Yükleniyor...

NFT Nasıl Kullanılır?

NFT (Non- Fungible- Token), son dönemlerin popüler konularından birisi haline gelmiştir.

NFT-nasıl kullanılır

NFT (Non- Fungible- Token), son dönemlerin popüler konularından birisi haline gelmiştir. NFT kullanmak isteyen kişiler, özelliklerini ve nasıl kullanacağını da merak etmektedir. NFT nedir ve nasıl kullanılır? Tüm detayları…

NFT Nedir?

NFT, dijital bir varlığın benzersiz olduğunu ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyeceğini onaylayan, blokzincirinde depolanan veri birimidir. NFT (Non-Fungible-Token), değiştirilemez ve takas edilemez. Bu açıdan biricik olma değeri taşımaktadır. Son dönemlerde ünlüler ve sanatçıların da birbirleri ile yarışa girdiği NFT üretme ve kullanma, değiştirilemez özelliği ile daha da dikkat çekici hale gelmiştir.

Örnek vermek gerekirse herhangi bir sanatçı veya kişi, kendisine ait bir eseri NFT’ye dönüştürdüğünde bu NFT’lerin değiştirilmesi söz konusu değildir. NFT’lerin özel dijital imzası olur ve bu imza ile telif hakkı korunur. Öte yandan söz konusu NFT’den yapılan satış ile her seferinde NFT sahibine telif hakkı ücreti ödenir.

NFT, takas edilemez ve değiştirilemez özelliği taşımaktadır. Sanat eserlerinin dijitale dönüşmesi ve dijitalde satılması anlamına da gelmektedir. En önemli özelliği tek (eşsiz) olmasıdır. NFT’ler blockchain (blok zinciri) teknolojisini kullanır. Bitcoin, Ethereum gibi kripto paralar da blok zinciri teknolojisini kullanmaktadır.

Dijital sanat eserlerinin, şarkıların, GIF’lerin ve videoların kendi NFT’lerinin bulunması çok daha yaygındır. Hatta oyun içi koleksiyonluklar bile NFT’ler ve finansal staking ürünleri ile temsil edilebilmektedir. Kripto sanatı ve NFT’ler yalnızca tek bir biçimle sınırlı değildir. Yani, yeni NFT için yaratıcılık söz konusu olduğunda hiçbir sınır yoktur.

NFT nedir 1

NFT Nasıl Kullanılır?

NFT’ler ERC-721 token standardına göre üretilirler. ERC-721, Ethereum geliştiricileri tarafından hazırlanmıştır. NFT üretmek ve kullanmak için kripto para cüzdanına sahip olmak gerekir. Dosya belirtilen platformlar yoluyla IPFS sistemine yüklenir. Ardından NFT’nin değiştirilemez parametreleri belirlenir.

NFT’den ne kadar üretileceği, fiyatının ne olacağı, bir sonraki satışında size ne kadar pay ödenmesi gerekeceği gibi konular halledilir. Bunun ardından blockchain ağının işlem ücreti ödenir ve NFT üretilir. İşlem bitince NFT’ler cüzdanınıza aktarılır ve tüm blok zincirinde kayıt altında olur. NFT’ler birçok sektöre uyarlanabilmektedir.

NFT kullanmak için cüzdan seçiminde en önemli husus, tokenın çıkarıldığı blockchain ağını kontrol etmektir. Bu bir Ethereum tokeni ise, Ethereum’u destekleyen bir cüzdan gereklidir. Tezos üzerinde çıkarılmışsa, Tezos desteği sunan bir cüzdana sahip olmak gerekir.

NFT’nin kullanım alanları oldukça geniş olup ses dosyalarından oyunlarda yer alan ögelere, resimlerden videolara kadar birçok alanda üretilebilir. Ayrıca son dönemlerde Twitter’daki tweetlerin sahipleri de NFT’ler oluşturmaya başlamıştır.

Ayrıca dijital ortamda belirli standartlarda üretilen NFT’lerin sahibinin kim olduğu da rahatlıkla bulunabilmektedir. Bu sayede sahip olmak istenilen NFT’ler için sorgulama yapılabilir ve eserin orijinalliği ile ilgili şüphe olmadan rahatlıkla satın alınabilmektedir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner