Yükleniyor...

Merkezi Olmayan Arama Motoru (DSE) Nedir?

Google, Bing, Yahoo ve Ask gibi popüler merkezi arama motorlarının aksine, merkezi olmayan arama motorlarının merkezi kontrolü yoktur ve ağlar arasında dağıtılır.

dse

Google, Bing, Yahoo ve Ask gibi popüler merkezi arama motorlarının aksine, merkezi olmayan arama motorlarının merkezi kontrolü yoktur ve ağlar arasında dağıtılır.

Merkezi olmayan bir arama motoruyla, hiçbir arama motoru şirketi verilerinizin sahibi değildir ve hatta arama bilgilerinize bile erişemez. Tüm bu veriler şifrelenir ve bir blok zincirinde saklanır. Google veya Microsoft gibi bir arama motoru şirketinin verilerinize sahip olması yerine, verilerin sahibi sizsiniz ve özel bir anahtarla kendi verilerinize denetim erişiminiz var.

Merkezi Olmayan Arama Motoru (DSE) Nedir?

Ana akım, standart arama motorlarının tek bir kontrol noktası vardır ve arama motoru şirketleri tarafından çalıştırılır. Başka bir deyişle, merkezileştirilirler. Merkezi olmayan bir arama motoru, bir arama motorunun aynı temel işlevini yerine getiren, ancak tek bir kontrol noktası olmayan bir arama motorudur. Kontrol geniş bir ağ üzerinden dağıtılır, bu nedenle adı “merkezi olmayan” arama motorudur.

Blockchain dışı merkezi olmayan arama motorları on yıldan fazla bir süredir varlığını sürdürüyor, ancak ölçeklenebilirlik sorunları nedeniyle bir etki yaratamadı. Bu nedenle, çoğu şu anda uykudayken, gelecek vaat eden bir geleceğe sahip değiller. Bu makale, büyüme ve ölçeklenebilirlik açısından daha büyük potansiyel gösterdikleri için blok zinciri tabanlı merkezi olmayan arama motorlarına odaklanmaktadır.

Merkezi Olmayan Arama Motorları (DSE) Nasıl Çalışır?

Bir kişi bir anahtar kelime aradığında, arama motoru onu dağıtılmış defterinde arar ve sonuçları listeler. Aramayla ilgili ayrıntılar şifrelenir ve dağıtılmış defterde saklanır. Dağıtılmış defter, ağdaki her düğümün (bilgisayar), dağıtılmış defterin aranması ve güncellenmesi için potansiyel bir kaynak olarak hareket ettiği, eşler arası bir ağın kolektif çabasından derlenir.

Merkezi Olmayan Arama Motorları’nın (DSE) Temel Faydaları

 • Gizlilik: Arama profiliniz, hedeflenen reklamlar veya gizlice dinleme amacıyla gizlice kaydedilmez.
 • Şeffaflık: Arama defteri herkese açık olduğundan ve herkes tarafından erişilebilir olduğundan, gizlilik yoktur, yalnızca aramayı yapan kişinin kimliği gizlenir.
 • Topluluk odaklı: Büyük ölçüde çıkarları olan şirketler tarafından yönlendirilen merkezi arama motorlarının aksine, dağıtılmış arama motorları, topluluğun çıkarları esas alınarak çalıştırılır.
 • Paylaşılan kaynaklar: Halka açık defter dağıtılır ve ağ üzerinde bir kopyasına sahip olan herkese aittir.
  Merkezi olmayan arama motorları, ücretli reklamlara, şirket politikasına veya devlet politikasına dayalı olarak arama sonuçlarını bozmaz.

Merkezi Olmayan Arama Motorları’nın (DSE) Dezavantajları

 • Aşamalı kuralların eksikliği: Sistemin doğasında bulunan birkaç kural dışında, değişen koşullara uyarlanabilen neredeyse hiç kural yoktur.
 • Esnek kontrol eksikliği: İlerici kuralların eksikliği olduğundan, tek kontrol doğal olandır ve yeni kontrol önlemlerinin evrensel fikir birliğine ihtiyacı vardır.
 • İnternet pazarlaması için elverişsizdir: Ademi merkeziyetçilik bireysel kullanıcılar için harika olsa da, hedefli pazarlama yapabilmek için arama motorları tarafından toplanan verilerden yararlanmak isteyen pazarlamacılar için olumsuzdur. Teknoloji olgunlaştıkça bunu ele almak için yer var.
 • Parasal teşvik eksikliği: Çoğu merkezi olmayan arama motoru, katkıda bulunanlar için parasal teşviklerden yoksundur. Bu, geliştiriciler ve içerik sağlayıcılar için parasal teşvikler nedeniyle katlanarak büyüyen Google gibi merkezi arama motorlarından farklıdır. Ancak Presearch, bu zorluğun üstesinden gelmek için tasarlanmış bir motordur. Bitclave ayrıca, kullanıcıların CAT (Tüketici Aktivite Simgesi) kullanarak etkinlikleri için tazmin edileceği bir sistem geliştiriyor.

En Popüler Merkezi Olmayan Arama Motorları

Merkezi olmayan arama motorları hala nispeten yenidir ve birçoğu erken gelişim aşamasındadır. Bununla birlikte, aşağıdaki merkezi olmayan arama motorları bir miktar büyüme ve istikrar göstermiştir.

 • Desearch, piyasadaki herhangi bir kripto para birimiyle ilgili bilgileri aramayı kolaylaştırır. Beş popüler kripto para birimi ve platformu için hızlı bir arama menüsü sunar (Bitcoin, XRP, Ethereum, Bittrex ve Bitclave). Kendisini bir kripto arama motoru olarak faturalandırmasına rağmen, genel arama sorgularını da gerçekleştirir.
 • Presearch, kullanıcıları (erken benimseyenler), geliştiricileri ve bu motorun büyümesine katkıda bulunan diğer oyuncuları ödüllendirmek için kendi kripto tokenlerini kullanan, henüz deneme aşamasında olan yeni bir merkezi olmayan arama motorudur. Pazarlamacılara, hedeflenen reklamları satın almak için belirteç sistemini kullanma fırsatı sunar.
 • Nebulas, kripto topluluğu tarafından sevgiyle blok zincirinin Google’ı olarak anılır. Bunun nedeni, sunulan hizmetler açısından en çeşitli olmasıdır. Diğerleri arasında arama yapanların, yayıncıların, reklamcıların ve içerik pazarlamacılarının ihtiyaçlarına uygundur. Kendi kripto parası NAS‘a sahiptir ve kripto para birimi ve blok zinciri dünyasında Google’a en iyi alternatif olmayı hedeflemektedir.

Merkezi Olmayan Arama Motorları Google, Bing ve Yahoo Gibi Devleri Yenebilir Mi?

Bu dev merkezi arama motorlarının hiçbiri, halihazırda kurulmuş bir milyar dolarlık dev olan Microsoft’tan büyük bir desteğe sahip olan Bing dışında, ‘büyük’ ​​olarak başlamadı.

Blockchain teknolojisi son derece ölçeklenebilir. Topluluk yaklaşımı, iyi bir şekilde kullanılırsa, geleneksel pazarı hızla yutabilecek patlayıcı bir üstel büyümeye yol açabilir. Kısacası, merkezi olmayan arama motorlarının merkezi şirket devlerini devirmesi için her türlü potansiyel var. Her şey onların muazzam potansiyellerini nasıl açığa çıkaracaklarına bağlı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner