Nijerya, CBDC İçin Fintech Şirketi ile Ortaklık Kurdu • Coinkolik
Yükleniyor...

Nijerya, CBDC İçin Fintech Şirketi ile Ortaklık Kurdu

Nijerya, yılın başlarında kendi CBDC'sini başlatmayı planladığını açıklamıştı.

ortaklik

Nijerya, yılın başlarında kendi CBDC’sini başlatmayı planladığını açıklamıştı. Ülke, CBDC için Fintech şirketi ile ortaklık kurdu.

CBDC projesini hayata geçirmek isteyen Nijerya hükümeti, yeni bir ortaklık duyurdu. Barbados merkezli bir fintech girişimi olan Bitt, Nijerya Merkez Bankası’nın (CBN) teknik ortağı olarak projede yer alacak. Şirket daha önce de Doğu Karayip Para Birimi’nin “DCash” geliştirilmesine öncülük etmişti. DCash, merkez bankası tarafından verilen ilk dijital nakit olarak kabul edilir.

CBDC ile Daha Hızlı ve Ucuz İşlemler

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nijerya Merkez Bankası Başkanı Godwin Emefiele, yeni ortaklığı duyuran isim oldu. CBN başkanına göre eNaira’nın tanıtılması, daha ucuz ve daha hızlı işlemlere olanak sağlayacak. Bu sayede yurt dışında yaşayan Nijerya vatandaşlarından gelen havaleler, daha sorunsuz bir biçimde gerçekleşecek. Aynı zamanda finansal katılım hızlanacak ve sınır ötesi ticaret artış gösterecek.

CBN, Temmuz ayında ülkenin bağımsızlık günü olan 1 Ekim’de eNaira’yı açıklamayı planladığını duyurdu. Bu duyuru dünyadaki diğer merkez bankalarına ayak uydurma amacıyla yapıldı. Şu anda dünyadaki merkez bankalarının %80’i bir CBDC başlatma seçeneğini araştırıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x