Yükleniyor...

NYM Network İncelemesi: Gizliliği Koruyan İnternet İçin Altyapı Çalışması

İnternetin ayarlanma şekli, büyük şirketleri ve çok güçlü oyuncuları destekliyor, ancak kullanıcıları desteklemiyor.

NYM

İnternetin ayarlanma şekli, büyük şirketleri ve çok güçlü oyuncuları destekliyor, ancak kullanıcıları desteklemiyor. Bazıları için bu ne kadar değerli olsa da, bazıları için internet kullanımı onarılamaz bir şekildedir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yıllar boyunca toplanan kanıtlar, internet kullanıcılarının konumları ne olursa olsun, aşırı derecede müdahaleci çevrimiçi gözetim sisteminin içersinde bulunduklarını inkâr edemezler.

Terabaytlarca ve serbestçe üretilen veri, çeşitli amaçlar için günlük olarak toplanmaktadır. Şirketler, ileri düzey profil oluşturma, mikro hedefleme ve hatta davranış analizi için kullanılabilecek bu verileri kullanıcının bilgisi olmadan satmaktadır.

“İnternet Çökmesi”

Koronavirüs, özel hayata yönelik saldırıyı daha da kötüleştirdi. 

Bulaşma alanı altında, internet devleri tarafından desteklenen hükümetler, kişisel verileri gözden geçirerek, kullanıcıların özel hayatlarına bariz ve özür dilemeden izinsiz girmek için gözetimlere adım atıyorlar. Kötü haber şu ki, bunun değişmesinin tek yolu, internetin özünü değiştirmeyi içeren temel değişikliklerden geçiyor. 

Bu tür değişiklikler, kötü amaçlara hizmet etmek için milyarlarca insanın verilerini ayrım gözetmeksizin trolleyen ve internet şirketleri gibi güçlü düşmanların üstesinden gelebilecek. Bunun nedenini görmek çok kolay;  daha fazla internet ve dijital platformlara geçişle birlikte, daha fazla insan internet hizmetlerini talep etmektedir. Buna göre, kullanıcının çıkarına hizmet eden ve gizliliği artıran hizmetler olmalıdır. 

Sanal Özel Ağlar (VPN’ler), olduğu gibi, mutlaka gizliliğe karşı koruma sağlamaz. IP’leri maskeleyebilirler, ancak çoğu merkezi sağlayıcılar tarafından sunulduğundan, yaptıkları şey güveni değiştirmektir. 

Öte yandan, sağlam itibarına rağmen Tor, sermayesi güçlü verimli bir gözetim makinesine karşı “etkisiz” dir. Ancak durum, Tor’un IP adreslerini maskelemede yardımcı olmasına rağmen, düğümler gönüllü olarak çalıştırıldığından nispeten düşük hizmet kalitesi sunması gerçeğiyle daha da kötüleşiyor. Ayrıca, projede artık nakit sıkıntısı olması ve bu da gizlilik platformunun inşasını daha da yavaşlatmakla tehdit ediyor. Gizlilik, interneti dönüştürecek ve herkesin kullanması için güvenli ve güvenli hale getirecek.

“NYM Ağının Tanıtımı”

Nym Ağı cypherpunk bir gizlilik platformudur. Bugün internetin karşı karşıya olduğu gizlilik sorunlarını, merkezi olmayan, teşvik edilmiş bir karma ağ ve özel kimlik bilgileriyle birlikte çözmek için yola çıkıyor. İki teknoloji birlikte, kullanıcıların verilerini hem ağ hem de uygulama katmanlarında özel hale getirir.

Proje, tüm ağı görüntüleyebilen güçlü düşmanlar tarafından kullanılan en gelişmiş veri trolleme ve izleme tekniklerine karşı gizliliği yeterince koruyabileceğini söylüyor. 

Bundan hareketle, NYM Network, web’i kullanan tüm kullanıcılar için gizliliği garanti eden araçları entegre ederek interneti sürdürülebilir bir şekilde dönüştürme hareketinin bir parçası olduğunu canlı bir şekilde göstermektedir.

Platformu geliştiren, İsviçre merkezli bir girişim olan NYM Technologies’dir. Ortaklarından ve ilk fon sağlayıcılarından bazıları, müşteri sayısına göre dünyanın en büyük borsası olan Binance, yakın zamanda IBC’sini etkinleştiren birlikte çalışabilir bir blok zinciri olan Cosmos, aktif olarak Bitcoin inşa eden Blockstream ve Status’u içeriyor.

“Daha Özel Bir İnternet İçin Ayırt Edici Özellikler”

Geliştiriciler, Nisan 2020’nin başlarında teşvik edilmiş bir test ağı duyurdu. Üç hafta içinde, 8360’den fazla NYM karma düğümü ağ oluşturuldu. Bu test ağında kullanıcılar, ağ üzerinden gizliliği artırılmış paketler göndererek NYM Mixnet ile deney yapabilirler. Bunu, kullanıcıların trafiğini şifreleyerek, diğerleriyle karıştırarak ve paketlerini ayırt edilemez hale getirerek yapılmaktadır.

NYM çok amaçlı karma ağı, tüm interneti anında tarayabilen ve değerli verileri yasa dışı bir şekilde çıkarabilen aracıların trafik analizini engeller. 

Ek olarak, NYM Kimlik Bilgileri aracılığıyla, kullanıcıların ve üçüncü tarafların herhangi bir çiftini anonimleştirmesine izin verebilir. Bu nedenle kullanıcılar, uygunluğa ihtiyaç duyulduğunda kendi isteklerine bağlı olarak verilerinin bir kısmını veya tamamını paylaşmaya karar verebilirler.

NYM altyapısı, bu yıl içinde piyasaya sürülecek bir NYM tokenı içerir. Karma düğüm operatörleri, bir kamu malı olarak özel hayata verdikleri destek ve kullanıcılara iyi kalitede hizmet sağlama teşvikleri için (Tor gibi gönüllü tarafından yürütülen projelerin aksine) NYM tokenı ile ödüllendirilir. Ayrıca ağı merkezi olmayan, sürdürülebilir ve esnek hale getirmeye yardımcı olur. 

NYM, bu yıl içinde halka açılmayı planlıyor ve gelecek yıl teknolojilerinin büyük oyuncular tarafından benimsenmesini hedefliyorlar. Ekipleri, Signal ile arkadaş olduğu iyi bilinmekte ve Google’ın Güvenlik Başkanı Ben Laurie, danışmanlarından biridir.

Telegram Kanalı: https://t.me/NYM_turkey 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x