempool, henüz onaylanmamış ve blokzincir node’larında bekleyen işlemlerin karşılandığı yerdir. Yani emirleriniz işleme geçmeden önce mempool’daki bekleme sırasına otomatik olarak katılır.

Mempool Ne İşe Yarar?

Mempool’lar, bir blokzincir düğümünün nasıl çalıştığının ayrılmaz bir parçasıdır. Yani bir blokzincir işleminin onaylanması, onu ağ üzerindeki yeni bir bloğa dahil etmeyi içerir. Ancak, bir ağdaki tüm katılımcılar yeni bloklar oluşturamaz. Örneğin, Bitcoin gibi iş kanıtı blokzincirlerinde yalnızca kripto madencileri blok oluşturabilir. Ardından , Ethereum gibi hisse ispatı blokzincirlerinde yalnızca doğrulayıcılar blok oluşturabilir.

Bu nedenle, bir işlemi imzaladığınızda, onu bir bloğa eklemek ve ağ üzerinde yayınlamak için bir madenciye veya doğrulayıcıya güvenmeniz gerekir. Ancak, işlemi onaylamanız ile şebekede yayınlanması arasında biraz zaman olabilir. Bu sırada işlemin bekleyeceği bir yere ihtiyacı vardır ve bunu mempool denilen bir yerde yapar.

Mempool Nasıl Çalışır?

Her zincir için yalnızca bir mempool olmadığına dikkat etmek önemlidir. Aslında, her zincirdeki her düğümde bir mempool vardır ve her biri farklı zamanlarda farklı işlemler alır. Peki, bu sistem tam olarak nasıl çalışır?

Bir mempool’daki işlemlerin iki olası durumu vardır, kuyruğa alınmış veya beklemede. Kuyruğa alınmış işlemler, düğümler bunları doğruladığında bekleyen işlemler haline gelir. Ardından madenciler bir bloğa yalnızca bekleyen işlemleri ekleyebilir.

Bir arkadaşınıza 1 ETH göndermeye karar verdiğinizi düşünün. Arkadaşınızın cüzdan adresini girin, gaz ücretini ayarlayın ve “Gönder”e tıklayın.

Bu noktada işleminiz mempool’unuza “queued” işlem olarak girer. Oradan, düğüm sistemi boyunca yayınlanır. Ancak henüz blokzincirine katılmamış olur.

Bunun yerine, her node, kuyruğa alınan işlemin geçerli olduğundan emin olmak için kontroller yapar. Düğümler bir sorun bulamazsa, işlem “kuyrukta” durumundan “beklemede” durumuna geçer. Bir noktada, bir madenci veya doğrulayıcı, bekleyen işlemi kendi düğümünün mempool’undan alacak ve yeni bir bloğa ekleyecektir. Ardından, işleminiz onaylanır ve arkadaşınız o 1ETH’yi alır. Ardından, düğümlerin geri kalanı, işlemi mempool’larından kaldırmak için birbirleriyle iletişim kurar.

mempool

İşlemimi Mempool’dan Nasıl Çıkarabilirim?

İşleminizi mempool’dan çıkarmak zor olabilir. Bunun için birkaç seçeneğiniz bulunur ve kesinlikle herkese uyan tek bir operasyon değildir. Seçmeye karar verdiğiniz şey, işleminizin en başta mempool’da nasıl takılıp kaldığına bağlı olacaktır.

Aralarından seçim yapabileceğiniz üç ana seçenek vardır, ancak kesin yöntemlerinin blokzincirinden blokzincirine değişeceğini unutmamak önemlidir.

İşlemi İptal Et

Blokzincirlerindeki işlemlerinizi iptal edebilirsiniz. Ancak, bunu yapmak başka bir işlem ücretine mal olacaktır. Bu doğrudan Ledger Live aracılığıyla mümkün değildir. Dolayısıyla, Ledger’ınızla bir Ethereum işlemini iptal etmek istiyorsanız, Ledger’ınızı Metamask gibi üçüncü taraf bir cüzdana nasıl bağlayacağınızla ilgili Akademi kılavuzunu okuduğunuzdan emin olmalısınız. Bu yöntemi kullanmak, cüzdanınızın arayüzünde “iptal” düğmesine basmak kadar basittir.

Daha gelişmiş bir yöntem kullanarak da Ethereum işlemlerini iptal edebilirsiniz. Bu, aynı no ile bir işlem göndermeyi içerir.

İşlemi Hızlandır

Ledger’ınızı sırasıyla Metamask ve Electrum gibi üçüncü taraf cüzdanlara bağlayarak hem Ethereum hem de Bitcoin’deki işlemleri hızlandırabilirsiniz. Ancak, bunu yapmak kripto para biriminizden daha fazlasına mal olacaktır.

Biraz Daha Bekle

Son seçeneğiniz biraz daha beklemektir. Benzin ücretiniz çok düşük değilse ve ağ sadece tıkanmışsa, işleminiz eninde sonunda gerçekleşmelidir. En kötü senaryoda, birkaç gün beklemeniz gerekebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner