Yükleniyor...

Nakamoto Coefficient (Nakamoto Katsayısı) Nedir?

Nakamoto Coefficient veya diğer ismiyle Nakamoto katsayısı, ademi merkeziyetçiliği ölçer ve blokzinciri ağını bozmak için gereken minimum node sayısını temsil eder.

Nakamoto Coefficient

Nakamoto Coefficient veya diğer ismiyle Nakamoto katsayısı, ademi merkeziyetçiliği ölçer ve blokzinciri ağını bozmak için gereken minimum node sayısını temsil eder. Yüksek bir Nakamoto katsayısı, bir blokzincirinin daha merkezi olmadığı anlamına gelir.

Nakamoto Katsayısı Nedir?

Nakamoto katsayısı ilk olarak 2017’de eski Coinbase CTO’su Balaji Srinivasan tarafından resmi olarak tanımlanmıştır. Bu ölçüm, Bitcoin’in kurucusu olduğu varsayılan Satoshi Nakamoto’nun adını almıştır. Bununla birlikte, Nakamoto katsayısı yalnızca Bitcoin’e özgü bir ölçüm değildir. Bunun yerine, çeşitli blokzincirlerini analiz etmek için bir Nakamoto katsayısı kullanılabilir.

Srinivasan’ın ilk planı, herhangi bir sistemin tam olarak ne kadar merkezi olmayan olduğunu belirlemenin niceliksel bir yolunu bulmaktı. Bunu hesaplamak için Gini katsayısı ile Lorenz eğrisini birleştiren bir yöntem önerdi. Bu ölçümler genellikle ekonomik bir nüfus içindeki eşitsizliğe ve düzensizliğe bakmak için kullanılıyordu ancak Srinivasan’ın bunları blokzincir ademi merkeziyetçilik kavramlarına uygulamak gibi devrim niteliğinde bir fikri vardı. Nakamoto katsayısı, bu eşitsizlik ölçümlerinin blokzincir alt sistem analizi ile birleştirilmesiyle oluşturuldu.

Nakamoto puanı, bir blokzincirinin kaç tane alt sisteme sahip olduğunu ve her bir alt sistemin kontrolünü ele geçirmeden önce kaç tane varlıktan taviz vermeniz gerektiğini dikkate alır. Basitçe söylemek gerekirse, bir Nakamoto Coefficient, herhangi bir blokzincirini bozmak için gereken minimum çabayı tanımlar. Yüksek bir katsayı, daha merkezi olmayan bir yapı olduğu için bir blokzinciri bozmanın daha zor olduğu anlamına gelir. Bu arada, düşük bir katsayı, bir sistemin büyük ölçüde merkezi olduğu ve kesinti riskinin yüksek olduğu anlamına gelir.

Nakamoto Coefficient

Nakamoto Katsayısı Hesaplama

Bir Nakamoto katsayısını hesaplamak, basit sayıları basit bir formüle bağlamaktan biraz daha karmaşıktır. Bir Nakamoto ölçümünün resmi tanımı, belirli bir alt sistemdeki, alt sistemin kontrolünü ele geçirmek için orantılı kontrol miktarlarını toplayabilen varlıkların minimum sayısıdır. Bu katsayıyı hesaplarken kullanmanız gerekebilecek birkaç farklı teknik vardır. Analiz etmek istediğiniz duruma göre Nakamoto katsayı formüllerinizi seçmelisiniz.

Her şeyden önce, devralma için minimum eşiği belirlemeniz gerekir. Bu noktada standart oran yüzde 51’dir. Ancak gerçek şu ki, tüm blokzincirleri basit bir çoğunluğun kontrolü ele geçirdiği bir sistem üzerinde çalışmaz. Bazı sistemler, sistemin değiştirilmesi konusunda ağın yüzde 60 veya yüzde 75’inin aynı fikirde olmasını gerektirebilir. Bir puan aksini söylemedikçe, Nakamoto katsayısı formülünün minimum eşiği olarak yüzde 51’i kullandığını varsayabilirsiniz.

Daha sonra, her tür blokzinciri alt sisteminin tehlikeye atılabileceği yolları düşünmelisiniz. Srinivasin, herhangi bir blokzincirinin altı ayrı alt sisteme bölünebileceğini önermektedir: Madencilik, müşteriler, geliştiriciler, borsalar, düğümler ve sahipler. Bu alt sistemlerin her biri, göz önünde bulundurmanız gereken kendi istatistiksel veri setine sahiptir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner