Yükleniyor...

Uniswap’in Kurucusu Hayden Adams Kimdir?

Hayden Adams, popüler kripto para borsası Uniswap'in kurucusudur.

hayden adams

Hayden Adams, popüler kripto para borsası Uniswap’in kurucusudur. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’in verdiği bir burs vasıtasıyla borsa planını hayata geçirmiştir.

Hayden Adams Hayatı

Hayden Adams, Ethereum üzerine kurulmuş merkezi olmayan bir kripto para borsası olan Uniswap’ın kurucusudur. 21 Ekim 1992 yılında ABD’de dünyaya gelen Adams’ın genç yaşta teknolojiye ve finansa ilgi duyduğu bilinmektedir.

Uniswap’i kurmadan önce, 2016 yılında Stony Brook Üniversitesi’nden Mühendislik Bölümü’nden mezun oldu. Üniversitede geçirdiği süre boyunca bilgisayar bilimi ve finansın kesiştiği alana ilgi duymaya başladı ve bu noktada teknolojiyi kullanmanın yollarını keşfetmeye başladı.

Bilgisayar bilimi geçmişi, merkezi olmayan sistemler ve akıllı sözleşmeler gibi konularda araştırma yayınlamasına yardımcı oldu.

Adams, Blockstack, Siemens ve Consensys gibi çeşitli teknoloji şirketlerinde yazılım mühendisi olarak çalıştı.

Siemens’te, havacılık ve uzay ve otomobil endüstrisindeki müşteriler için tasarım keşifleri ve mühendislik simülasyonları yapıyordu, ancak neredeyse bir yıl çalıştıktan sonra görevinden alındı.

O karanlık zamanlarda, arkadaşı Karl Froersh bir ışık huzmesi olarak geldi ve onu Reddit’teki kriptoyla ilgili ilk projesi olan “Tahmin piyasalarını yürüttüğümüz gibi zincir üzerinde merkezi olmayan borsaları çalıştıralım” başlıklı projeyle tanıştırdı. Proje metnini Ethereum blokzincir ağının kurucusu ünlü Vitalik Buterin yazmıştı.

Floresch, Adams’ın Ethereum Vakfı tarafından sağlanan 65.000 dolarlık bir hibe için başvurmasını önerdi. Uniswap adlı projesi hibeyi kazandı.

hayden adams 1

Uniswap Kuruluşu

Adams, 2018’de adım atmaya ve kendi şirketini kurmaya karar verdi. İnsanların Bitcoin ve Ethereum gibi popüler kripto para birimleri de dahil olmak üzere çeşitli dijital varlıkları alıp satmasına izin verecek merkezi olmayan bir borsa oluşturmak için bir mühendis olarak becerilerini kullanma fırsatı gördü.

Ve böylece Uniswap doğdu. Merkezi olmayan borsa, akıllı sözleşmelerin kullanımı ve merkezi olmayan yapısı sayesinde kripto para topluluğu içinde hızla popülerlik kazandı.

Akıllı sözleşmeler, alıcı ve satıcı arasındaki anlaşmanın şartlarının doğrudan kod satırlarına yazıldığı kendi kendini yürüten sözleşmelerdir. Bu sözleşmeler, bir sözleşmenin müzakeresini veya ifasını kolaylaştırır, doğrular ve uygular.

Uniswap’te akıllı sözleşmelerin kullanılması, dijital varlıkları alıp satmanın daha verimli ve güvenli bir yolunu sağlar. Ayrıca merkezi bir otoriteye olan ihtiyacı ortadan kaldırarak Uniswap’i merkezi olmayan bir borsa haline getirir.

uniswap

Uniswap, kuruluşundan bu yana popülaritesini artırdı ve şu anda dünyanın en yaygın kullanılan merkezi olmayan borsalarından biri haline geldi. 2020’de Uniswap, tek bir ayda 2 milyar doların üzerinde işlem hacmi işlediğini bildirdi. Uniswap, 2018’deki lansmanından bu yana toplam işlem hacminde 1 trilyon doları ve artmaya devam eden 3,9 milyon dolarlık kullanıcıyı aştığı için 2022 yılı Adams için rekor kırıyordu.

Adams’ın Uniswap’in geleceği için büyük planları vardır. Platformu geliştirmeye ve daha kullanıcı dostu ve verimli hale getirmeye devam etmek istiyor. Ayrıca platformda alınıp satılabilen varlık türlerini genişletmeyi ve platforma kullanıcılar için daha da çekici hale getirecek yeni özellikler eklemeyi planlıyor.

Coindesk ile yaptığı bir röportajda Adams, Uniswap’in geleceğine ilişkin vizyonundan şu şekilde bahsetmiştir:

“Uniswap’in dijital varlıkları merkezi olmayan bir şekilde satın almak veya satmak isteyen herkes için başvurulacak platform haline geldiğini görüyorum. Platformu daha kullanıcı dostu ve verimli hale getirmek için sürekli olarak yeni özellikler ve iyileştirmeler üzerinde çalışıyoruz.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner