Yükleniyor...

MINA Neden Yükseliyor? Yükseliş Devam Edecek mi?

Kripto para piyasasına baktığımızda Bitcoin’in 23 bin dolar seviyelerinde yer aldığını ve lider altcoin Ethereum’un 1.

Kripto para piyasasına baktığımızda Bitcoin’in 23 bin dolar seviyelerinde yer aldığını ve lider altcoin Ethereum’un 1.600 doların üzerinde fiyatlandığını görüyoruz. Son 24 saatte en çok değer kazanan varlıklara baktığımızda ise ilk sırada Mina Protocol’ü görüyoruz. Son 24 saatte yaşadığı %32’nin üstünde artış ile ilgileri üzerine çekmeyi başaran Mina neden yükseliyor birlikte inceleyelim.

MINA %30’un Üzerinde Artış Yaşadı

Merkeziyetsiz uygulamaları daha verimli biçimde çalıştıran minimal bir blok zincir olan Mina Protocol’ün yerel varlığı MINA son 24 saatte %32, son bir hafta içerisinde ise %45 yükseliş kaydetti. Yılın başından bu yana pozitif bir büyüme gerçekleştiren MINA, yaşadığı son yükselişler ile birlikte bu yılın şimdiye kadarki en yüksek fiyat artışını yaşamış oldu.  

MINA Neden Yükseliyor?

MINA projesinin, blok zincir geliştirme firması Viable Systems ile gerçekleştirdiği ortak çalışma sonucunda artık tüm kullanıcılar bir tarayıcı üzerinde Mina web düğümü çalıştırabilecekler. Bu gelişme sonrasında konu ile ilgili açıklama yapan Mina Vakfı CEO’su ve Mina Protocol’ün Kurucu Ortağı Evan Shapiro:” Ademi merkeziyet her zaman Mina ekosisteminin temel değerlerinden biri olmuştur. Düğüm düzeyinde Mina ağına katılımı çok daha erişilebilir hale getirmek, ademi merkeziyetçiliği ve dolayısıyla tüm ekosistem güvenliğini artırıyor.” ifadelerini kullandı. 

Proje bununla birlikte, karmaşık sıfır bilgili akıllı sözleşme işlevselliği için herhangi bir blok zincirdeki geliştiricilerin Mina ile entegre olmasını sağlayacak zkRollups ve zkBridges’i getirmek için çalışıyor. Mina, blok zincirdeki problemlere çözüm sağlayan zk teknolojisi ile kullanım durumu açısından oldukça zengin bir proje. Bununla birlikte Mina topluluğu arasında, protokolün Etheruem ile köprü kurma yeteneğinin iyi ilerlediği ve bu yıl içerisinde oldukça yakın bir zamanda lansmanın gerçekleşebileceği yönünde olumlu beklentiler bulunuyor. Bu durum gerçekleştiği takdirde, Mina ağı hafifliği ve özerkliği sayesinde verimliliklerini ve gizliliğini artırarak, başka merkeziyetsiz uygulamaların ilgisini çekebilir. Bu nedenle birçok analiste göre ilerleyen günlerde zk rollup geliştirmeleri Mina ağına olan ilgiyi artırabilir. 

ZK Teknolojisi Nedir?

Zk veya zero knowledge Proof, sıfır bilgi ispatı anlamına gelir. Sıfır bilgi ispatı, iki taraf arasında şifre veya işlemle ilgili herhangi bir bilgi kullanılmadan veri paylaşımına olanak sağlayan dijital bir protokoldür. 

Peki sıfır bilgi ispatının avantajları neler? Sıfır bilgi ispatı teknolojisinin avantajlarının başında hassas verilerin kullanım ve şifre gereksinimlerini tamamen ortadan kaldırması geliyor. Bu avantaj sayesinde kullanıcılar, karşı tarafa herhangi bir veri göstermesine gerek kalmadan iki taraf arasında bilgi transferi gerçekleştirebiliyorlar. Bu teknolojinin dezavantajı olarak ise işlem sahibinin kendi kaynak şifresini unutması durumunda tüm verileri sonsuza dek kaybedebilecek olması gösterilebilir. 

Mina Protocol’de kendi resmi web sitesi üzerinden paylaştığı vizyonunu şöyle açıklıyor: “Mina, sıfır bilgi teknolojisi ile hepimizin hak ettiği güvenli, demokratik geleceğin altyapısını kuruyor.” 

MINA Fiyat Analizi 

MINA fiyatında yaşanan artışın Viable Systems ile gerçekleştirdiği ortaklık ve zk teknolojisi alanında yaptıkları çalışmalar ile bağlantılı olduğunu anlattık. Şimdi dilerseniz MINA fiyatında takip edilmesi gereken seviyeleri birlikte inceleyelim. 

Yaşadığı yükselişler ile birlikte 91 cent seviyesine kadar yükselen MINA, bu sıralarda 80 cent seviyesinin biraz üzerinde fiyatlanıyor. Varlık yükselişine devam ettiği takdirde karşılaşacağı ilk direnç seviyesi 87 cent bölgesinde yer alıyor. MINA eğer 87 cent bölgesinde yer alan direnci kırmayı başarabilir ve yukarı doğru yükselişine devam ederse bir sonraki direnç bölgesi 94 cent civarında yer alıyor. 94 cent direncinin kırılması MINA için 1 doların kapısını aralayabilir. Olası bir düşüş senaryosunda ise MINA’nın 80 cent’in altına düşmemesi gerekiyor. İlk destek seviyesi 80 cent bölgesinde yer alan MINA’nın diğer destek seviyesi ise 74 cent civarında. 80 cent ve 74 cent desteklerine tutunamamak 70 cent bölgesine doğru bir gerilemeyi tetikleyebilir. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner