Yükleniyor...

NFT Yoluyla Öğrencilere Destek Sağlanacak

"Uçurtma Projesi” kapsamında İllüstratör Ethem Onur Bilgiç’in “Türk Yazarların Portreleri” başlıklı serisi, NFT olarak OpenSea’de satışa sunuldu.

nft ogrenci

“Uçurtma Projesi” kapsamında İllüstratör Ethem Onur Bilgiç’in “Türk Yazarların Portreleri” başlıklı serisi, NFT olarak OpenSea’de satışa sunuldu. NFT pazar yeri Opensea üzerinden satışa çıkan eserlerden elde edilecek gelir, maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere bağışlanacak.

Projeye dahil olma süreciyle ilgili konuşan İllüstratör Ethem Onur Bilgiç, “Türk Yazarların Portreleri”ni çeşitli dergiler için yıllar önce yaptığını ‘Uçurtma Projesi’nin bu çizimleri kullanmak için izin istediğini, seve seve bu işlerini bağışladığını dile getirdi.

Başarılı öğrencilerle onlara yardım etmek isteyen destekçileri bir araya getiren bir proje olan Uçurtma Projesi, Mert Susur, Altuğ Öztürk ve Mustafa Turhan tarafından kuruldu. Bu süreci blok zinciri teknolojisinin sunduğu şeffaf ve güvenilir bir yapı ile sağlayan bir projedir.

Platform üzerinde şu anda aktif olarak birbirinden farklı 23 proje bulunuyor. Bu platformda yer alan öğrencilere bağışta bulunmak isteyenler, öğrencilerin projelerini inceleyip seçtikleri projeyi destekleyebiliyorlar. Sonrasında ise destek oldukları öğrencinin gelişim ve başarılarını takip edebilirler. Ayrıca, dileyen kişiler öğrenci projesi seçmeden de Uçurtma Projesi’ndeki bütün projelere destek olabilir.

“NFT olarak burs toplama fikri öğrencilere destek için oluştu”

Platformda gönüllü olarak çalışan Murat Magrebi şöyle konuştu;

“Yaklaşık 22 öğrenciye destek sağladık ve yeni dönemde destek olabilecek öğrenci sayısını da artırmak için blok zinciri üzerinden NFT olarak burs toplama fikri oluştu. Bu fikrin oluşmasının ardından diğer gönüllülerle birlikte Türkiye’deki NFT alanında işler üreten sanatçılara ulaşmaya çalıştık.”

Uzun zamandır Ethem Onur Bilgiç’in işlerini takip ettiğini ve beğendiğini söyleyen Magrebi, Ethem Onur Bilgiç ile irtibata geçtiklerini ve Türk yazarların portrelerinden oluşan seriyi satışa sunup sunamayacağını sorduklarını, kendisinin de kabul edip eserlerini paylaştığını söyledi. Magrebi, “Uçurtma Projesi’nin diğer platformlardan farkı elde edilen gelirin yüzde yüzünün ihtiyaç sahiplerine gitmesi ve bağışçılar tarafından bunun takip edilebilir olmasıdır” dedi.

İlk teklif Aziz Nesin’e Portresine Yapıldı

Türk edebiyatından Sevgi Soysal, Aziz Nesin, Adalet Ağaoğlu, Oğuz Atay, Sait Faik Abasıyanık ve Yaşar Kemal’in portreleri Ethem Onur Bilgiç’in “Türk Yazarların Portreleri” serisinde yer alıyor. Açık artırmada, NFT koleksiyonu için ilk teklif ise 0.015 ETH (301,69 TL) ile Aziz Nesin’in portresine yapıldı. Nesin’in portresinin satılı 0.5 ETH ile gerçekleşti.

Öte yandan Mert Susur tarafından yapılan açıklamaya göre Sait Faik Abasıyanık projesinin geliri yangından zarar görenlere bağışlanacak. Geri Kaan NFT’lerin satışı ise bir süre ertelenecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner