Yükleniyor...

NFT Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

NFT, benzersiz bir varlığı temsil eden bir blok zincirindeki bir tür kriptografik token'lar olarak tanımlanır.

NFT nedir

NFT, benzersiz bir varlığı temsil eden bir blok zincirindeki bir tür kriptografik token’lar olarak tanımlanır. Açılımı “Non-Fungible Token” olan NFT, içerisinde resim, ses dosyası, video veya fiziksel bir varlığın dijital karşılığının kanıtını bulundurur.

NFT Nedir?

NFT’nin açılımı Non-Fungible Token’dır. Türkçe’de “değiştirilemez para” anlamına gelmektedir. Bir NFT’nin ayırt edici özelliği, değiştirilemezlik yönüdür. 5 dolarlık bir banknot, diğer bir 5 dolar ile değiştirilebilir. Ancak NFT’ler değiştirilemez özelliğe sahiptir. Çünkü banknotlar değerleri ile tanımlanmaktadır. İki ayrı öge de 5 dolar değerinde olduğu için değişmeleri, herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak NFT’ler birbirleri ile değiştirilemez, her NFT diğerlerinden farklı, özgün ve benzersiz tanımlayıcıya sahiptir.

Ethereum blok zincirinin bir parçası olan NFT’ler dijital eserlere sahip olmak için bir tür sertifika gibi düşünülebilir. NFT alışverişler blok zinciri teknolojisi üzerinden kayıt altına alınmaktadır. Bu blokzincirler, içindeki verilerin değiştirilememesini sağlayacak şekilde şifrelenmiştir. Bu dijital varlıklar silinemezler, kopyalanamaz veya benzer bir varlıkla eşitlenemezler, çünkü her NFT varlığı kendi başına benzersiz özelliğe sahiptir.

Binance NFT Marketplace, OpenSea ve Treasureland gibi açık pazarlarda NFT ticareti yapılabilmektedir. Bu pazarlar, alıcılarla satıcılar arasında bağlantı kurmaya yardımcı olur. Her bir NFT’nin değeri benzersizdir. NFT’ler ayrıca piyasa talebine ve arzına yanıt olarak fiyat değişikliklerine karşı hassastır.

NFT

NFT Nasıl Yapılır?

NFT, isteyen herkes tarafından oluşturulabilmektedir. NFT oluşturmak için kripto piyasası hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmak da gerekmemektedir. Oluşturmadan önce, hangi blokzincirinde yayınlamak istendiğine karar verilmesi gerekmektedir. Ethereum bu konuda lider blokzinciri hizmetidir. Her blok zincirinin kendi standardı, uyumlu cüzdan hizmetleri ve pazar yerleri vardır. Örnek olarak, Binance Akıllı Zincir üzerinde oluşturulursa, bunlar yalnızca Binance Akıllı Zincir varlıklarını destekleyen platformlarda satılabilmektedir. Yani aynı eser, Ethereum tabanlı bir NFT pazarı olan OpenSea’de satılamaz.

Pazar yeri seçildikten sonra oturum açılır, ilgili dosya sisteme yüklenir. Bu noktada yüklenilen dijital varlığın kopyası olup olmadığı ya da bir koleksiyona ait olup olmadığı sorgulanır ve ilgili adımlar uygulanır. NFT’ye dönüştürdükten sonra açıklama ve fiyatlandırma yapılır.

NFT Coin Ne İşe Yarar?

NFT, blok zinciri teknolojisini kullanarak benzersiz ve tahsil edilebilir bir şeyi temsil eden bir kripto varlığıdır. Bir diğer deyişle, özgünlük ve güvenlik sağlamak için blok zinciri teknolojisinden yararlanan dijital varlıklardır. Blokzincir, temelde bilgileri kaydetmek ve depolamak için dağıtılmış bir veritabanıdır. Bu veritabanı aynı zamanda dijital defter olarak da adlandırılır ve merkezi olmayan ağ, verilerin saldırıya uğramamasını veya manipüle edilmemesini sağlar.

NFT’lere özel olarak, farklı koleksiyoncuların NFT’lerini blok zincirinde satın almaları, takas etmeleri ve satmaları için güvenli bir platform sunmak için pazar yerleri mevcuttur. Bu pazar yerlerinde, ünlü sanatçılardan amatörlere kadar çok çeşitli satılık tokenler bulunmaktadır.

NFT Coin Özellikleri

  • Tüm veriler blokzinciri üzerinde güvenli bir şekilde saklanır.
  • NFT geliştiricileri sonsuz sayıda token üretebilseler de, değerlerini korumak için bilinçli olarak üretimi sınırlı tutarlar.
  • NFT’ler tamamen bölünmezdir, bu da Bitcoin gibi daha küçük değerlere bölünemeyecekleri anlamına gelir.
  • Blokzincirinin yetenekleriyle, NFT’lerin mülkiyeti kolayca ilk sahiplerine kadar takip edilebilir ve bu da üçüncü taraf doğrulama ihtiyacını sonsuza kadar ortadan kaldırır.
nft

NFT Coin Nereden, Nasıl Alınır?

NFT coin çoğu zaman farklı eser ya da orijinal sanat eserleri alımında kullanılmaktadır. NFT’lerin sergilendiği ve satın alındığı birçok platform bulunmaktadır. Bu platformlarda beğenilen NFT’lere üreticisinin belirlediği şekilde, açık artırma veya direkt satın alma seçenekleri ile sahip olunabilmektedir.

NFT’ler, Ethereum blok zincirinin bir parçasıdır, bu nedenle içlerinde saklanan ekstra bilgiler içeren ayrı token’lerdir. Bu ekstra bilgi, JPG’ler MP3’ler, videolar, GIF’ler ve daha fazlası biçiminde sanat, müzik, video (vb.) biçimlerini almalarına izin veren önemli kısımdır. Değer taşıdıkları için, tıpkı diğer sanat türleri gibi alınıp satılabilirler. Tıpkı fiziksel sanatta olduğu gibi, değer büyük ölçüde piyasa ve talep tarafından belirlenir.

Kullanıcıların eserleri alım satım yapabileceği birçok platform bulunmaktadır. Bu platformlar üzerinden yatırım yapabilir, NFT satışı yaparak kazanç elde edebilir, alınan bir NFT eseri daha yüksek bir fiyata tekrar satılabilmektedir. NFT coin satın almak için örnek platformlara örnek olarak OpenSea, Rarible, SuperRare, Foundation vb. verilebilir. Kullanılan platformlarda farklılıklar bulunsa da genel olarak hizmetleri aynı olmaktadır.

Türkiye’de ve dünyada kullanılan platformlar aracılığı ile hızlı transfer işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Öncelikle, satın alınmak istenen NFT coin baz alınarak platform belirlenir ve platforma göre cüzdan seçimi yapılmalıdır. Cüzdan aracılığı ile bağlan seçeneği kullanılarak işlem başlatılır. Ardından cüzdan bilgileri ekranda belirdikten sonra bilgilendirme ve uyarılar okunur. Hesap ile platform doğru bir şekilde eşleştirilmelidir. Bu sayede kısa bir süre içinde NFT coin ile alım satım işlemleri gerçekleştirilmiş olur.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner