Yükleniyor...

MPC Cüzdanları ve Multi-Sig Cüzdanları nedir?

MPC Cüzdanları ile Multi-Sig Cüzdanları, işletmelerin kripto para birimleri ve diğer dijital varlıklar üzerinde ortak kontrol sağlar.

MPC Cüzdanları

MPC Cüzdanları ile Multi-Sig Cüzdanları, işletmelerin kripto para birimleri ve diğer dijital varlıklar üzerinde ortak kontrol sağlar. Bununla birlikte, çoklu imza cüzdanları, tek bir işlemi imzalamak için birden çok özel anahtar gerektirirken, MPC cüzdanları, tek bir kriptografik anahtarı birden çok paylaşıma böler ve bir işlemi yetkilendirmek için belirli sayıda paylaşım gerektirir.

Tek imzalı cüzdanlar nedir?

Tek imzalı cüzdanlar, en basit anahtar yönetim sistemine sahip olanlardır. Bu cüzdanda, tek bir özel anahtar, blokzinciri üzerindeki işlemleri yürütür. Özel anahtara erişimi olan herhangi bir varlık, saklanan kripto para birimleri üzerinde tam kontrole sahip olacaktır.

Tek imzalı cüzdanlardaki özel anahtar, “tek hata noktası” olarak kabul edilebilir. Özel anahtarın güvenliği ihlal edilirse, bu cüzdanda saklanan tüm fonlar çalınabilir.

Bu nedenle, tek imzalı bir cüzdan, esas olarak bireyler tarafından aktif yatırım ve diğer DeFi ürünleri için kullanılan nispeten küçük miktarlarda kripto para birimlerini tutmak için kullanılır. Bunlar genellikle, yatırımcının fonlarının büyük bir kısmını çevrimdışı olarak depolamak için kullanılan bir soğuk cüzdanın yanında kullanılır.

Özel anahtarınızı kaybederseniz, kurtarmanın bir yolu yoktur. Paranız da sonsuza dek kaybolabilir. Bu tür fazlalık eksikliği, Bitcoin içeren sabit disklerini kaybeden veya cüzdanlarına erişmek için şifrelerini unutan insanların hikayelerinde görüldüğü gibi, tek imzalı cüzdanları büyük miktarlarda kripto para birimlerini depolamak için potansiyel olarak riskli bir seçim haline getirir.

Yalnızca bir özel anahtar, fonlar üzerinde tam kontrol sağladığından, fonlara tam veya kısmi erişim yetkisi vermenin bir yöntemi yoktur.

Neticede tek imzalı cüzdanlar, işlemlerin genellikle birden çok paydaş tarafından onaylanması gereken gruplar, topluluklar, hazineler veya şirketler için değil, bireyler için daha uygundur.

MPC Cüzdanları

Multi-Sig Cüzdanlar (çoklu imza cüzdanları) nedir?

Multi-Signature Wallet (multi-sig wallet), paylaşılan erişimin olmaması gibi tek imzalı cüzdanların bazı önemli sınırlamalarını ele alan ve tek bir imzayı imzalamak için birden fazla özel anahtar (cosigner) gerektirerek daha fazla güvenlik önlemi getiren bir kripto para cüzdanıdır. Özel anahtarların da aynı cihazda bulunması gerekmez. Farklı bölgelerdeki farklı cihazlara yayılabilirler.

Çoklu işaret teknolojisi yeni çıkmış olmasa da kripto para birimi alanında ilk kez 2012 yılında “pay-to-script-hash (P2SH)” adı verilen yeni bir adres türü geliştiren bir Bitcoin işlemi için kullanıldı ve ilk multi-sig cüzdanı 2013 yılında oluşturuldu.

Multi-Sig cüzdanları nasıl çalışır?

Hazinesinde BTC tutan A Şirketini düşünün. Şirket, Bitcoin’leri başka bir varlığa, örneğin B Şirketine göndermek istiyor.

Şirket bu durumda, çoklu imza cüzdanı ile fonların ancak paydaşların çoğunluğu, (diyelim ki 7 yönetim kurulu üyesinden en az 5’i) kendi özel anahtarlarıyla imzaladıktan sonra ödenmesini sağlayabilir.

Bu, A Şirketinin, herhangi bir bireyin kendi özel anahtarlarını ifşa etmesi gerekmeden, yalnızca izin verilen fonları dağıtmasına olanak tanır.

En ince ayrıntısına kadar, multi-sig cüzdanların arkasındaki temel amaç, fonların kontrolünü özel anahtarları ifşa etmeden tek bir cüzdanda dağıtmaktır.

Birden çok özel anahtar tek bir işlemi nasıl imzalar?

Çoklu imza cüzdanları ‘M-of-N’ olarak bilinen bir algoritma kullanır. Bu algoritma, yayınlanmadan önce bir işlemi imzalamak için N özel anahtardan en az M tanesini gerektirir.

Genel kanı, gerekli imza sayısı (M) ve mevcut toplam anahtar sayısı (N) ne kadar yüksek olursa, cüzdanın o kadar güvenli hale geldiği yönündedir.

Örneğin, 3/5 çoklu imza algoritması, bir işlemi yürütülmeden önce imzalamak için beş özel anahtardan üçünü gerektirir. 7’den 5 çoklu imza, işlemi imzalamak için yedi özel anahtardan beşini gerektirir ve bu böyle devam eder.

“M” ve “N” değişkenleri, cüzdan oluşturma sırasında kullanıcıların kurumsal gereksinimlerine göre ayarlanabilir. Ayrıca M-of-N algoritmaları, işlem yetkilendirmesi için gerekli kalan yeterli imza (M) olduğu sürece kaybolan özel anahtarlardan kolay kurtarma sağlar.

Genel Multi-Sig Cüzdan işlem akışı

Çoklu imza işleminin genel süreci aşağıdaki gibidir:

 • Yetkili imzalayanların ortak anahtarlarından çoklu imzalı bir cüzdan adresi oluşturun.
 • Alıcının adresi ve gönderilecek miktar gibi gerekli tüm ayrıntıları içeren bir teklif oluşturun.
 • Cosigners, işlem teklifini inceler ve kabul eder veya reddeder.
 • Gerekli sayıda imza toplandıktan sonra, işlem yetkili ve doğrulanmış olarak kabul edilir.
 • Yetkili işlem daha sonra doğrulama ve blok onayı için tüm imza verileriyle birlikte yayınlanır.
MPC Cüzdanları

MPC Cüzdanları nedir?

Çok taraflı hesaplama (MPC) cüzdanları , tek imza cüzdanlarının (bir özel anahtar) ve çoklu imza cüzdanlarının (fonların ortak kontrolü) en iyi kısımlarını alıp bunları tek bir çözümde birleştiren DeFi alanındaki en son gelişmelerden biridir. .

Çok taraflı hesaplama, tek bir kriptografik anahtarı birden fazla parçaya bölerek, hiçbir varlığın tek başına orijinal anahtara erişemeyeceği şekilde üç veya daha fazla varlık arasında gizliliği koruyan hesaplamayı mümkün kılan bir kriptografik tekniktir.

Her imzalayan, özel anahtarın bir parçasını tutar, ancak bu, tüm özel anahtarı yeniden oluşturmak için yeterli değildir. Bir özel anahtarı yeniden oluşturmak veya bir işlemi yetkilendirmek için “eşik” adı verilen belirli sayıda paylaşıma ihtiyacınız vardır. Bu, cüzdan oluşturma sırasında veya daha sonra ayarlanabilir.

Bu tekniği (“Gizli Paylaşım” olarak adlandırılır) kullanan bir MPC cüzdanı, tüm imzalayan tarafların özel anahtarlarını birbirleriyle paylaşmak zorunda kalmadan işlemler oluşturmasına ve imzalamasına olanak tanır.

Bu, çoklu imza cüzdanından farklıdır çünkü birden çok özel anahtar oluşturmak yerine tek bir özel anahtarı birden çok paylaşıma böler.

Farklı MPC cüzdanları, farklı güvenli çok taraflı hesaplama protokolleri kullanır. Yaygın olarak kullanılan bazı protokoller, Shamir’in gizli paylaşımı (SSS), Yao’nun bozuk devresi ve Tam Homomorfik Şifrelemedir (FHE).

MPC cüzdanları, merkezi olmayan işlemler, anahtar yönetimi, dağıtılmış depolama ve kimlik doğrulama gibi çeşitli uygulamalar için kullanılabilir. Fonlara ortak erişim gerektiren işletmeler ve kuruluşlar arasında giderek daha fazla ilgi görüyorlar.

Genel MPC Cüzdan işlem akışı

Bir MPC işleminin genel süreci aşağıdaki gibidir:

 • M-cüzdan sağlayıcının sunucusuna bir istek göndererek bir işlem başlatın.
 • Sunucu rastgele bir sayı üretir ve bunu kullanıcının özel anahtar paylaşımıyla şifreler.
 • Sunucu, şifrelenmiş rasgele sayıyı kullanıcıya geri gönderir.
 • Kullanıcı, özel anahtar paylaşımıyla rastgele sayının şifresini çözer.
 • Şifresi çözülmüş rasgele sayı ile işlemi imzalayın.
 • İmzalanan işlemi sunucuya geri gönderin.
 • Sunucu, kullanıcının imzasını işleme dahil olan diğer tarafların imzasıyla birleştirir.
 • Yetkili işlem daha sonra blok onayı için yayınlanır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner