Yükleniyor...

Messari: “Bitcoin Fiyatı 50 Bin Dolara Çıkabilir”

Veri toplama şirketi Messari, son paylaşımında Bitcoin’i (BTC) trilyon dolarlık bir pazar haline getirebilecek nedenlerden bahsetti.

messari bitcoin btc 50 bin dolar

Veri toplama şirketi Messari, son paylaşımında Bitcoin’i (BTC) trilyon dolarlık bir pazar haline getirebilecek nedenlerden bahsetti. Araştırmaya göre kurumsal yatırımcılar portföylerinin yüzde 1’ini tahsis ederse Bitcoin fiyatının 50 bin dolara ulaşma olasılığı vardır.

Daha önce de bildirdiğimiz gibi, dünyaca ünlü yatırımcı Paul Tudor Jones bundan birkaç hafta evvel kripto paralara yatırım yapmaya başladığını açıklamıştı. Jones, ne kadar BTC aldığını açıklamasa bile servetinin yüzde 1’ini lider kripto para birimine aktardığını açıklamıştı. Bunun üzerine Messari’den araştırmacı Ryan Watkins, bir dizi araştırma yaptı.

Watkins, şu ifadeleri kullandı:

“Varsayımlarınıza bağlı olarak, Bitcoin’e yüzde 1’lik toplam kurumsal tahsis Bitcoin’in piyasa sınırını kolayca 1 trilyon doların üzerine çıkarabilir. Bu yüzden meraklılar kurumsal girişler konusunda çok heyecanlanıyorlar. Herkes yatırım yaptığında yüzde 1 oranı aslında çok önemli ve fazla oluyor.”

Watkins, kurumların genellikle müşterileri adına yatırım yaptığını kaydetti. Bu nedenle, iyi kâr getiren ancak daha düşük riskli varlıklara yatırım yapmak için güvene dayalı bir görevin söz konusu olduğunu dile getirdi.Öte yandan, Bitcoin, belirsizlik gibi sorunlarla çevrelenmeye devam ediyor. Watkins, “Yatırımcılar riskleri üstlenemiyorlar” ifadelerini kullanıyor.

Bitcoin Hızla Artmaya Devam Edecek

Genel olarak günümüzde kripto para dünyasındaki kurumsal yatırımcıların sayısının artması olumlu bir durum olarak kabul ediliyor. Watkins’in yaptığı araştırmalara göre yatırımcılar ellerindeki paranın sadece yüzde 1’ini dahi aktarsa, BTC 50 bin dolara çıkabilir. Bu da lider kripto para biriminin piyasa değerini trilyonluk hale getirir.

Watkins’in araştırmalarına göre kurumsal firmalardan yapılacak yüzde 1’lik yatırımlar şu rakamlara denk gelebilir:

  • Vakıf ve dernekler: 2 milyar dolar
  • Aile işletmeleri: 59 milyar dolar
  • Varlık fonları: 81.9 milyar dolar
  • Emeklilik fonları: 401.7 milyar dolar
  • Yatırım fonları: 480 milyar dolar