Yükleniyor...

1inch Network (1INCH) Nedir?

1inch Network, merkeziyetsiz borsaları tarayarak aralarından en iyisini bulmanızı sağlayan bir uygulamadır.

1inch coin nasil alinir 1200x900 1

1inch Network, merkeziyetsiz borsaları tarayarak aralarından en iyisini bulmanızı sağlayan bir uygulamadır. Bu yazımızda sizlere 1inch (1INCH) hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını detaylı bir şekilde vereceğiz.

1inch Network Nedir?

Merkeziyetsiz borsa (DEX) toplayıcısı olan 1inch Network, merkezsiz borsaları tarayıp en iyi fiyatı bulmanızı sağlayan uygulamadır. 2020 kasım ayında v2 güncellemesini çalıştıran 1inch, merkezsiz finans (DeFi) uygulamaları ile beraber 21 farklı merkezsiz borsadan fiyat bilgilerini alarak kullanıcılara sunar.

İlk olarak ETH New York Hackathon’unda Sergej Kunz ve Anton Bukov tarafından bulunan fikir, sonrasında yatırımcılarla beraber görüşmeleri sonucunda Binance Labs, Galaxy Digital ve Pantera Capital tarafından 15 milyon dolar yatırım aldılar.

1inch Network Özellikleri

 • 1inch, likidite sunabileceğiniz protokollerdeki oranları birden fazla borsa ile karşılaştırır.
 • Uygulama, kullanıcıların fonlarını tutmaz. Aksine fonlar kullanıcıların cüzdanlarında tutulur. 
 • Kullanıcılar kendi coin’lerine sahiptir. Alım satım işlemleri ise kullanıcıların kendi insiyatifine göredir. 
 • Kimlik doğrulama ve hesap oluşturmanız gerekmez. Aksine cüzdanınızı bağlayıp işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • Hackerlar tarafından saldırıya uğrama olasılığı düşüktür çünkü uygulamada rezerv tutulmaz.

1inch Nasıl Çalışır?

Diyelim ki Wrapped Bitcoin’i (WBTC) Ethereum (ETH) tabanlı merkeziyetsiz borsalardan birinde almak istiyorsunuz. Farklı borsalara baktığınız zaman ücretlerle beraber fiyatta değişiklik olduğunu görebilirsiniz.

Bu uygulamanın algoritması, ilgilendiğiniz kripto paranın en ucuz nerede olduğunu sizlere likidite havuzları ve protokolleri üzerinden karşılaştırmalı olarak verir.

İşlemin gerçekleşmesi için en uygun yol, Ethereum’larınızın birkaç farklı protokol arasından değiş tokuş yapılması (swap) işlemi ile WBTC’lerin elinize ulaşmasıdır. Bu sayede WBTC’leri en uygun fiyata alabilirsiniz.

2020’nin sonunda çıkarılan V2 platformu sayesinde işlemler daha hızlı ve daha ucuz hale geldi. Böylece daha karmaşık işlemleri ekleyip fiyatların düşük olmasını sağladı. Özellikle yeniden yönlendirilen paranın karşılık olarak kullanılması sayesinde borç alıp verilen (lending) platformları Aave (AAVE) ve Compound (COMP) üzerinden işlem yapmanıza olanak tanır.

1inch Borsa Ücretleri

1inch, fonlarınızı çektiğiniz zaman sizden ücret istemez. Borsada fonlar tutulmadığı için ödemelerden komisyon alınmaz. Ayrıca uygulama, satın alma işlemlerinde sadece gaz ücretine olanak verir. İşlemler de Ethereum ağında çalıştığı için gaz ücretleri işlemlere eklenir. Ama CHI Gas Token’ları ile ödeme yaparsanız, gaz ücretlerinden yüzde 42 tasarruf edersiniz.

1inch Borsasına Nasıl Cüzdan Bağlanır?

1-Üst sağ kısımdaki “connect wallet” seçeneğine tıklayın.

2-Tıkladıktan sonra desteklenen cüzdanları göreceksiniz.

3-Listede olan cüzdanlardan birini seçin.

4-Cüzdanınıza bağlanın.

5-Uygun cüzdanı seçerseniz, 1inch, cüzdanınızı bağlamak isteyip istemediğinizi sorar.

6-Bağlanmak için “authorize” veya “connect” seçeneğine bağlanın.

1inch network

1inch Borsasında Swap İşlemleri Nasıl Gerçekleşir?

1-İşleme başlamak için, “SWAP NOW” seçeneğine tıklayın.

2-İşlemi doğrulamak için size soru sorulacak.

3-İşlem detaylarını kontrol edin ve “VERIFY” seçeneğine tıklayın.

4-Cüzdanda işlemi onayladıktan sonra işleminiz blockchain ağında gerçekleşmiş olacak.

1inch Borsasının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Avantajlar

-Basic kullanıcı ara yüzü

-Gaz ücretleri dışında işlemlerin tamamen ücretsiz olması

-Farklı kripto para cüzdanlarını desteklemesi

-Limitli emirler, likidite ve lending havuzlarına erişim

Dezavantajları

-Kripto para dışında fon yatırmaya izin vermez

-İlk kullananlar için zor olabilir

1INCH Token Nedir?

2020 Noelinde 1inch kendi kripto parasını piyasaya sürdü. Yönetişim token’ı olarak kullanılan 1INCH, protokolün çalışması konusunda oy vermenize olanak tanır. Bu işlem ise anlık yönetişim (governance) olarak bilinir.

Bu coin’i kazanmanın en iyi yolu olarak bilinen likidite sağlamada ilk olarak kripto paraların stake ettirilmesi gerekir. Sonrasında pasif gelir elde edebilirsiniz. İsterseniz de 1INCH token’larını borsalarda alıp satabilirsiniz.

BNB Chain’e (BSC) Geçiş

25 Şubat’ta BNB Chain’e geçen 1inch, BSC kullanıcılarının BEP standardı üzerinden işlem gerçekleştirmelerine olanak tanıdı.

BSC ve Ethereum (ETH) arasında köprü işlevi gören token ilk olarak köprüde kilitlenecek. Ardından kullanıcılar PancakeSwap (CAKE) ve diğer merkezsiz borsalar ve lending protokolleri üzerinden erişim sağlayabilirler.

Chi GasToken Nedir?

CHI GasToken, 1inch Borsasında Ethereum gaz ücretlerini düşürmek için kullanılır. Özellikle merkezsiz finans (DeFi) uygulamalarının popülerliği gaz ücretlerinin yükselmesine sebep olmuştu.

CHI GasToken ise 1inch Borsasındaki işlemlerin ödenmesini sağlayan ERC-20 token’ıdır. Token sayesinde gaz ücretlerinden %42 tasarruf sağlayabilirsiniz. CHI GasToken’ın fiyatı Ethereum Gaz ücretlerine bağlandığı için fiyatı yüksek olabilir.

Infinity Unlock Nedir?

Infinity Unlock, sizlerin token’larınızı istediğiniz miktarda ekleyip çekmenize olanak sağlayan özelliktir. Yani platform size istediğiniz miktarda ekleyip çekmenize olanak sağlar. Özellik birçok kişiye işlem ücretlerini düşürmesine olanak sağlasa da, bir saldırgan tarafından kötü amaçlı kullanılabilir.

1inch Likidite Havuzları

Uygulamanın likidite havuzları Mooniswap portalı olarak bilinse de, Mooniswap portalı değerini kaybetti ve ismi 1inch Liquidity Protocol olarak değişti.

Likidite Havuzlarını DAP kısmına tıklayarak borsada bulabilirsiniz. Ardından Pools kısmına gitmeniz gerekir. Eğer Mooniswap’ta likiditeniz varsa kaldırıp 1inch’e aktarabilirsiniz.

Ayrıca 1inch havuzlarında yıllık faizi görebilirsiniz.

Havuzlara Likidite Nasıl Sağlanır?

1inch protokolünde havuzlara fon sağlamak için ilk olarak havuzlara gidin ve üstüne tıklayın. Ardından “Provide Liquidity” butonuna tıklayın.

Likidite sağlarken, yatıracağınız token’larla değerlerini karşılayacak miktarda başka bir token bulmanız gerekir. 1inch ise bu işlemi eklemek istediğiniz kripto parayı seçip otomatik olarak ayarlar. Protokolde isterseniz “Unlock” veya “Infinity Unlock” özelliklerini kullanabilirsiniz. Unlock ettikten sonra istediğiniz zaman token ekleyebilirsiniz.

1INCH Nereden Satın Alınır?

1INCH satın almak için öncelikle bu kripto para biriminin listelendiği borsaları bilmek gerekir. Ardından bu borsalardan birinde hesap oluşturmalı ve hesaba giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra satın alım işlemi için hesap cüzdanına yeteri kadar bakiye yüklemeniz gerekir. Bunun için de kredi/banka kartı veya banka havalesi yöntemini kullanabilirsiniz. Bakiye yükledikten sonra istenilen miktarda coin’i satın alabilir, sıcak veya soğuk cüzdanda muhafaza edebilirsiniz.

Bu coin’in satın alınabileceği kripto para borsalarından bazıları şunlardır:

 • Binance
 • KuCoin
 • Coinbase Exchange
 • Kraken
 • Bithumb
 • Bitfinex
 • Uniswap v2
 • Bittrex
 • Gate.io
 • Huobi
 • Bitget
 • CoinEx
 • Phemex
 • LBank
 • Paribu
 • BitMart
 • Bitrue
 • Nominex

1INCH Hakkında Sık Sorulan Sorular

1INCH güvenli mi?

1INCH kripto paralar ile alakalı tutma hizmeti sağlamadığı için saldırıya uğrama olasılığı düşüktür. Ayrıca, 1INCH kurulumundan beri saldırıya uğramadı?

Staking işlemleri nasıl gerçekleştirilir?

Yönetişim özelliğine sahip olan token’da staking işlemleri gerçekleştirmek mümkündür. Token’lar merkezsiz otonom organizasyonları (DAO) üzerinden web sitesine bağlanarak gerçekleştirilebilir.

1INCH token’larını stake ettirenler ise swap işlemleri ve etki ücretlerinin bir kısmını alırlar. Ayrıca, protokolün çalışması konusunda karar verici konuma sahip olursunuz.

Staking işlemini gerçekleştirmek için ilk olarak 1INCH token’larını satın almanız gerekir. Sonrasında 1INCH borsasına gidip DAO sekmesine tıklayın. DAO sekmesi açıldıktan sonra Governance kısmına gidin. Sonrasında token’ı bulun ve Stake Token kısmına tıkladıktan sonra miktarı seçip cüzdanınızı bağlayın.

Cüzdanınızı bağladıktan sonra stake ettireceğiniz miktarı seçin ve kilitlemeyi bırakın. Eğer sık sık “Unlock” sekmesine tıklarsanız “Infinity Unlock” kısmını kullanabilirsiniz. Infinity Unlock özelliği sizi gaz maliyetlerinden kurtarır ama güvenlik riski olarak da karşınıza çıkabilir.

Ayrıca, daha fazla stake ettirmek isterseniz “Unlock” sekmesine tıklayın ve daha fazla token’ı ekleyin.

1inch, müşteri desteği sunuyor mu?

1inch, kullanıcılarına müşteri desteği sunar.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner