Yükleniyor...

Nijerya, Kripto Para Yasağından Geri Dönebilir

Nijerya Merkez Bankası Başkanı, kripto para ticaretini kısıtlama konusundaki fikrini değiştirdi.

nijerya merkez bankasi bitcoin yasagindan geri donuyor

Nijerya Merkez Bankası Başkanı, kripto para ticaretini kısıtlama konusundaki fikrini değiştirdi. Bazıları “izin vermekten” başka seçeneği olmadığını söylüyor.

Yerel haberlere göre Nijerya Merkez Bankası (CBN) Başkanı Godwin Emefiele, Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerinin trade’ine izin verebilir. Bu yılın Şubat ayında, CBN Direktörü Bello Hassan, hizmet sağlayıcılarının kripto para birimi borsalarına hizmet sunmaları halinde ciddi düzenleyici yaptırımlarla karşılaşacağı konusunda uyarıda bulunmuştu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nijerya’nın Bitcoin ile gergin bir ilişkisi var. Kripto para birimi işlemlerini suç sayan herhangi bir mevzuat bulunmamasına rağmen Afrika ülkesindeki yetkililer yasaklama kararı duyurmuştu. CBN, vatandaşları kripto para ticareti risklerinden korumak için bunun gerekli olduğunu söylüyor. Ek olarak, düzenlenmemiş bir piyasa olduğundan işler ters giderse yasal bir telafi de yok. Emefiele ayrıca kara para aklama ve terörün finansmanı gibi yasa dışı faaliyetleri de Bitcoin ile ilişkilendirmişti.

Ancak, görünüşte bir fikir değişikliğiyle, Emefiele şimdi Nijerya’da “dijital para birimi hayat bulacak” ifadelerini kullandı.

“CBN’ye bağlıyız ve herkesi temin ederim ki dijital para birimi Nijerya’da hayata geçecek.”

Buna rağmen, araştırmalarının çoğunun kripto paraların meşru olmadığını gösterdiğinde ısrar ederek soğuk yaklaşımı sürdürüyor:

“Araştırmamızı yaptık ve insanlarımızın önemli bir yüzdesinin kripto para birimine dahil olduğunu gördük. Beni yanlış anlamayın bazı kripto paralar meşru olabilir ama çoğu gayri meşru.”

Nijeryalılar Bitcoin “Yasağını” Görmezden Geliyor

Başta satın alma gücünün düşmesi gibi çeşitli faktörler nedeniyle, Nijeryalılar CBN’nin kararnamesini pek de dikkate almadılar. Şubat ayının CBN direktifi yürürlüğe girmeden önce Nijeryalılar, en yüksek kripto para kullanım oranını bildirdi. Katılımcıların 32’si kripto para birimlerine sahip olduklarını veya kullandıklarını söylüyor. Karşılaştırma yapabilmeniz için ABD’nin %6 ile 8. sırada yer aldığını söyleyebiliriz.

Nijerya kripto para ekonomisi, popülaritesini artıran eşler arası borsalarla uyum sağladı. CBN yasağını engellemenin bir başka yolu da, Şubat ayından sonra patlayan tezgah üstü (OTC) alım satım yoluyla geldi. Bitcoin boğası Anthony Pompliano’nun dediği gibi, “ağı öldüremezsiniz.” Bu, Nijeryalı yetkililerin yakın zamanda fark ettiği bir anlayış.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x