Yükleniyor...

OneCoin Dolandırıcılığı Nedir?

OneCoin dolandırıcılığı, kripto piyasasının en bilindik saadet zinciri olaylarından biridir.

onecoin

OneCoin dolandırıcılığı, kripto piyasasının en bilindik saadet zinciri olaylarından biridir. 2014 yılında ortaya çıkan olayda, kendisini “Kripto Kraliçe” olarak tanıtan Rus asıllı Dr. Ruja Ignatova, Bitcoin’e rakip bir kripto para birimini piyasaya sürerek kullanıcıların milyarca euro parasını alarak sırra kadem basmıştır.

OneCoin Dolandırıcılığı Hikayesi Nedir?

OneCoin olarak da bilinen bir tür saadet zinciri dolandırıcılık hikayesi, kripto para piyasasının en bilindik ve en büyük olaylarından biridir. Hikayesine gelince ise olaylar adım adım şu şekilde gelişmiştir;

2014 yılında Ruja Ignatova ve Sebastian Greenwood, Bulgaristan’ın Sofya kentinde OneCoin’i kurdu. İkili, OneCoin’in Bitcoin’den ve yeni bir devrim niteliğindeki kripto para biriminden daha büyük ve daha iyi olacağı yönünde vaatler verdi. “Daha iyi” olmak için de şu özellikler ön plana çıkarılarak reklam kampanyası yürütüldü:

  • Güvenli işlem
  • Kullanım kolaylığı
  • Ucuz ve zaman kazandıran sistem

Gerçekte ise insanları bu şekilde cezbederek çekmek, paravan olarak kripto paraları kullanarak dolandırma işlemini gerçekleştirmek. Kısacası saadet zinciri mantığıyla ilerlemek…

Gel gör ki 2015’te OneCoin’in bir saadet zinciri olduğu iddiaları su yüzüne çıktı. Yine de, zincirin takipçileri bir süre daha büyümeye devam etti. Bu “güven” durumu, doktora sahibi ve kendini son derece zeki bir girişimci olarak pazarlayan CEO Ruja Ignatova’nın 2016 yazında Wembley Stadyumu’nda 90 bin kişinin önünde görünmesiyle doruğa ulaştı.

OneCoin, 2016’da piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olarak zirvede olmasına rağmen, birkaç merkez bankası ona yatırım yapmamaları konusunda kullanıcıları uyardı. Uyarılar, kurucuları cömert bir yaşam tarzı yaşamaktan alıkoymadı. Ruja Ignatova’nın Londra’da emlak ve güzel sanatlar satın aldığı ve eğlence yıldızlarının doğum günü için özel partilerde performans sergilediği bildirildi.

onecoin dolandiriciligi

OneCoin Kraliçesi Kayıplara Karıştı

2017’de Alman mali makamları harekete geçerek, bir durdurma ve “vazgeçme” emri yayınladı. Olayların üzerine, 2017 sonbaharında Ruja Ignatova ortadan kayboldu. Lizbon’daki OneCoin destekçileri toplantısına katılamadı ve ondan sonra tekrar ortaya çıkmadı. Ignatova’nın son görüldüğü yer, 2017 yılının Ekim ayında Yunanistan’a yaptığı bir uçuş oldu.

2018’de Bulgaristan’ın Sofya kentindeki OneCoin genel merkezi basıldı. Aynı yıl, OneCoin’i piyasaya sürmeden önce deneyimli bir dolandırıcılık sanatçısı olan kurucu ortak Sebastian Greenwood, Tayland’da tutuklandı.

2019 yılında, Ruja Ignatova’nın erkek kardeşi ve kız kardeşinin ortadan kaybolmasının ardından yeni CEO olan Konstantin Ignatov, Los Angeles’ta tutuklandı. Şu anda ise hala Amerika Birleşik Devletleri’nde suçlamalarla karşı karşıya…

Ruja Ignatova, 2022 yazında en çok arananlar listesine eklendi. Ancak ne erkek kardeşi ne de kurucu ortağı onun nerede olduğunu bilmiyor gibi görünüyor.

OneCoin ve kurucularına karşı çeşitli davalar hala birkaç ülkede devam etmektedir. Alman yetkililer OneCoin aleyhine dava açtı ve hem Sebastian Greenwood hem de Konstantin Ignatov, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki davalarda cezalarını bekliyor. Sahte kripto para birimi, kara para aklama ve hatta terörün finansmanı olma suçlamalarıyla ilişkilendirildi, ancak bu tarihe kadar davanın tüm kapsamı ortaya çıkarılmadı. Uzmanlar, mali zararın 4 ila 15 milyar dolar arasında olduğunu tahmin ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner