Yükleniyor...

MetisDAO (METIS) Coin Nedir?

MetisDAO, 2021'de kullanıma sunulan ve daha sağlam, değer yaratan DAO'lar oluşturmak amacıyla tasarlanmış, Ethereum için bir Katman-2 ölçeklendirme çözümüdür.

MetisDAO

MetisDAO, 2021’de kullanıma sunulan ve daha sağlam, değer yaratan DAO’lar oluşturmak amacıyla tasarlanmış, Ethereum için bir Katman-2 ölçeklendirme çözümüdür.

MetisDAO Nedir?

MetisDAO, Ethereum Katman 2 ölçeklendirme çözümlerinden biridir. 2021’de kullanıma sunulan proje, değer yaratan DAO’lar oluşturmayı amaçlar. Vizyonu, DAO’ları DAC’lere yani mevcut şirketler gibi çalışabilen ancak merkezi olmayan tam işlevli işletmelere dönüştürmektir. Sadece yönetişim ve oylama yerine, DAC’ler bordro, proje yönetimi, İK ve iletişim gibi işlevleri yerine getirebilecek.

Metis, zK toplamalarını kullanan diğer Katman 2 çözümleriyle karşılaştırıldığında Optimistic toplamalarını kullanmasıyla, hem daha fazla ölçeklenebilirlik hem de merkeziyetçilikten uzaklaşmayı hedefliyor.

metisdao

Metis, DAO kavramını bir adım öteye taşır. Kaynaklar nasıl daha iyi yönetilebilir, açık kaynaklı projeler yürütülebilir ve bir topluluk içindeki üyeler nasıl daha iyi teşvik edilebilir? Diye sorduğumuzda DAO’nun kullanıcıların yönetişime ve oylamaya katılmasını sağladığı yerde, bir DAC, bordro, proje yönetimi, iletişim, İK ve daha fazlasını tipik bir şirket gibi birleştirerek bunları ve ayrıca yönetimi sağlar. Bu şekilde, bir DAC, gemiyi yöneten bir CEO veya patron olmadan tam olarak işleyen bir işletmenin geliştirilmesini sağlar.

Metis’in vizyonu şu şekilde ifade edilebilir:

“Çalışanlar, müstakbel işverenlerle ‘satın almadan önce’ deneyebilecekler; çalışanların şirketin karar verme sürecinde çok daha fazla söz sahibi olması; kimliğe dayalı oylama mekanizmaları yönetişimde resmi bir rol oynayacaktır; ve bir şirkette tam zamanlı, tek eşli çalışma, kural değil, istisna haline gelebilir.”

METIS Coin Nedir?

METIS coin, MetisDAO’nun yerel kripto para birimidir. Projeler, yerel METIS kripto para birimini kullanarak DAC olarak kaydolabilir. DAC kayıt süreci, gerçek hayattaki bir şirkete benzer. Bir kişi bir DAC kaydettirmek istiyorsa, öncelikle bir kayıt prosedüründen geçmeli ve METIS coin’lerini stake etmelidir. Kayıt ücretleri yerel token METIS coin ile ödenir. Yeni bir DAC oluşturmak için en az 10 METIS tutarında bir stake değeri gereklidir.

Staking gerekliliğini karşıladıkları sürece, dünyadaki herhangi bir kuruluş bir DAC kaydedebilir ve topluluklarıyla etkileşim kurabilir. DAC yapısı, Metis ekosisteminin öne çıkan özelliklerinden biridir ve token’ın geçtiğimiz yıllarda popülerlik kazanmasının nedenlerinden biridir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner